10 fascynujących opuszczonych szpitali

10 fascynujących opuszczonych szpitali

10 fascynujących opuszczonych szpitali
Łukasz Wieliczko
18.03.2012 02:00

Opuszczone budynki zawsze wywołują wrażenie. Miejsca, które kiedyś tętniły życiem, teraz zioną wszechogarniającą pustką. Wrażenie to szczególnie odczuwane jest w przypadku opuszczonych szpitali, dziwne uczucie grozy pojawia się automatycznie – te budynki jeszcze za życia przywołują przecież nieprzyjemne emocje. Szczególnie fascynujące wydają się być dawne szpitale psychiatryczne.

Szpital psychiatryczny w Whittingham

Jeden z największych brytyjskich szpitali psychiatrycznych zbudowany został w 1869 roku na bagnistych ziemiach Lancashire według projektu Henry’ego Littlera. W latach świetności dysponował miejscem dla 3533 pacjentów i 548 pracowników. Był obiektem samowystarczalnym niemalże pod każdym względem – własne zaplecze żywnościowe, centrala telefoniczna, urząd pocztowy, stacja kolejowa... Obiekt był wybitnie nowoczesny jak na swój czas. Warto wspomnieć, że to właśnie tam po raz pierwszy eksperymentowano z użyciem elektroencefalografu (EEG), badając elektryczną aktywność ludzkiego mózgu. Przetrwał bez szwanku dwie wojny, jednak przegrał z rządem własnego kraju. Na mocy jednej z ustaw reformujących brytyjski system zdrowotny jego pacjenci zostali relegowani w latach 70. i 80. do innych lecznic. Ostateczną datą jego likwidacji jest rok 1995. Dziś stoi pusty i niszczeje.

Obraz

Szpital psychiatryczny św. Marii, Stunnington

Obraz

Szpital psychiatryczny w hrabstwie Northumberland leży w dość odizolowanej okolicy, dlatego jego niszczenie postępuje stosunkowo powolnie. Kaplica, gabinet dyrektorski czy nawet główne wejście zachowały się prawie nietknięte. Zaprojektowany przez znaną brytyjską firmę GT Hine otworzył swoje bramy dla potrzebujących pomocy w 1914 roku. Dość szybko, z oczywistych powodów, przejęty został przez wojsko. Po pierwszej wojnie, z uwagi na lokalizację, przekształcono go w sanatorium gruźlicze. Mimo zaginięcia całego sprzętu medycznego od czasu zamknięcia w 1995 roku, z uwagi na wyjątkowo dobry stan budynku wielokrotnie padały pomysły, by wyremontować go zaktywizować, jednak pozostało to jedynie w sferze propozycji.

Obraz

Szpital psychiatryczny św. Jana, Lincoln

Obraz

Jedną z głównych atrakcji szpitala św. Jana jest imponująca wieża ciśnień. Szpital powstał w 1852 roku, zbudowany przez Johna R. Hamiltona. Początkowo mógł pomieścić jedynie 250 pacjentów, z czasem ta liczba uległa zwiększeniu. Lecznicę zamknięto w 1989 roku, kiedy to została sprzedana firmom deweloperskim, z przeznaczeniem mieszkalnym.

Obraz

Szpital psychiatryczny w Hellingly

Obraz

Nazwa tej miejscowości, w połączeniu ze zdjęciami budzi jednoznaczne skojarzenia… Szpital mieści się na szczycie wzgórza, a dumna budowla straszy turystów odwiedzających hrabstwo East Sussex już z daleka. To również dzieło firmy GT Hine, zbudowane w 1903 roku. Upadek szpitala zaczął się w latach 80., w 1994 roku zdecydowano się zamknąć lecznicę. Dziś obiekt jest mocno zdewastowany przez wandali i poszukiwaczy „przygód”. Obecnie budynek poddawany jest rozbiórce.

Obraz

Szpital psychiatryczny Denbigh

Obraz

Doskonały przykład stylu wiktoriańskiego w architekturze, projekt autorstwa Thomasa Fulljamesa. Otwarty w 1848 roku szpital początkowo pomieścić mógł 200 pacjentów, jednak z czasem, po licznych rozbudowach, był domem dla aż 1500 ludzi. Zamknięty w 1995 umieszczony pośród lasów szpital popada w ruinę. Zdewastowany i okradziony jest dziś jedynie straszakiem.

