Pomysłowy youtuber. Zrobił laserowy piekarnik z kuchenki mikrofalowej

Pomysłowy youtuber. Zrobił laserowy piekarnik z kuchenki mikrofalowej

Pomysłowy youtuber. Zrobił laserowy piekarnik z kuchenki mikrofalowej
Źródło zdjęć: © YouTube/Styropyro
Adam Gaafar
27.09.2021 11:59, aktualizacja: 08.03.2022 13:46

Youtuber Styropyro słynie z tworzenia urządzeń laserowych. Niedawno zaprezentował swój najnowszy wynalazek – kuchenkę mikrofalową przekształconą w "laserowy piekarnik".

Jak czytamy w opisie nagrania, Styropyro zamierzał początkowo ulepszyć zasilanie magnetronu (oscylacyjnej lampy mikrofalowej, generującej energię elektryczną wysokiej częstotliwości). Udało mu się podwoić moc urządzenia, ale ostatecznie doprowadziło to do jego zniszczenia.

Laserowy piekarnik

Youtuber wpadł wówczas na pomysł, aby wyjąć z mikrofalówki oryginalne części i "nieco" ją zmodyfikować. Wewnątrz urządzenia zamontował zestaw diod laserowych o dużej mocy. Styropyro przekonuje, że w ten sposób udało mu się stworzyć piekarnik, który pobiera około 2 kW mocy, z czego 700 W zamienia się w światło laserowe.

Na nagraniu wspomina, że przygotował już w nowym urządzeniu kilka potraw – m.in. tosty i stek. Według youtubera żywność ze zmodyfikowanej mikrofalówki charakteryzuje się "dymnym" posmakiem.

I converted my microwave into a LASER oven!

W przeszłości Styropyro zbudował m.in. domowej roboty miecz świetlny przy użyciu niebieskiego lasera o mocy 7 W. W swoim dorobku ma również laserowy pistolet oraz laserową bazookę o mocy 200 W. Dla porównania, laser laboratoryjny o mocy 0,5 W jest już dostatecznie niebezpieczny dla oka.

Klasy bezpieczeństwa laserów

Jak pisaliśmy na łamach Gadżetomanii, lasery są podzielone na 7 klas bezpieczeństwa, oznaczanych cyframi 1–4, niekiedy z dodatkową literą. Przyjmuje się, że lasery znajdujące się w klasie 1 i 2 są bezpieczne dla oka. Niebezpieczeństwo może stanowić laser klasy 2M, jeśli spojrzymy na niego przez przyrząd optyczny (np. lornetkę). Klasy 3B, 4 i wyższe wymagają z reguły dodatkowych procedur. W tym przypadku włączenie lasera może być poprzedzone otwarciem dodatkowego zabezpieczenia.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)