Jak ładować akumulator żelowy, by służył nam najlepiej? Podpowiadamy

Jak ładować akumulator żelowy, by służył nam najlepiej? Podpowiadamy

Podpowiadamy, jak ładować akumulator żelowy
Podpowiadamy, jak ładować akumulator żelowy
Źródło zdjęć: © fot. Wikimedia
Klaudia Stawska-Magdziak
25.05.2020 13:00, aktualizacja: 08.03.2022 15:26

Akumulator żelowy ma szerokie zastosowanie, jednak nie będzie nam służył długo i bezproblemowo, jeśli nie będziemy o niego dbać. Podpowiadamy, jak ładować akumulator żelowy.

Co to jest akumulator żelowy?

Akumulator żelowy to jeden z rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowianych. Żelowy elektrolit jest wytwarzany w procesie zmieszania kwasu siarkowego oraz krzemionki. Tego typu urządzania dostępne są na rynku już od lat 60. XX wieku i cenione są przede wszystkim ze względu na wysoką odporność na ubytek elektrolitów w czasie pracy.

Specjalna technologia produkcji sprawia, że akumulatory GEL są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu uniemożliwiono wyciek elektrolitu z akumulatora. Dodatkowo oferują również zwykle większą moc niż inne urządzenia tego typu.

Jak ładować akumulator żelowy?

Nieprawidłowe ładowanie akumulatora żelowego i często doprowadzanie do jego całkowitego rozładowania znacząco skraca żywotność urządzenia. Stają się wrażliwe na stratę energii, a dodatkowo zmniejsza się ich pojemność. Aby tego uniknąć, warto wiedzieć jak ładować akumulator żelowy.

  • Na początku ładujemy akumulator prądem stałym (10-30 proc. pojemności).
  • Napięcie nie powinno przekraczać 13,8V dla akumulatorów 12-to voltowych oraz 6,9V dla akumulatorów 6 voltowych.
  • Następnie możemy zwiększyć napięcie - do 14,4 dla akumulatorów 12-to voltowych i odpowiednio 7,2V dla 6 voltowych akumulatorów żelowych i AGM.
  • Większe napięcie może przyspieszyć ładowanie urządzenia, jednak wpłynie na jego żywotność oraz pojemność.
  • Aby utrzymać akumulator w stanie gotowości, należy obniżyć napięcie do poziomu buforowego. Wtedy w obwodzie płynie minimalny prąd - parę mA na 1Ah pojemności akumulatora.

Jeśli nie ładujemy akumulatora regularnie, może dochodzić do jego nadmiernego rozładowywania się. Z tego względu producenci zalecają, by nie rozładowywać akumulatorów GEL.

Zastosowanie akumulatorów GEL

Ze względu na swoją wytrzymałość i niski ubytek elektrolitów, akumulatory żelowe stosowane są zwykle wtedy, gdy inne by nie podołały. Najczęściej montuje się je w wózkach golfowych, a także pojazdach obsługujących dużą ilość elektroniki (karetkach, pojazdach policyjnych, na łodziach). Znajdują zastosowanie również w jednośladach, pojazdach elektrycznych, a nawet przyczepach campingowych.

Do ich największych wad należy fakt, że najlepiej działają przy ok. 20 stopniach Celsjusza, a znacznie wyższe lub niższe temperatury znacząco mogą obniżyć ich efektywność.

Zobacz też:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)