"Można panikować" – dokument o zmianach klimatu znów dostępny

"Można panikować" – dokument o zmianach klimatu znów dostępny

Prof. Szymon Malinowski w filmie "Można panikować" (reż. Jonathan L. Ramsey).
Prof. Szymon Malinowski w filmie "Można panikować" (reż. Jonathan L. Ramsey).
Źródło zdjęć: © YouTube.com
Mateusz Czerniak
19.06.2020 11:18, aktualizacja: 08.03.2022 15:22

"Można panikować" to dokument opowiadający historię prof. Szymona Malinowskiego, który swoje życie poświęcił przekazywaniu wiedzy na temat katastrofy klimatycznej. Film ma już ponad 600 tys. wyświetleń na YouTube'ie. Teraz po krótkiej nieobecności znów można go oglądać.

"Można panikować", czyli film poruszający problematykę zmian klimatu, szybko zebrał dużą publiczność i zdobył zainteresowanie mediów. Do obejrzenia dostępny był jednak tylko przez tydzień, a to ze względu na umowę z festiwalem Millennium Docs Against Gravity, na którym film miał zadebiutować. Jednak z powodu pandemii data festiwalu przesunęła się na wrzesień. Pozwolono jednak twórcy filmu, Jonathanowi L. Ramseyowi, opublikować go w serwisie YouTube na tydzień, ze względu na pilność problemu, który porusza film.

Teraz jednak strony doszły do wniosku, że tydzień to w tym przypadku za mało i dokument znów jest dostępny.

– Działajmy wspólnie w imię nadrzędnej wartości, jaką jest dobro naszej planety. Jeśli ten film może przekonać chociaż jednego nieprzekonanego, to znaczy, że było warto! – głosi wspólne oświadczenie przedstawicieli festiwalu i twórcy filmu.

To ostatni moment

Dokument Ramseya portretując postać prof. Szymona Malinowskiego, fizyka atmosfery z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, zderza ze sobą dwa światy. Jednym z nich jest życie człowieka, którego misją jest popularyzowanie wiedzy naukowej o nadchodzącej katastrofie klimatycznej. Drugi świat to świat polityki i często także mediów. Ten drugi to niestety świat bagatelizowania wielkiego problemu.

– Coraz bardziej upalne lata. Coraz mniej śniegu zimą. Płoną lasy. Coraz bardziej sucho. Brakuje wody. Znikają lodowce w górach. Znikają lodowce w Arktyce. Rozmarza zmarzlina. Metan uwalnia się do atmosfery. Topnieją lądolody. Podnosi się poziom morza. Zakwasza się ocean. Giną pszczoły. Zanika bioróżnorodność. Coraz silniejsze cyklony tropikalne. Plastik jest wszędzie – takie konsekwencje zmian klimatu wylicza w filmie prof. Mailnowski.

I zauważa, teraz jest ostatni moment, żeby tę katastrofę zatrzymać.

Film można zobaczyć TUTAJ.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)