Yayagram ułatwił babci kontakt z rodziną poprzez Telegram

Yayagram ułatwił babci kontakt z rodziną poprzez Telegram

Yayagram ułatwił babci kontakt z rodziną poprzez Telegram
Źródło zdjęć: © Lucio Dallo (Manu)
Karolina Kowasz
26.04.2021 14:38, aktualizacja: 06.03.2024 22:18

Możliwość kontaktu z naszymi bliskimi jest szczególnie ważna w trakcie pandemii. Chcąc go ułatwić swojej 96-letniej babci, Lucio Dallo stworzył Yayagram. Jest to maszyna umożliwiająca jej kontakt z rodziną poprzez urządzenie działające jak staromodna centrala telefoniczna.

Jak pokazał twórca urządzenia na swoim koncie na Twitterze, Yayagram ma być ułatwieniem dla wszystkich starszych osób, które mają problemy z obsługą nowoczesnych smartfonów. Maszyna pozwala na wysyłanie i odbieranie wiadomości poprzez popularny komunikator Telegram. Aby skontaktować się z daną osobą wystarczy podłączyć kabel do odpowiedniego odbiorcy, a następnie przytrzymać przycisk, aby notatka głosowa została nagrana i wysłana.

W przypadku kiedy odpowiedź zwrotna zostanie nadana, urządzenie wydrukuje ją dzięki niewielkiej, wbudowanej drukarce. Do zbudowana Yayagramu, Dallo użył popularnego mikrokomputera Raspberry Pi 4 oraz napisał odpowiedni program w języku Python.

Nazwa urządzenia pochodzi od hiszpańskiego słowa "yaya" oznaczającego babcię. Sam twórca sprzętu przekazał, że chciał on pomóc seniorce utrzymać kontakt z rodziną pomimo problemów z możliwościami przemieszczania się. Dodatkowo jego babcia jest osobą, która ma problemy ze słuchem, przez co normalne rozmowy przez telefon są bardzo utrudnione.

Konieczne było więc znalezienie takiej formy kontaktu, która będzie łatwa w obsłudze i uwzględniająca jej schorzenie.

Obraz
© Twitter/@mrcatacroquer

Urządzenie, jak można się domyślić, jest autorskim projektem Dallo i nie istnieje możliwość jego zakupienia. Twórca postarał się jednak opisać jak najbardziej szczegółowo swój projekt, aby umożliwić jego odtworzenie wszystkim osobom, które mogłyby go potrzebować.

Na swoim Twitterze załączył kilka artykułów, które szczegółowo tłumaczą jak można korzystać z mikrofonu czy drukarki przy użyciu Raspberry Pi. Można więc założyć, że jego projekt powinien być stosunkowo łatwy do odtworzenia.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)