Nowy "inteligentny bandaż". Wykrywa i może zapobiegać infekcjom

Nowy "inteligentny bandaż". Wykrywa i może zapobiegać infekcjom

Nowy "inteligentny bandaż". Wykrywa i może zapobiegać infekcjom
Źródło zdjęć: © fot. Unsplash
Klaudia Stawska-Magdziak
26.01.2021 12:18, aktualizacja: 08.03.2022 14:20

Bandaże i plastry są bardzo przydatne, kiedy zależy nam na osłonięciu rany. Jednak nowe "inteligentne bandaże" potrafią znacznie więcej. Zostały wyposażone w nanorurki węglowe, które mogą śledzić stan infekcji ran.

Zgodnie z niedawnymi badaniami opublikowanymi w czasopiśmie Advanced Functional Materials, dzięki wbudowanym nanoczujnikom we włóknach bandaży, naukowcy stworzyli ciągły i nieinwazyjny sposób wykrywania i monitorowania infekcji występującej wewnątrz rany.

Nowy "inteligentny bandaż" może dzięki temu wykrywać i zapobiegać rozwojowi infekcji w ranach. Chociaż technologia była już znana, to po raz pierwszy naukowcom udało się opracować praktyczne rozwiązanie, które spełniałoby wszystkie wymagania.

  • Nanorurki nie wypłukują się z materiału i pozostają wrażliwe na nadtlenek wodoru w ranach - powiedział Daniel Roxbury z University of Rhode Island (URI). Dodał, że nowy bandaż może mieć zastosowanie również przy cukrzycy.

Jak to działa?

Zminiaturyzowane urządzenie może monitorować "inteligentny bandaż" i bezprzewodowo wykrywać sygnały z nanorurek węglowych osadzonych w bandażu. Sygnał ten może następnie zostać przesłany np. do smartfona, który może wysyłać automatyczne ostrzeżenia do pacjentów lub pracowników służby zdrowia.

Taki system byłby dużym wsparciem diagnostycznym, ponieważ mógłby wcześnie wykrywać infekcje czy inne problemy ze zdrowiem. Dzięki temu możliwa byłaby wcześniejsza reakcja lekarzy, co wpłynęłoby na sposób leczenia i umożliwiłoby np. uniknięcie podania antybiotyków pacjentowi.

"Inteligentny bandaż" został opracowany w laboratorium inżynierii NanoBio firmy Roxbury w Centrum Zaawansowanej Inżynierii Fascitelli.

  • Zaprojektowaliśmy i zoptymalizowaliśmy proces mikrofabrykacji, aby precyzyjnie umieścić nanoczujniki wewnątrz poszczególnych włókien tkaniny - powiedział Mohammad Moein Safaee, współautor projektu. - Wykorzystaliśmy najnowocześniejsze mikroskopy do badania struktury materiałów i domowy spektrometr bliskiej podczerwieni, aby zoptymalizować właściwości optyczne tekstyliów.

Kolejny etap tego projektu ma na celu zweryfikowanie prawidłowego działania bandaży na szalce Petriego z wyhodowanymi żywymi komórkami znajdującymi się zwykle w ranach. Następnym krokiem będą testy "in vitro" na myszach. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to być może za jakiś czas rozwiązanie znajdzie powszechne zastosowanie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)