Obraz

Szpital św. Anny w Oleśnie

Obraz

Polski akcent. To akurat nie psychiatryk, acz i o takim jego przeznaczeniu można usłyszeć w licznych legendach. Budynek wybudowany został w 1859 roku i przez 140 lat pełnił funkcję miejskiego szpitala, najpierw niemieckiego, później polskiego. W 1999 roku został zamknięty. Oficjalnie z powodu istnienia drugiego szpitala nieopodal (od 1981 roku), jednak poszukiwacze sensacji twierdzą, że kryje się za tym jakaś tajemnica. Rzeczywiście, uwagę zwraca fakt, że w szpitalu porozrzucany jest sprzęt medyczny i dokumentacja… Zapewne zwykłe niechlujstwo, a jednak na wielu forach internetowych przeczytać można, że szpital opuszczany był w popłochu w związku z rzekomym nawiedzeniem. Ba, pojawiają się nawet opisy wypraw, w których ktoś słyszał kroki, przedmioty zmieniały miejsce… Rzekomo dziwne wydarzenia znajdują potwierdzenie w zachowanym dzienniku pielęgniarskim z 1959 roku… Smaczku dodaje samobójcza śmierć, jaka miała tam miejsce kilka lat temu… Nawiedzenie nawiedzeniem, ale faktem jest, że szpital straszy samym sobą. Kupiony przez spółkę z Katowic wciąż czeka na swój remont. Obecnie pozbawiony jest dachu.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz

Szpital psychiatryczny West Park

Obraz

Zaprojektowany przez Williama C. Clifford-Smitha według planu amerykańskiego (charakterystyczny system wielokrotnie krzyżujących się korytarzy - sieci), otwarty w 1923 roku był jednym z ostatnich szpitali psychiatrycznych w okolicy Londynu. Z jego opieki korzystać mogło jednocześnie ponad 2000 pacjentów. Jego likwidację zaczęto w latach 90., ale funkcjonował aż do roku 2003.

Obraz

Szpital psychiatryczny Severalls

Obraz

Jeden z największych na Wyspach. Zajmuje ponad 120 hektarów i w latach działalności mógł pomieścić 2000 pacjentów. Zaprojektowany przez Franka Whitemore’a w stylu edwardiańskim imponował ergonomią sieci korytarzy. Severalls był jednym z tych szpitali, gdzie psychiatrzy mieli wolną rękę do eksperymentów na pacjentach – do lat 60. stosowano terapię elektrowstrząsów czy lobotomię, dziś uważane za skrajnie niehumanitarne.

Obraz
Obraz

Szpital psychiatryczny High Royds

Obraz

To, co rzuca się w oczy w pierwszej kolejności w przypadku szpitala High Royds to blisko 40-metrowa wieża zegarowa górująca nad krajobrazem hrabstwa West Yorkshire. High Royds nie wygląda na były szpital, a raczej – z uwagi na kunsztowną architekturę na efektowny pałacyk. Otwarto go w 1888 roku, ojcem jego projektu był J. Vickers-Edwards. 1300 pacjentów miało do dyspozycji oddział chirurgiczny, bibliotekę, sklep rzeźniczy, cukiernię, fryzjera, a także własną stację kolejową. W 2003roku szpital zamknięto. Prywatny inwestor próbuje zaadaptować budynek na mieszkania.

Obraz

Szpital psychiatryczny Cane Hill

Obraz

Szpital w Croydon architektonicznie przytłoczony jest przez olbrzymią kaplicę i wieżę ciśnień. Zaprojektowany przez Charlesa Henry’ego Howella w stylu wiktoriańskim, funkcjonował w latach 1883-2008 i mieścił 2000 pacjentów. Struktura budynku została mocno nadszarpnięta w 2001 roku w wyniku pożaru. Dziś jest miejscem dość chętnie odwiedzanym przez fotografów i poszukiwaczy grozy.

Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)