Nie tylko Kevin Mitnick. Poznaj najsłynniejszych hakerów świata

Mówisz “haker”, myślisz Kevin Mitnick? Nic dziwnego: Kevin jest supergwiazdą. Po wyjściu z więzienia pojawia się w mediach, pisze całkiem niezłe książki i jest synonimem genialnego komputerowego włamywacza. Choć najbardziej znany, nie jest jednak jedyny. Poznajcie najsłynniejszych hakerów świata!

John Draper

John Draper

Zanim na moją głowę posypią się gromy, małe wyjaśnienie: słowo “haker” zostało tu użyte celowo w znaczeniu, jakie — ku zniesmaczeniu prawdziwych hakerów — przypisują mu różne media czy choćby polski minister obrony narodowej. A zatem “haker” zgodnie ze swoim potocznym znaczeniem w tym artykule oznacza przede wszystkim wszelakich cyberprzestępców.

Tsutomu Shimomura

Tsutomu Shimomura

Podobno na każdego cwaniaka znajdzie się większy cwaniak. Tym większym w przypadku Kevina Mitnicka okazał się Tsutomu Shimomura. Japoński fizyk i ekspert od bezpieczeństwa komputerowego, a przy tym konsultant FBI i amerykańskiego lotnictwa wojskowego z wytropienia Mitnicka uczynił sprawę osobistą. Miał powód: Kevin włamał się do komputera Shimomury i ukradł z niego dane.

Wystawienie Mitnicka wymiarowi sprawiedliwości nie skończyło zatargów. Wiele lat później Tsutomu Shimomura napisał książkę, w której przedstawił kulisy schwytania Mitnicka. Ten poczuł się urażony i wygrał w sądzie batalię o zniesławienie, zmuszając swojego rywala do wypłaty odszkodowania.

Anthony Chris Zboralski

Anthony Chris Zboralski

Francuski haker o polskich korzeniach stał się sławny, gdy w 1994 roku jako 17-latek upokorzył Stany Zjednoczone. Przez 7 miesięcy wielokrotnie włamywał się do sieci FBI, Pentagonu, Microsoftu i IBM.

Jak wielu sobie podobnych po osądzeniu i odsiedzeniu wyroku przeszedł na jasną stronę mocy i założył firmę zajmującą się bezpieczeństwem komputerowym. Jego klientami były takie firmy, jak Air France, koncern lotniczy Aérospatiale czy firma ubezpieczeniowa Allianz.

MafiaBoy (Michael Calce)

MafiaBoy (Michael Calce)

Zobacz również: Wideorecenzja: Manta 3D Cyber Eye

Jakie straty może spowodować nastolatek posługujący się powszechnie dostępnymi w Sieci programami? Urodzony w 1984 roku Kanadyjczyk Michael Calce stał się sławny w 2000 roku po rozpoczęciu projektu o dumnej nazwie Rivolta.

15-latek wykonał wówczas serię ataków DDoS na serwery takich firm, jak Yahoo!, CNN, eBay i Amazon, powodując niedostępność tych serwisów i straty sięgające, według różnych szacunków, od 1,2 do 1,7 mld dol. Złapano go, gdy na jednym z kanałów IRC zaczął się chwalić swoimi sukcesami, i skazano na symboliczną karę pieniężną i rok zakazu korzystania z Internetu. Obrońca udowadniał, że problemy amerykańskich firm wynikały nie tyle z umiejętności i skuteczności młodego hakera, co z niewłaściwych zabezpieczeń.

Adrian Lamo

Adrian Lamo

Znacie serial “Mentalista”? Adrian Lamo jest kimś w rodzaju Patricka Jane’a. Potrafi bezbłędnie kojarzyć pozornie niepowiązane ze sobą fakty i wydarzenia. Choć jest uznawany za jednego z czołowych specjalistów od bezpieczeństwa IT na świecie, został ze względu na styl życia kloszarda nazwany “bezdomnym hakerem".

Lamo jest minimalistą. Jeździ po świecie z dobytkiem upchniętym w jednym plecaku, służy radą największym firmom świata, a za swoje usługi nie pobiera wynagrodzenia. Święty naszych czasów? Nie do końca. Ma na koncie włamania m.in. do takich firm jak Yahoo!, AOL Time Warner i Microsoft, proces wytoczony przez "New York Timesa" i włamanie do National Security Agency. Wiadomo, że współpracował z amerykańskimi władzami po wybuchu afery WikiLeaks.

Hans Heinrich Hübner

Plakat filmu "23"

Niemiecki haker, który wraz z nastoletnimi przyjaciółmi został zwerbowany przez KGB i na zlecenie radzieckich tajnych służb prowadził infiltrację amerykańskich sieci komputerowych.

Historia utalentowanych hakerów, których naiwność została wykorzystana w czasie zimnej wojny, została po latach przypomniana w filmie "23".

John Draper

John Draper

Człowiek legenda. Urodzony w 1944 roku Draper zyskał nieśmiertelną sławę jako ten, który za pomocą gwizdka dołączonego do paczki płatków śniadaniowych przejął kontrolę nad centralą telefoniczną. Obecnie trudno zweryfikować wszystkie mity, jakie przez lata powstały na jego temat.

Jest jednak faktem, że Draper z powodzeniem wykorzystywał luki w zabezpieczeniach sieci telefonicznych, razem ze Steve’em Wozniakiem skonstruował blue boxa pozwalającego na darmowe rozmowy telefoniczne, a w 1979 roku — częściowo podczas odsiadki w więzieniu — stworzył pierwszy procesor tekstu dla Apple’a II o nazwie EasyWriter.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Porozmawiajmy o grach! Twój komputer cię nie pokocha, bo i niby dlaczego by miał? Google Glass to takie nowe komórki. Pamiętacie, jak ich używanie było lansem? Asus G750 - zmiażdży Twojego desktopa! [test] Powstaje społecznościowy wykrywacz kłamstw. Nigdy więcej oszukańczych wirali? Bringrr. Dzięki niemu już nigdy nie zgubisz kluczy Niesamowity, 360-stopniowy film. Zobacz, jak wygląda świat w goglach Oculus Rift! Walka w rządzie o nowy podatek od szybkiego Internetu. A stracimy jak zwykle my? Pixelstick. Niesamowite malowanie światłem! Absurd! Poseł straszył internautów pozwami za... lajki na Facebooku Jak NAPRAWDĘ wygląda praca w Wikipedii? „Rządy umysłowego motłochu”, czyli demokracja i wolność słowa w Internecie FlyKly Smart Wheel. Ratunek dla leniwych rowerzystów InfinitEye rozszerzy wirtualną rzeczywistość Laptop do 3000 zł – jaki wybrać? [poradnik i przegląd A.D. 2014] Drone. Kontroler, który działa... ze wszystkim i wszędzie Project Gutenberg: alkoholowa biblioteka od Pernod Ricard. „Czytaj” na zdrowie! Człowiek może zakochać się w komputerze. A komputer w człowieku? Google, nienawidzę cię. Jesteś rakiem wykańczającym nasz świat On, ona i dwa smartfony. Tak wygląda nowoczesny związek CastAR zrewolucjonizuje gry planszowe Eterni.me, czyli pomysł na cyfrową nieśmiertelność. Skype ze zmarłymi?