Wizja inteligentnej instalacji elektrycznej według Sony

Gniazdko z wtyczką i identyfikatorem? (fot. dday.it)

Gniazdko z wtyczką i identyfikatorem? (fot. dday.it)

Sony przedstawiło interesujący projekt gniazdek pozwalających na zaawansowane zarządzanie energią elektryczną. Co ciekawe, do danego kontaktu konkretne urządzenie będzie mogła podłączyć tylko uprawniona osoba.

System gniazdek o nazwie Smart Socket to bardzo interesujące rozwiązanie. Zupełnie nowa konstrukcja zarówno gniazd, jak i wtyków pozwala na zaawansowane zarządzanie całym systemem. Instalacja potrafi rozpoznać podłączone urządzenie, a także osobę, która je podpina.

Sterowiec z kamerą, czyli przydatna japońska zabawka

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim oszczędności. Znając rodzaj urządzenia, jego zapotrzebowanie na prąd, zmiany sposobu użytkowania w czasie, a nawet osobę, która w danej chwili z niego korzysta, gniazdo jest w stanie inteligentnie dostosować ilość dostarczanej energii.

System zarządzający (fot. wired.co.uk)

Sony Google TV złamane

Autoryzacja urządzeń i użytkowników jest oparta na technologii FeliCa. Jest to rozpowszechniony w krajach azjatyckich system zbliżeniowy bazujący na kartach elektronicznych. Wykorzystany w gniazdkach może znaleźć zastosowanie w miejscach pracy lub instytucjach użyteczności publicznej. Dzięki niemu z prądu mogą korzystać tylko osoby uprawnione, co może w znacznym stopniu ograniczyć zużycie energii.

Smart Socket to bardzo ciekawa idea. Biorąc pod uwagę modne ostatnio inteligentne domy, może przyjąć się na rynku. Sony przedstawiło na razie tylko koncepcję systemu, ale niewykluczone, że trafi on do produkcji seryjnej. Nie są znane szczegóły techniczne, np. protokołu transmisji pomiędzy gniazdami i jednostką centralną (wydaje mi się, że taka powinna być w systemie), ale znając Sony, wszystko jest dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.

Zobacz również: Telewizor Samsunga z zakrzywioną matrycą

Źródło: dday.it

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot