Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka

O tym, że słodycze nie są dobre dla zdrowia, wiadomo nie od dzisiaj. Okazuje się jednak, że o ile współczesne łakocie zabijają nas powoli, zmieniając w zasapaną, nieforemną bryłę, to czekolada sprzed kilkudziesięciu lat mogła uśmiercić błyskawicznie w bardzo efektowny sposób. Zwłaszcza gdy poczęstowali nią niemieccy dywersanci.

Zdjęcie czekolady pochodzi z serwisu Depositphotos

Zdjęcie czekolady pochodzi z serwisu Depositphotos

Niemieccy sabotażyści

Stary dowcip głosi, że radziecki agent Stirlitz w czasie drugiej wojny karmił ukradkiem niemieckie dzieci, które od „ukradka” puchły i umierały. Okazuje się, że podobne plany — tym razem całkiem serio — mieli wcielać w życie w czasie drugiej wojny światowej niemieccy sabotażyści.

Choć sam fakt prób prowadzenia akcji dywersyjnych na Wyspach nie jest niczym nowym, uwagę zwracają środki, jakimi Niemcy mieli zamiar wcielać w życie swoje niecne plany (w tym artykule znajdziecie niemieckie plany ataku na Stany Zjednoczone).

Kontrwywiad pokazuje stare trofea

Jak wynika z odtajnionych danych MI5, czyli brytyjskiego kontrwywiadu, Niemcy planując akcje sabotażowe na Wyspach Brytyjskich przygotowywali dość nietypowe wyposażenie dla swoich agentów.

W 2001 roku, niedługo po zamachach na World Trade Center świat obiegła wieść o bandycie, który próbował wysadzić samolot za pomocą ładunku wybuchowego ukrytego w butach. Choć — na szczęście — terrorysta okazał się nieudacznikiem, to warto zauważyć, że zastosowany przez niego pomysł wcale nie był nowy.

Wybuchowe gadżety niemieckich sabotażystów: czekolada, buty, bryła węgla i pastylki od bólu gardła

Plany przemycenia ładunków wybuchowych w butach snuł również niemiecki wywiad, Abwehra, a na liście szpiegowskiego sprzętu znalazły się poza butami również inne, wybuchowe gadżety.

Szpiegowskie gadżety

Należały do nich m.in. pastylki na gardło oraz czekolada spreparowana w taki sposób, by w tabliczce można było umieścić niewielki ładunek wybuchowy. Zestaw wybuchowych gadżetów uzupełniały słoik śliwek, bryła węgla, puszka oleju silnikowego, pędzel do golenia i menażka.

Zobacz również: Gadżetovlog - zrzędzenia zrzędy o kinie

Niemieckie plany prowadzenia akcji sabotażowych na terenie Wielkiej Brytanii nie doszły jednak do skutku. Agenci, z różnych przyczyn, okazali się zupełnie nieskuteczni – podobnie jak w przypadku dywersantów mających atakować cele w Stanach Zjednoczonych.

Ujawnione zbiory MI5 zawierają również niemieckie materiały propagandowe. O ile machina Josepha Goebbelsa działała bez zarzutu w przypadku własnych obywateli, okazuje się, że treści przeznaczone dla Brytyjczyków stały na żenująco niskim poziomie i były pełne błędów gramatycznych. Może gdyby przyłożyli się lepiej do nauki angielskiego, wojna potoczyłaby się zupełnie inaczej?

Źródło: BBC

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym GTA V najlepiej pokazuje kobietę za kółkiem! Gdzie, jak i za ile? Wybieramy najlepszy sposób na kupowanie gier! Moda na "czarny piątek" dociera też do Polski. Czy we wszystkim musimy małpować Amerykę? Film dnia: Zrób to sam! Kolejka elektryczna z baterii, magnesu i miedzianego drucika