Dyktafon - jaki wybrać? Przedstawiamy kilka wskazówek

Dyktafon - jaki wybrać? Przedstawiamy kilka wskazówek

Dyktafon - jaki wybrać? Podpowiadamy
Dyktafon - jaki wybrać? Podpowiadamy
Źródło zdjęć: © YouTube
Kinga Pingot
07.08.2020 14:29, aktualizacja: 08.03.2022 14:45

Dyktafon - jaki wybrać? Urządzenie przyda się nie tylko profesjonalnym dziennikarzom, ale również na studiach czy podczas rejestrowania pierwszych słów dziecka. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy jego zakupie.

Dyktafon - jaki wybrać? To pytanie zadają sobie nie tylko profesjonalni dziennikarze i reporterzy, którzy chcą jak najwyraźniej odtworzyć słowa swoich rozmówców. Urządzenie tego typu znajdzie mnóstwo zastosowań w życiu codziennym. Sprzęt pomoże między innymi studentom, dla których będzie znakomitą alternatywą dla klasycznego zapisywania notatek, a także rodzicom, którzy zostawiając włączony dyktafon w pokoiku dziecięcym, nie przegapią pierwszych słów swoich małych podopiecznych.

Mogłoby się wydawać, że w dobie nowoczesnych smartfonów, dla których opcja nagrywania dźwięku jest po prostu standardem, zakup dyktafonu jest kompletnie zbyteczny - nic bardziej mylnego. Profesjonalne narzędzie oferuje nieporównywalnie lepszą jakość dźwięku, a także szereg dodatkowych i niezwykle przydatnych funkcji, które ciężko będzie znaleźć w telefonach komórkowych i tabletach.

To zupełnie jak w przypadku aparatów fotograficznych. Współczesne telefony mogą pochwalić się znakomitymi obiektywami i świetną jakością zdjęć, jednak fotografowie na różnego rodzaju sesje zabierają ze sobą profesjonalny sprzęt, bo to on w ich opinii jest gwarancją niepowtarzalnych zdjęć. Dokładnie tak samo jest z dyktafonem. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie, aby w pełni cieszyć się jego możliwościami.

Dyktafon - jaki wybrać? Podpowiadamy

Obecnie w ofercie producentów dyktafonów znajdziemy przede wszystkim modele cyfrowe. Są to nieduże i lekkie urządzenia, które bez większych problemów zmieszczą się torebce, plecaku czy nawet kieszeni. Dźwięk rejestrowany przez narzędzie zapisywany jest w formie plików audio na wbudowanej pamięci flash. Do najbardziej znanych formatów rejestracji zaliczymy: MP3, WMA oraz WAV. Te ostatnie zajmą najwięcej pamięci, jednak zagwarantują najlepszą jakość dźwięku.

Cyfrowe dyktafony wyposażone są w dwa rodzaje mikrofonów:

  • kierunkowe - zbierają dźwięk z jednego obszaru. Aby jak najdokładniej zarejestrować słowa rozmówcy, należy zwrócić urządzenie w jego stronę. To polecana opcja dla tych, którzy chcą wykorzystywać dyktafon przeważnie do indywidualnych rozmów.
  • wszechkierunkowe - przeznaczone do rejestrowania rozproszonego dźwięku. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się podczas nagrań w pomieszczeniach, mogąc uchwycić wypowiedzi kilku osób jednocześnie.
Dyktafon monofoniczny Olympus VN-541PC
Dyktafon monofoniczny Olympus VN-541PC© RTV Euro AGD

Lepsze modele wyposażone są w dwa mikrofony pozwalające na rejestrację nagrań w trybie stereo. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać niezwykle naturalną jakość zarejestrowanych dźwięków.

W zależności od modelu, dyktafony obsługują różne tryby rejestracji. Zazwyczaj mają one wpływ na jakość nagrania, a także jego długość. Im niższą jakość dźwięku wybierzemy, tym dłuższe nagranie umieścimy w pamięci urządzenia.

Dyktafon - jaki wybrać? Istotne parametry

Poniżej przedstawiamy elementy, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu urządzenia.

  • Pamięć - jeden z głównym powodów, dla których użytkownicy zrezygnowali z analogowych urządzeń. W ich przypadku, ograniczeniem była długość taśmy, na której rejestrowany był dźwięk. Aby móc cieszyć się długimi nagraniami, należało zaopatrzyć się w sporą ilość kaset. Problem zniknął wraz z rozwojem technologii. Współczesne dyktafony posiadają wbudowaną pamięć flash (zazwyczaj 4GB), pozwalającą pomieścić wiele godzin nagrań. Możemy natrafić także na lepsze modele z pojemnością 8 lub 16 GB. Dyktafony dysponują również wejściem na kartę pamięci - wówczas maksymalny czas zapisu ograniczony jest wyłącznie pojemnością owej karty.
  • Bateria - niezwykle istotny parametr dyktafonu, od niego w końcu zależy, jak długo będziemy mogli pracować z naszym sprzętem. W zależności od modelu, urządzenia zasilane są bateriami (najczęściej AAA) lub wbudowanym akumulatorem.
  • Złącza - dobry i praktyczny dyktafon powinien posiadać złącze USB. Dzięki niemu połączymy nasze urządzenie z komputerem, w celu zarządzania zarejestrowanymi nagraniami. Warto, aby zakupiony przez nas model posiadał wejście na słuchawki, które umożliwią nam dyskretne odtwarzanie nagranych dźwięków.photo position=\inside\156747/photo
  • Filtr - warto, aby nasz dyktafon był w niego wyposażony. Dzięki filtrowi górnoprzepustowemu, wyeliminowane zostaną bardzo niskie częstotliwości, które mogą być przyczyną wielu zakłóceń.
  • Redukcja szumów - niezwykle przydatna opcja pozwalająca na zniwelowanie szumów pochodzących z dworu czy np. domowego wiatraka.
  • Dodatkowe opcje - wśród nich warto wymienić funkcję \wyboru scen\
  • która pozwoli nam dopasować tryb rejestracji dźwięku do konkretnych zastosowań. Na szczególną uwagę zasługuje również \aktywacja nagrywania głosem\
  • po której włączeniu, nasz dyktafon rozpocznie nagrywanie, kiedy tylko wykryje głośniejszy dźwięk.

Dyktafon - jaki wybrać? Wybrane modele

Poniżej przedstawiamy listę modeli, które cieszą się sporą popularnością, a także dobrą opinią wśród użytkowników:

  • Olympus VN-541PC - około 200 złotych
  • Sony ICD-PX370 - około 250 złotych
  • Sony ICD-PX470 - około 350 złotych
  • Olympus VN-540 - około 160 złotych
  • Philips DVT1150 - około 160 złotych
  • Olympus WS-852 - około 300 złotych
  • Philips DVT1110 - około 140 złotych
  • Philips DVT2000 - około 240 złotych

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)