Soczewki kontaktowe dla Pentagonu

Soczewka iOptik zrewolucjonizuje widzenie? (fot. digitaltrends.com)

Soczewka iOptik zrewolucjonizuje widzenie? (fot. digitaltrends.com)

Pomysł znany z okularów dwuogniskowych doczekał się realizacji w postaci soczewek kontaktowych. Efekty są tak obiecujące, że Pentagon zamówił już prototypy. W 2014 roku mają trafić do sprzedaży.

Hybrydowe panele słoneczne wytwarzają nie tylko elektryczność

Docelowo zamówione soczewki dwuogniskowe będą współpracować ze specjalnymi okularami, w których na wewnętrznej powierzchni szkła wyświetlany będzie obraz. Pomysł nieco podobny do Google Project Glass ogólnie nosi miano HUD (Heads Up Display). HUD jest już stosowany przez armię amerykańską do wizualizacji celów bojowych w czasie rzeczywistym. Nowe soczewki dzięki swym właściwościom mają dać jeszcze większe możliwości żołnierzom na polu walki. Prototyp soczewek iOptik opracowała i dostarczyła firma Innovega. Na czym polega wyjątkowość iOptik?

Jak we wspomnianych już okularach dwuogniskowych iOptik pozwala na ogniskowanie dwóch planów jednocześnie - dalekiego i bliskiego. Obraz wyświetlany na ekranach HUD uzyskiwany jest w soczewkach dzięki zastosowaniu dwóch różnych filtrów. Centralna część soczewki wysyła światło z HUD w kierunku środka źrenicy, podczas gdy zewnętrzna część wysyła światło spoza HUD do zewnętrznej części źrenicy. Siatkówka oka otrzymuje jednocześnie oba obrazy ostre.

Schemat działania iOptik (fot. Innovega)
Tak będziemy widzieć w soczewkach iOptik (fot. Innovega.com)

Top 10: Młodzi geniusze

Twórcy soczewek twierdzą, że iOptik to nowy rozdział rozszerzonej rzeczywistości. Zakładając je, widzi się coś, czego normalnie człowiek by nie zobaczył, i dzięki temu robi rzeczy, których normalnie nie jest w stanie robić. Jest nadzieja na to, że te soczewki trafią pod strzechy i to już w 2014 roku. Trwają testy kliniczne i dyskusje na temat ich przyszłych zastosowań.

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Qualcomm Toq czyli smartwatch z ekranem Mirasol

Nie brakuje także głosów ekspertów, że oglądanie świata w taki sposób to nie jest dobry pomysł. Człowiek ogniskuje w oku niewielkie pole widzenia, rozszerzenie tego pola spowoduje zamazanie kontrastu pomiędzy ostrym widzeniem pola centralnego i peryferyjnego. Oko ludzkie wyostrza plan wraz z poruszaniem się gałki ocznej, w przypadku iOptik będzie to zaburzone. Tak czy siak, ja nie mogę się doczekać, nawet jeśli zrobi mi się niedobrze od patrzenia :)

A na deser rozszerzona rzeczywistość w wydaniu Nokii:

Źródło: BBC News

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym GTA V najlepiej pokazuje kobietę za kółkiem! Gdzie, jak i za ile? Wybieramy najlepszy sposób na kupowanie gier! Moda na "czarny piątek" dociera też do Polski. Czy we wszystkim musimy małpować Amerykę?