Polscy naukowcy opatentowali specjalne płetwy. Poprawiają prędkość i jakość pływania

Polscy naukowcy opatentowali specjalne płetwy. Poprawiają prędkość i jakość pływania

Naukowcy z Katowic zaprojektowali specjalne płetwy do pływania
Naukowcy z Katowic zaprojektowali specjalne płetwy do pływania
Źródło zdjęć: © Pixabay
Michał Skorupka
08.05.2020 15:47, aktualizacja: 08.03.2022 15:30

Naukowcy z Katowic opracowali płetwy do pływania sportowego, rekreacyjnego oraz amatorskiego. Akcesoria są lekkie, higieniczne, a także bezpieczne dla stawów skokowych i kolanowych. Poprawiają też prędkość i efektywność pływania.

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz tamtejszej AWF zaprojektowali płetwy przeznaczone do pływania rekreacyjnego, sportowego, rehabilitacyjnego, amatorskiego, a także do nurkowania i nauki. Sprzęt został wykonany z materiałów przeciwgrzybiczych. Są niezwykle lekkie, a także bezpieczne dla stawów skokowych i kolanowych. - Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu piór płetw, zwiększa się prędkość i efektywność pływania, zarówno kraulem, żabką, jak i delfinem - czytamy na stronie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

  • Na ten jeden produkt składa się tak naprawdę kilka wynalazków i wzorów przemysłowych. Zależało nam przede wszystkim na tym, aby płetwy były wykonane z materiału o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych, co ma szczególne znaczenie na basenach czy w wypożyczalniach sprzętu pływackiego – mówi dr hab. Andrzej Swinarew, prof. UŚ, współautor chronionych rozwiązań.
Projekt płetwy do pływania
Projekt płetwy do pływania© Uniwersytet Śląski w Katowicach

Zdaniem naukowców, obecny rynek oferuje wiele tego typu akcesoriów, jednak brakuje bezpiecznych i higienicznych płetw, które byłyby z jednej strony przyjazne dla skóry człowieka, a z drugiej chroniły ją przed bakteriami i grzybami. Uczeni zaproponowali więc materiały, z których mogłyby być skonstruowane przede wszystkim buty płetwy. Wśród nich jest przede wszystkim elastomer termoplastyczny z domieszkami nanocząstek. Jak czytamy na stronie uczelni, to właśnie dzięki nim autorzy wynalazków uzyskali interesujące właściwości przeciwdrobnoustrojowe.

  • Jestem pracownikiem Uniwersytetu Śląskiego, zajmuję się inżynierią biomedyczną, ale pracuję także na AWF-ie w Katowicach w Katedrze Sportów Indywidualnych. Wynalazki są przykładem łączenia kilku moich zainteresowań. Oprócz odpowiedniego materiału, równie ważne było więc poprawienie sprawności hydrodynamicznej takich płetw – mówi prof. Andrzej Swinarew.

Naukowiec dodaje, że jego zespołowi zależało na tym, aby płetwy, pełniąc swoje podstawowe funkcje, były jednocześnie bardziej przyjazne dla ludzkiego organizmu. - Jestem pasjonatem pływania, uczę ludzi tego sportu, wiedziałem więc, jakich rozwiązań szukamy. Wspólnie z innymi naukowcami opracowaliśmy modele płetw, opierając się na naszej wiedzy i doświadczeniu – wyjaśnia.

Płetwy zostały objęte ochroną patentową przyznaną przez Urząd Patentowy RP oraz ochroną wzoru przemysłowego na mocy certyfikatu przyznanego przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) - czytamy na stronie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)