Energia z pary wodnej. To urządzenie jest alternatywą dla fotowoltaiki

Energia z pary wodnej. To urządzenie jest alternatywą dla fotowoltaiki

Energia z pary wodnej. To urządzenie jest alternatywą dla fotowoltaiki
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe/UMass Amherst
Adam Gaafar
09.08.2021 14:55, aktualizacja: 06.03.2024 22:16

Naukowcy z American University of Massachusetts Amherst stworzyli urządzenie, które wykorzystuje naturalne białka do wytwarzania elektryczności z pary wodnej zawartej w powietrzu. Badacze przekonują, że opracowana przez nich technologia może mieć zastosowanie nie tylko w energetyce, ale także w medycynie.

Urządzenie o nazwie Air-gen (ang. air-powered generator) powstało dzięki współpracy zespołów kierowanych przez inżyniera Juna Yao i mikrobiologa Dereka Lovleya. Wyniki ich pracy zostały opublikowane na łamach prestiżowego pisma "Nature". – Dosłownie wytwarzamy elektryczność z powietrza. Air-gen generuje czystą energię 24/7 – powiedział Yao.

Generator powietrza opiera się na elektrodach z białkowymi nanodrutami, wyodrębnionymi z bakterii Geobacter sulfurreducens. Jak działa Air-gen? Specjalna folia zbudowana z nanodrutów jest umieszczana między dwiema elektrodami i wystawiona na działanie powietrza. Absorbuje ona parę wodną naturalnie występującą w atmosferze, a procesy zachodzące w generatorze doprowadzają do wytworzenia energii elektrycznej pomiędzy elektrodami.

Obraz
© Materiały prasowe/UMass Amherst

Twórcy urządzenia zapewniają, że pozyskana w ten sposób energia nie zanieczyszcza środowiska i może być wytwarzana przy niskich kosztach. Air-gen stanowi alternatywę dla farm wiatrowych i paneli fotowoltaicznych, a do tego może działać w zamkniętych pomieszczeniach i obszarach o niskiej wilgotności, takich jak pustynie.

Kolejnym celem stawianym przez naukowców jest opracowanie specjalnego plastra Air-gen, który mógłby zasilać urządzenia elektroniczne, takie jak monitory zdrowia, smartwatche i telefony komórkowe. W ten sposób zbędne stałyby się baterie, a urządzenia nie wymagałyby ładowania. Wytwarzana na skalę przemysłową technologia może być w przyszłości zastosowana nawet w ścianach domów w celu zaopatrywania ich w energię elektryczną.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)