Najmniejsze książki świata. Nie dasz rady przeczytać ich gołym okiem

Najmniejsze książki świata. Nie dasz rady przeczytać ich gołym okiem

Miniaturowa książka produkcji Władimira Aniskina
Miniaturowa książka produkcji Władimira Aniskina
Źródło zdjęć: © Kirill Kukhmar/Getty Images
Adam Gaafar
29.08.2021 19:36, aktualizacja: 06.03.2024 22:16

Są tak drobne, że do ich przeczytania potrzeba lupy lub nawet mikroskopu elektronowego. Najmniejsze książki świata powstają przy zastosowaniu różnych technik, a wśród ich twórców był także nasz rodak.

Według Księgi Rekordów Guinnessa najmniejszą książką na świecie jest oficjalnie pozycja autorstwa Malcolma Douglasa Chaplina pt. "Teeny Ted from Turnip Town". Wyprodukowano ją w laboratorium na Uniwersytecie Simona Frasera w Kanadzie - wyryto ją w krystalicznym krzemie przy użyciu wiązki jonowej. Publikacja ta została wydana w 2012 r. przez Roberta Chaplina, a jej wymiary to zaledwie 0,1 x 0,07 mm.

Książka posiada własny numer ISBN (978-1-894897-17-4), ale nie da się jej przeczytać gołym okiem – aby ją przeglądać, należy użyć skaningowego mikroskopu elektronowego. Publikacja została wydana w limitowanym nakładzie 100 egzemplarzy. Jak czytamy na oficjalnej stronie Księgi Rekordów Guinnessa, najmniejsza książka świata była sprzedawana za 15 tys. dolarów (ok. 58 tys. zł).

Miniaturowe arcydzieła

Warto wspomnieć o kilku innych pozycjach w skali mikro, zwłaszcza że niektóre zostały napisane również w języku polskim. W 2011 r. japońska firma wydawnicza Toppan Press zaprezentowała 22-stronicową pozycję "Shiki no Kusabana" ("Kwiaty czterech pór roku"). Pozycja mierzy 0,75 mm i zawiera ilustracje japońskich kwiatów wraz z podpisami. Litery wydrukowano przy użyciu technologii, którą stosuje się przy produkcji pieniędzy. Za sumę o równowartości ok. 1500 zł można kupić kopię książki wraz ze szkłem powiększającym oraz wersją w większym rozmiarze.

W 2016 r. Władimir Aniskin z Nowosybirska w Rosji ogłosił, że pobił dotychczasowy rekord należący do "Teeny Ted from Turnip Town", drukując pozycję o wymiarach 0,07 mm x 0,09 mm. Publikacja nosiła tytuł "Alfabet" i zawierała po prostu litery rosyjskiego alfabetu.

Od lat 30. XX w. produkowaniem miniaturowych publikacji zajmował się nasz rodak Zygmunt Szkocny. Stworzony przez niego "Alfabet łaciński" o wymiarach 1 x 0,8 mm został wpisany w 1976 r. do Księgi Rekordów Guinnessa i przez długi czas utrzymywał tytuł najmniejszej książki świata. Łącznie Szkocny stworzył 165 miniaturowych dzieł. Część prac artysty można podziwiać w Muzeum Najmniejszych Książek Świata w Katowicach.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)