Grzejnik elektryczny - jaki wybrać? Oto kilka cennych porad

Grzejnik elektryczny - jaki wybrać? Oto kilka cennych porad

Grzejnik elektryczny - jaki wybrać? Podpowiadamy
Grzejnik elektryczny - jaki wybrać? Podpowiadamy
Źródło zdjęć: © Flickr
Kinga Pingot
09.08.2020 19:49, aktualizacja: 08.03.2022 14:44

Grzejnik elektryczny - jaki wybrać? To bardzo przydatne urządzenie może być zarówno podstawowym źródłem ciepła w naszym domu, jak również jego dodatkiem. Poniżej udzielamy kilku cennych wskazówek, które z pewnością pomogą przy zakupie odpowiedniego sprzętu.

Grzejnik elektryczny - jaki wybrać? To często zadawane pytanie przez wszystkich tych, którzy decydują się na zakup tego niezwykle przydatnego urządzenia, jednak szeroka oferta na rynku sprawia, że nie są w stanie podjąć odpowiedniej i przemyślanej decyzji. Faktycznie - modeli grzejników w sklepach nie brakuje, a producenci kuszą zarówno ceną, jak i zapewnieniem o ich energooszczędności.

Grzejniki elektryczne mogą służyć jako podstawowe źródło ciepła w naszym domu, jednak świetnie sprawdzają się również jako urządzenia dodatkowe, gdy standardowe ogrzewanie nie spełnia oczekiwań domowników lub najzwyczajniej w świecie uległo awarii.

Ogrzewanie elektryczne z pewnością nie kojarzy się z niskimi kosztami. Współczesny rynek oferuje jednak coraz więcej urządzeń, których eksploatacja jest oszczędna. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu sprzętu, abyśmy długo mogli korzystać z jego dóbr, nie płacąc przy tym astronomicznych rachunków za prąd.

Grzejnik elektryczny - jaki rodzaj wybrać? Rodzaje

Jak pisaliśmy wyżej, wybór grzejników elektrycznych jest dosyć spory. Można je rozróżnić zarówno pod względem sposobu działania, jak i funkcjonalności. Obecnie można wyróżnić dwa główne typy urządzeń:

  • Grzejniki olejowe - cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników. Najczęściej spotykane w formie mobilnej - posiadają zarówno kółka, jak i uchwyt do przenoszenia. Urządzenia podgrzewają olej i oddają ciepło do pomieszczenia. Nagrzewają się dosyć długo, jednak utrzymują wysoką temperaturę w pokoju jeszcze długo po odłączeniu od zasilania.
  • Grzejniki konwektorowe - niedrogie i równie popularne urządzenia, spotykane zarówno w formie wolnostojącej, jak i do zawieszenia na ścianie. Tego typu grzejniki działają poprzez podgrzewanie chłodnego powietrza znajdującego się przy podłodze, a następnie unoszącego w górę. Do ich głównych zalet z pewnością zaliczymy natychmiastowe ogrzewanie pomieszczeń. Wśród minusów należy wymienić większe wysuszanie się powietrza.
Grzejnik konwektorowy
Grzejnik konwektorowy© RTV Euro AGD

Na uwagę zasługują także promienniki, czyli halogenowe piecyki elektryczne. Tego typu urządzenia do ogrzewania pomieszczeń wykorzystują metodę radiacji i promieniowania podczerwonego. Ten rodzaj grzejnika zapewnia wyłącznie ogrzewanie punktowe, dlatego też nadaje się przede wszystkim do zastosowania w określonych miejscach naszego mieszkania.

Warto wspomnieć także o grzejnikach ceramicznych, które nagrzewają się i oddają ciepło, podobnie jak w przypadku grzejników olejowych. Tego typu sprzęt nie jest jednak wysoce popularny.

W sprzedaży znajdziemy również elektryczne kominki, jednak w ich przypadku ciężko będzie o ogrzanie dużych pomieszczeń. Rosnącą sławą wciąż cieszą się farelki, ale tego typu rozwiązanie z pewnością nie zostanie zaliczone do energooszczędnych.

Grzejnik elektryczny - na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy

Poniżej przedstawiamy, na które parametry zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu odpowiedniego urządzenia:

  • Moc - bez wątpienia najważniejszy element. Im wyższa moc, tym cieplej będzie w pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku mniejszego metrażu nie musimy inwestować w urządzenie o najwyższej mocy. Np. do ogrzania pokoju o metrażu ok. 20 metrów kwadratowych spokojnie wystarczy sprzęt o mocy od 1500 do 2000 W.
  • Regulacja mocy - jeżeli zdecydujemy się na zakup najmocniejszego urządzenia, to ta opcja będzie nam niezwykle potrzebna. Dzięki niej będziemy mogli dostosować moc grzewczą do naszych aktualnych potrzeb. Nowoczesne grzejniki elektryczne mogą być wyposażone w panel elektroniczny z opcją dokładnego ustalania temperatury w pomieszczeniu.
  • Kabel zasilający - im dłuższy, tym lepszy. Warto zwrócić uwagę także na to, aby zwijanie go nie było dla nas mało komfortowe.photo position=\inside\156766/photo
  • Rozmiar - pamiętajmy o tym, że nie zawsze większe urządzenia sprawią, że nasze pomieszczenie będzie lepiej ogrzane. Warto zainwestować w model, który będzie miał satysfakcjonującą nas moc grzewczą, a jednocześnie nie zajmie zbyt dużo miejsca w naszym mieszkaniu. Cięższe urządzenia wolnostojące koniecznie muszą posiadać kółka i uchwyt do przenoszenia.
  • Przeznaczenie - wbrew pozorom jest to bardzo istotna kwestia. Jeśli kupujemy grzejnik po to, aby ogrzewał nasz pokój lub miejsce pracy, spokojnie możemy postawić na każdy typ urządzenia. Jeśli kupujemy urządzenie z myślą o łazience, zdecydowanie lepiej będzie inwestować w grzejnik ścienny. W zapylonych miejscach z pewnością sprawdzą się natomiast grzejniki olejowe.
  • Funkcjonalność - warto zainwestować w grzejnik, który posiada sporo dodatkowych opcji. Jedną z bardziej przydatnych z pewnością będzie timer. Dobrze aby urządzenie było wyposażone także w termostat, który dostosuje tryb pracy do określonej wcześniej temperatury. Sporą wygodą będą również dotykowy ekran i pilot do zdalnego sterowania.
  • Wygląd - choć z pewnością nie jest to najważniejszy element, warto zaopatrzyć się w sprzęt cechujący się estetyką wykonania. Jego kształt, rozmiar, a także kolorystyka powinny pasować do wnętrza pomieszczenia.
  • Zabezpieczenia - powinien je posiadać każdy grzejnik, w szczególności, jeśli w tym samym pomieszczeniu przebywają dzieci i zwierzęta. Zakupiony przez nas model powinien chronić przed poparzeniem, a także wyłączać się, gdy zostanie przekroczona określona temperatura.

Cena urządzenia uzależniona jest od jego rodzaju, mocy i wyglądu. Najprostsze grzejki kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Jeżeli chcemy zainwestować w bardziej nowoczesny, funkcjonalny i jednocześnie energooszczędny sprzęt, musimy przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)