Komin, który chroni przed śmiercią. A przy okazji odzyska energię

Komin, który chroni przed śmiercią. A przy okazji odzyska energię

Polski naukowiec chce chronić przed zatruciem
Polski naukowiec chce chronić przed zatruciem
Źródło zdjęć: © GettyImages
Adam Bednarek
02.12.2020 10:53

Polscy naukowcy opracowali system kominowy chroniący przed zaczadzeniem. Rozwiązanie może uratować życie wielu osobom.

Statystyki są alarmujące. Tylko w samym województwie opolskim straż pożarna otrzymała 135 zgłoszeń dotyczących tlenku węgla i kolejne 43 zgłoszenia związane z zatruciem spalinami w ubiegłym sezonie grzewczym.

Innym zagrożeniem są pożary odkominowe, które zmusiły strażaków z Opola do prawie 500 interwencji w tym roku. A mówimy o samych okolicach Opola.

Właśnie dlatego problem zwrócił uwagę naukowca pracującego na Politechnice Opolskiej. Jak czytamy na portalu Nauka w Polsce, opracowany przez niego system zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców lokali ogrzewanych przy pomocy różnego rodzaju palenisk.

W opracowanym prototypie komina zastosowana została przestrzeń powietrza stanowiąca płaszcz na przewodzie spalinowym. Powietrze przepływające tym płaszczem odbiera ciepło, obniżając temperaturę nawet o 65 proc. w przypadku komina stalowego, który analizowałem. Płaszcz ten stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed ulatnianiem się spalin do budynku w przypadku rozszczelnienia przewodu spalinowego.

Opracowany system nie tylko gwarantuje bezpieczeństwo, ale też odzyskuje ciepło. O jakich oszczędnościach mówimy?

  • W przypadku komina stalowego, który badałem w ramach pracy doktorskiej, było to ponad 5 kW, co stanowiło 31 proc. - wyjaśnia dr. inż. Krzysztof Drożdżol.

Był to komin znajdujący się w najgorszej możliwej lokalizacji - na zewnątrz budynku, gdzie straty są największe.

  • W przypadku kominów ceramiczno-betonowych dotychczas było to około 5 proc. Wdrożenie najnowszych wyników realizowanych przeze mnie badań pozwoliło zwiększyć tą wartość do ponad 10 procent - dodaje.

Co ciekawe, projektem polskiego naukowca zainteresowani są… Skandynawowie. Prywatne firmy testowały rozwiązanie w Finlandii. Z jednej strony możemy być dumni, z drugiej to niepokojące, że tak ważny system najpierw chronić będzie mieszkańców innych państw.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)