Jesteś uzależniony od technologii? Grozi Ci samotność

Technologia nas otacza, czy jesteśmy od niej uzależnieni? (Fot.writeonnewjersey.com)

Technologia nas otacza, czy jesteśmy od niej uzależnieni? (Fot.writeonnewjersey.com)

Według ostatnich badań człowiek uzależniony od nowoczesnych technologii spędza średnio 48 godzin bez rzeczywistego kontaktu z drugim człowiekiem. Komunikacja przeniosła się na formy cyfrowe: SMS-y, maile czy wideoczaty.

Z badań agencji dnx wynika, że technologie (m.in. notebooki, smartfony, iPady) przyczyniają się do zaniku standardowych umiejętności form komunikacji werbalnej i interakcji. To już wiemy i znamy (między innymi z badań i raportów na temat tzw. Generacji C — connected), ale jak do tego podchodzimy? Czujecie barierę między Wami a przyjaciółmi podczas spotkań?

Czy technologie zdominowały świat?

Dorośli z grupy najbardziej zaprzyjaźnionej z nowoczesnymi technologiami cztery razy mniej chętnie wychodzą na zakupy czy spotykają się z przyjaciółmi. Większość Brytyjczyków korzysta z technologii, ale w połączeniu ze społecznościowymi formami w życiu realnym, takimi jaki rozmowy z przyjacielem twarzą w twarz, i to nie przez wideoczat na Skypie czy Gmailu, ale w kawiarni czy w pubie.

Około 16% Brytyjczyków to grupa zdominowana przez technologie, z czego 19% tak bardzo, że dwa dni bez werbalnej komunikacji i opuszczenia świata cyfrowych rozmów i portali społecznościowych to dla nich norma. Rzadko też wychodzą z domu bez urządzeń mobilnych, takich jak tablet i komputer, a transakcje, m.in. zakup nowych ubrań, książek czy nawet jedzenia, przeprowadzają głównie przez Internet.

Apple usunął boty z App Store – ilość pobrań spadła o 30%

Drew Nicholson z dnx twierdzi:

Rewolucja cyfrowa umożliwia nam niesamowity wybór, jeżeli chodzi o sposób naszego podejścia do standardowych, codziennych aktywności, takich jak transakcje pieniężne czy też zakupy. Nie powinna jednak zastępować sztuki konwersacji i kontaktów międzyludzkich. Zdecydowana mniejszość z ludzi korzystających z technologii we wszystkich naturalnych sytuacjach życiowych wynosi z tego długofalowe korzyści. W długim odstępie czasowym takie działanie nie jest substytutem zaangażowania w personalne kontakty.
Technologia w nadmiarze wpływa negatywnie na nasze umiejętności komunikacyjne i interpersonalne (Fot.dailymail.co.uk)

Generacja C — connected

Niektórzy jednak uważają, że brak śledzenia trendów i uczestnictwa w rozwoju świata cyfrowego w dobie nowoczesnych technologii sprawia, że człowiek pozostaje w tyle i popełnia błędy podczas nawigacji w sieci, zakupów internetowych czy też właściwego i pełnego korzystania z konkretnych urządzeń. Internet jest przecież teraz jednym z głównych mediów — źródeł informacji.

Zobacz również: Ręczna drukarka 3D

Chyba mało kto wyobraża sobie życie bez telefonu czy laptopa i przeczytania chociaż kilka razy w tygodniu świeżych newsów. Niektórzy zastąpili książki papierowe elektronicznymi — ebookami. Można zobaczyć ich w tramwaju czy na ławce w parku, zapatrzonych w ekran Kindle czy iPada. To znamiona generacji connected customer, czyli człowieka połączonego — status: cały czas online. Wyczerpujące dane znajdziecie u badacza branży Social Media i nowych technologii, Briana Solis.

Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji [29.04.2012]

Połączeni, ale samotni?

Średnio 1 na 5 osób twierdzi, że może żyć ponad dwa dni bez werbalnej komunikacji i spotkań ze znajomymi (Fot.dailymail.co.uk)

Jak powiedziała kiedyś Sherry Turkle, badaczka Internetu i nowych mediów — 30 lat temu zastanawialiśmy się, do czego przyda nam się komputer, a dzisiaj pytamy: do czego się nie przyda? Kiedyś człowiek wykształcił technologie, budował je i rozwijał, teraz to one kształtują nas.

Sama polecam książkę Turkle pt. "Alone with technology", ale podchodzę z rezerwą do twardych twierdzeń, że technologia niszczy nasze życie emocjonalne. Jeśli na to pozwolimy i nie potrafimy panować nad swoimi działaniami, może tak być. Wydaje mi się, że jest tak z każdym działaniem, pokusą, bodźcem. Ku refleksji jednak, warto przeczytać: [url=http://alonetogetherbook.com/ ]Sherry Turkle, "Alone Together"[/url].

Wernisaż wystawy Sony World Photography Awards 2012 w Londynie [galeria] [29.04.2012]

Z niektórymi znajomymi i przyjaciółmi mamy możliwość jedynie cyfrowego kontaktu. Chyba najlepszym sposobem, aby nie dać się zwariować, jest balans między działaniami w sieci (kontaktami, interakcjami w społecznościach czy np. zakupami) a działaniami w świecie realnym. Na majówkę polecam spacery, wieczorne spotkanie w knajpie — i to niekoniecznie z zameldowaniem na Facebooku czy fotką z Instagramu:)

 

Źródło: marketingnewsDailymailBrianSolisTedAlonetogetherDNXWriteonnewJersey

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne

Popularne w tym tygodniu:

Odkurzacze przyszłości. Zachwycający sprzęt rodem z Jetsonów i morskich wojen Gala Mobility Trends – podsumowanie roku 2017 w branży mobilnych technologii