Tak wygląda przyszłość rolnictwa. Te maszyny uratują świat przed kryzysem

Tak wygląda przyszłość rolnictwa. Te maszyny uratują świat przed kryzysem

Tak wygląda przyszłość rolnictwa. Te maszyny uratują świat przed kryzysem
Arkadiusz Stando
14.10.2020 10:33, aktualizacja: 08.03.2022 14:36

Alphabet, czyli matczyne przedsiębiorstwo Google'a, pracuje teraz nad czymś zupełnie innym. Nowy projekt o nazwie Mineral celuje w zrównoważoną i autonomiczną produkcję żywności.

Jedno z laboratoriów badawczych Alphabetu, o nazwie "X, the Moonshot Factory", opracowało autonomiczną jednostkę rolniczą o nazwie Mineral. Zadaniem firmy jest uprawa żywności na dużą skalę, ze szczególnym uwzględnieniem opracowywania i testowania prototypowego oprogramowania i sprzętu w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji. To połączony system przeróżnych czujników, symulacji, robotyki i wielu innych działów inżynierii.

Mineral jest ukierunkowaniem technologicznego rozwoju człowieka na sprawy związane z przyszłością gatunku ludzkiego. Kryzys klimatyczny i stale rosnąca populacja ludzi na świecie doprowadzi do problemów z dostarczaniem odpowiedniej liczby żywności. Odpowiednie wyżywienie roślin i zarządzanie plantacjami może okazać się skuteczną bronią w tej walce.

"Tak jak mikroskop doprowadził do zmiany w sposobie wykrywania i leczenia chorób, mamy nadzieję, że lepsze narzędzia umożliwią przemysłowi rolnemu zmianę sposobu uprawy żywności" - mówi kierownik projektu, Elliott Grant. "W ciągu ostatnich kilku lat wraz z zespołem rozwijaliśmy narzędzie, które nazywamy rolnictwem obliczeniowym, w którym rolnicy, hodowcy, agronomowie i naukowcy będą polegać na nowych typach sprzętu, oprogramowania i czujników do zbierania i analizowania informacji o złożoność świata roślin" - dodaje Elliott.

Mineral - pierwszy prototyp maszyny "nowego rolnictwa"

Jednym z pierwszych narzędzi, nad którymi pracuje X, jest Mineral. To czterokołowy autonomiczny system badawczy, który zespół określa łazikiem roślinnym. Maszyna jest wyposażona w czujniki pozwalające na analizę plonów, gleby i innych czynników środowiskowych. Robi to za pomocą kombinacji kamer, czujników i sprzętu badawczego.

Obraz

Pobrane w ten sposób dane są analizowane przez jednostki obliczeniowe i łączone z informacjami pobranymi z satelitów pogodowych, aby stworzyć modele predykcyjne wzrostu roślin. Sztuczna inteligencja jest "karmiona danymi", aby dokładnie zrozumieć, jakie warunki są najlepsze dla wzrostu plonów. Aktualnie maszyny Mineral są wykorzystywane do badania soi oraz truskawek w Stanach Zjednoczonych.

Finalnie, zadaniem Minerala będzie poznanie każdej roślinki rosnącej na polu jak własną kieszeń. Gdyby każda z nich była monitorowana i otrzymywała odpowiednie dla niej ilości wody i składników odżywczych, moglibyśmy osiągnąć rozmiary plonów, jakich nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Taką nadzieję mają pracujący nad projektem inżynierowie i rolnicy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)