Rower miejski - skuteczne rozwiązanie problemu zakorkowanych ulic

Wrocławski Rower Miejski (Fot. inf. prasowa)

Wrocławski Rower Miejski (Fot. inf. prasowa)

Korki w centrach miast i marna jakość zbiorowego transportu to problemy uniwersalne – nie ma chyba w Polsce większego miasta, w którym mieszkańcy nie narzekaliby na problemy komunikacyjne. W wielu przypadkach można jednak znaleźć proste rozwiązanie, czego przykładem jest Wrocławski Rower Miejski. 15 marca rozpocznie się drugi sezon tego projektu.

Wrocławski Rower Miejski (WRM), czyli projekt samoobsługowych wypożyczalni rowerów, wystartował w kwietniu 2011 roku jako efekt współpracy firmy Nextbike z władzami miasta. W ramach projektu udostępniono we Wrocławiu 25 stacji, w których można wypożyczyć i oddać jeden ze 140 rowerów (tu możecie przeczytać o koncepcyjnym rowerze miejskim Peugeota).

RAF i MBDA ujawniają prace nad pociskiem Brimstone 2 [wideo]

Aby korzystać z rowerów, konieczna jest wcześniejsza rejestracja na stronie operatora, gdzie użytkownik otrzymuje swój kod pozwalający na wypożyczanie rowerów. Co istotne, pierwsze 20 minut wypożyczenia jest bezpłatne – jak wynika z zebranych po pierwszym sezonie danych, darmowe przejazdy dotyczyły aż 88,5 proc. wszystkich wypożyczeń.

Do czego może się przydać działo jonowe?

Miejskie rowery przypadły wrocławianom do gustu – w poprzednim sezonie zarejestrowały się prawie 22 tys. osób, które przez cały sezon dokonały niemal 120 tys. wypożyczeń. Rekordzista korzystał z roweru aż 1150 razy!

Rowery miejskie są dostępne do pierwszych opadów śniegu – zimę spędzają w magazynie, po uprzednich przeglądach i usunięciu ewentualnych usterek. W tym roku wrocławski sezon rowerowy rozpocznie się już 15 marca. Warto przypomnieć, że projekt WRM nie jest jedynym – od 2010 roku z podobnego systemu korzystają mieszkańcy Rzeszowa.

Sam pomysł, by udostępnić mieszkańcom rowery, oferując zarazem możliwość darmowego korzystania z nich na krótkich dystansach, jest rewelacyjny. Oby przyjął się również w innych miastach, a rowerzyści mogli cieszyć się coraz większą liczbą sensownie zaplanowanych ścieżek rowerowych.

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Renault Twizy - elektryczne wozidełko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację