Lenovo IdeaPad U300s - test ultrabooka z Państwa Środka

Ten artykuł ma 4 strony:
Specyfikacja, wykonanie i ergonomia
Specyfikacja techniczna
Ultrabook udostępniony nam do testów legitymuje się następującą konfiguracją sprzętowo-programową:
Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: PrzeGryw – premiera konsoli PS5
- matryca: 13,3" HD (1366 x 768, błyszcząca, LED);
- procesor: Intel Core i5–2467M (1,60 GHz);
- pamięć RAM: 4 GB DDR3 (1333 MHz);
- dysk: SSD JMicron 616 128 GB;
- grafika: Intel HD Graphics 3000;
- złącza: 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x HDMI, 1 x wejście/wejście audio;
- łączność: WLAN 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0+HS, Intel Wireless Display 2.0;
- inne: kamerka o rozdzielczości 1,3-megapiksela, obsługa technologii Intel Anti-Theft;
- akumulator: 4-komorowy, 54 Wh;
- OS: Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit.
Lenovo IdeaPad U300s o takiej specyfikacji kosztuje na chwilę obecną 3999 zł. Jest zatem stosunkowo tani. Za ultrabooka Toshiby czy Asusa o podobnej konfiguracji trzeba wyłożyć kilkaset złotych więcej. Skąd zatem tak atrakcyjna (jak na sprzęt z tego segmentu) cena? Przekonajmy się.
Wygląd, obudowa i jakość wykonania
Lenovo IdeaPad U300s z wyglądu przypomina starą i niezbyt udaną U260, poddaną kolejnej kuracji odchudzającej. Lita konstrukcja, wykonana z pojedynczych bloków aluminium ma zaokrąglone brzegi i zaledwie 15 mm grubości. Idealną harmonię zaburza tylko jeden rząd kratek wentylacyjnych, znajdujący się na lewej ściance obudowy utrzymanej w tonacji grafitowo-szarej.
Całość wygląda estetycznie i waży 1336 gramów. Materiały, z których został wykonany Lenovo IdeaPad U300s sprawiają wrażenie bardzo dobrych jakościowo i są miłe w dotyku. Pod względem sztywności świetnie wypada pulpit ultrabooka, który jest niewrażliwy nawet na silny nacisk. Na stronie spodniej, głównie po lewej stronie można jednak już zaobserwować odkształcenia spowodowane przyłożeniem nieco większej siły.
Cienka pokrywa całkiem nieźle znosi nacisk, skutecznie chroniąc matrycę przed działaniem sił zewnętrznych. Dekiel chwycony za rogi wykazuje pewną elastyczność mieści się ona w granicach rozsądku. Z jednostką zasadniczą łączy go pojedynczy, centralny zawias. Ten ostatni stawia umiarkowany opór i pozwala na odchylenie ekranu o 130 stopni. Taki zakres regulacji powinien zadowolić większość użytkowników, również tych słusznego wzrostu.
Brak mechanizmu ryglującego sprawia, że w niektórych położeniach Lenovo IdeaPad U300s otwiera się. Przez około 3-centymetrową szczelinę może dostać się wtenczas ciało obce i uszkodzić matrycę. Ekran też ma tendencje do kiwania się po zmianie kąta i opadania w wyniku większych wstrząsów. Krótko mówiąc mogło być lepiej, choć testowany ultrabook i tak nie ma szans na zejście do poziomu Toshiby Portégé Z830.
Spasowanie elementów obudowy w testowanym egzemplarzu nie jest tak dobre, jak można by oczekiwać. Zamknięta klapa miejscami wyraźnie odstaje od pulpitu (szczeliny rzędu 1 mm), osłona zawiasu po stronie zewnętrznej jest wyraźnie przesunięta w lewą stronę, na dodatek nie wszędzie dokładnie przylega do obudowy matrycy. Takich smaczków jest niestety więcej.
Jaki plecak na laptopa? A może torba? Gadżetomaniak radzi
Inna kwestia to podatność zewnętrznych powierzchni Lenovo IdeaPada U300s na zarysowania. Nawet dbając o sprzęt trzeba liczyć się z tym, że prędzej czy później na klapie pojawią się mało estetyczne rysy. Zatłuszczenia również są widoczne na grafitowych powierzchniach zewnętrznych i aby je usunąć trzeba koniecznie użyć wilgotnej ściereczki, która nie zawsze jest pod ręką.
Rozmieszczenie portów
Lenovo IdeaPad U300s ma wyjątkowo niewiele portów peryferyjnych. Na szczęście te, które są rozmieszczono bardzo, bardzo dobrze.
Między interfejsami zachowano należyte odstępy i nie ma żadnych szans, by wzajemnie się blokowały po włożeniu opasłej wtyczki lub słusznych rozmiarów urządzenia.

Polecane przez autora:
- Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców?
- Co dwie pary oczu, to nie jedna. Jak sprawdzić co dzieje się w domu pod naszą nieobecność?
- Android czy Windows? Tablet z jakim systemem powinien wybrać student?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze