Urządzenie REACT może uratować tysiące osób. Wszystko dzięki zdolnemu studentowi

Urządzenie REACT może uratować tysiące osób. Wszystko dzięki zdolnemu studentowi

System REACT
System REACT
Źródło zdjęć: © Loughborough University
Karolina Kowasz
06.07.2021 18:19, aktualizacja: 06.03.2024 22:18

Rany kłute są szczególnie niebezpieczne ze względu na wysokie ryzyko szybkiego wykrwawienia się ofiary. Jeden ze studentów Loughborough University postanowił znaleźć rozwiązanie tego problemu i stworzył sprzęt pod nazwą REACT.

O wynalazku studenta donosi serwis The Engineer. Twórcą urządzenia jest Joseph Bentley, który obecnie kończy studia na kierunku projektowania i technologii produktu. Z założenia REACT ma być używany przez policję, jako pierwsza pomoc w trakcie oczekiwania na karetkę pogotowia.

Szybkie tamowanie rany

Urządzenie REACT, czyli tamponada do stosowania w nagłych wypadkach (ang. Rapid Emergency Actuated Tamponade), opiera się na zasadzie ucisku wewnętrznego. W przypadku ran kłutych wbite przedmioty nie powinny być z nich usuwane, ponieważ wywierają nacisk wewnętrzny. Sprzęt jest więc przydatny w przypadkach, gdy u ofiary mamy do czynienia z kłutą raną otwartą.

W takiej sytuacji policja bądź ratownicy mogą użyć urządzenia REACT, które składa się z silikonowej tulei klasy medycznej (nazywanej tamponadą) i ręcznego siłownika. Ratownik w przypadku takiej rany wkłada do niej tamponadę, a następnie podłącza siłownik. Ten ostatni zaś napełnia się do określonego ciśnienia w oparciu o położenie rany, zapobiegając wewnętrznemu krwawieniu.

Student designs life-saving device that rapidly stops bleeding from knife wounds

Prototyp REACT

Na podstawie projektu Bentleya powstał już półfunkcjonalny prototyp. Firma podjęła się jego wydrukowania, a w efekcie udało im się stworzyć trójwymiarowe urządzenie z działającym bocznym i tylnym interfejsem użytkownika, bocznymi diodami LED i siłownikiem. Prototyp jest przeznaczony do leczenia ran złączowych, takich jak rany pod pachami i pachwinami oraz brzuch.

Firma Bentley chce teraz dalej rozwijać projekt REACT, licząc, że w przyszłości będzie w stanie poradzić sobie z ranami w innych miejscach na ciele. Projekt został zgłoszony do patentu w Wielkiej Brytanii.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)