Buty inspirowane... ośmiornicą. Propozycja dla zwolenników aktywnego trybu życia

Co wspólnego ma ośmiornica z butami? (Fot. Wallpaper-Wide.ru)

Co wspólnego ma ośmiornica z butami? (Fot. Wallpaper-Wide.ru)

Zadaniem butów, zwłaszcza tych przeznaczonych do uprawiania różnych sportów, jest nie tylko ochrona stopy. Dodatkowa amortyzacja, usztywnienia czy wyrafinowana konstrukcja podeszwy mają na celu poprawę tego, nad czym natura pracowała przez tysiąclecia. Niektóre udoskonalenia wydają się dość osobliwe. Co wspólnego mogą mieć sportowe buty i ośmiornice?  

Jak zapewnić butom odpowiednią przyczepność? Pomysłów na poprawienie właściwości podeszwy jest wiele, ale z reguły sprowadzają się do coraz bardziej agresywnego wzoru bieżnika, co w wielu przypadkach nie rozwiązuje problemu.

earHero – ten gadżet może uratować Ci życie [wideo]

Nietypową propozycję przedstawiła firma Olukai, prezentując buty Maliko. Uwagę przyciąga ich nietypowa budowa — mają rozdwojony przód przypominający nieco racice zwierząt parzystokopytnych. Takie rozwiązanie nie daje wprawdzie aż tak dużo swobody, jak buty z pięcioma palcami, ale ruchome, oddzielne części ułatwiają  zachowanie równowagi na nierównym podłożu.

Buty zostały wykonane z szybkoschnącego materiału i wyposażone w rozwiązanie pozwalające na szybkie zasznurowanie.

But Maliko (Fot. Gizmag.com)

Roślina doniczkowa prawie jak zwierzątko domowe [wideo]

Najważniejsza cecha Maliko ukryta jest w podeszwie, w którą wkomponowano elementy przypominające przyssawki. Ich działanie jest na tyle subtelne, że nie utrudniają chodzenia ani tym bardziej nie umożliwiają wspinania się np. na pionowe ściany, ale w terenie, zwłaszcza tam, gdzie jest ślisko, zapewniają nieco pewniejsze podparcie od tradycyjnej, płaskiej podeszwy.

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Asus Transformer

Buty Maliko trafią na rynek w najbliższych tygodniach i będą dostępne za 100 dolarów.

Źródło: Gizmag

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne

Popularne w tym tygodniu:

Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Najlepsze małe, bezprzewodowe głośniki. Co oferują Harman Kardon, Creative, Marshall i Polk Audio? Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień