Miniaturowa klawiatura Quark RF, czyli panaceum na wszędobylskie multimedia [test]

Klawiatura wraz z odbiornikiem USB

Klawiatura wraz z odbiornikiem USB

Specyfikacja

Klawiatura wraz z odbiornikiem USB

Specyfikacja

Miniaturowa klawiatura została nam udostępniona przez firmę Media-Tech razem z niedawno testowanym odtwarzaczem sieciowym Engage HQ. Podstawowa specyfikacja urządzenia:

  • Wbudowany touchpad
  • 60 klawiszy i 8 przycisków sterowania mediami
  • Daleki zasięg działania: do 10 m
  • Interfejs USB
  • Nano odbiornik
  • Zgodność z Windows XP/VISTA/Win 7 32/64
  • Zasilanie: 2 baterie alkaliczne AAA (nie są częścią zestawu)
  • Wymiary: 155 x 82 x 23 mm
  • Waga: 116 g

Za cenę nieco ponad 100 zł otrzymuje się niewielką klawiaturę z wbudowanym touchpadem, działającą z większością obecnych na rynku systemów operacyjnych. Jak funkcjonuje w praktyce i czy jest wygodna? Zapraszam do lektury testu.

Wykonanie i funkcjonalność

Wygląd i wykonanie

Klawiatura w opakowaniu

Quark RF sprzedawany jest w blistrze, w którym znajduje się tylko samo urządzenie oraz nadajnik miniaturowy USB. Baterie AAA trzeba dokupić we własnym zakresie. Paluszki są chowane w uchwytach po obu stronach klawiatury.

Klawiatura wykonana jest solidnie i z materiałów dobrej jakości. Zrobiono ją z błyszczącego czarnego plastiku, pokrywy baterii, które jednocześnie są wygodnymi uchwytami, powleczono warstwą matowej gumy. Bardzo wygodnie leży w dłoni, materiały są przyjemne w dotyku.

Zobacz również: Samsung Forum 2014

Nadajnik USB też spełnia wymogi mobilności. Po włożeniu do portu wystaje tylko ok. 5 mm.

Na pierwszy rzut oka klawiatura QWERTY wydaje się nieco zbyt mała. Konstrukcja urządzenia wymusza pisanie tylko za pomocą kciuków. Jednak wyspowa forma ze sporymi odstępami pomiędzy poszczególnymi przyciskami pozwala na szybkie przyzwyczajenie się i pisanie bez błędów.

Sporym minusem jest kłopotliwe wprowadzanie polskich znaków. Aby wpisać polską literę, należy przytrzymać jednocześnie przyciski Ctrl i Alt. Istotny fakt, który może być dużym utrudnieniem.

Przyznaję, że nie odkryłem, po co osiem przycisków jest zrobionych z innego plastiku i mocno wystaje. Prawdopodobnie mogą być wykorzystywane podczas gier, bo dość łatwo używa się ich bez patrzenia na klawiaturę. Podczas pisania tekstu po prostu przeszkadzają.

Oprócz standardowej klawiatury QWERTY na górze umieszczono dodatkowe 8 przycisków funkcyjnych (oraz jeden aktywujący je), które pozwalają na wygodną obsługę multimediów w podstawowym zakresie.

Touchpad na tylnej powierzchni

Na tylnej powierzchni umieszczono touchpad. Jest bardzo wygodny, obsługuje się go intuicyjnie. Kwestią przyzwyczajenia jest obsługa przycisków (lewy i prawy myszki) ulokowanych w górnych narożnikach urządzenia. Jest możliwość zamiany funkcjonalności stronami, służy do tego przełącznik na górnej krawędzi.

Przyciski myszki przypominają te z PSP

Kompatybilność

Producent deklaruje pełną zgodność z systemami z rodziny Windows od XP w górę. Faktycznie, klawiatura po włożeniu nadajnika do portu USB instaluje się bardzo szybko i bezproblemowo. Nie wymaga sterowników i działa prawidłowo.

Na blistrze Media-Tech dopisał również, że MT1419 powinien współpracować z PS3 oraz Xbox 360. Mogę potwierdzić działanie na tej drugiej konsoli, a jak jest na PS3, niestety nie wiem. Prócz tego próbowałem podłączyć sprzęt do telewizora Samsung Smart TV – bez powodzenia.

Zdjęte pokrywy baterii

Klawiatura, którą mi dostarczono, była przeznaczona do playera MediaDroid. Co ciekawe, po bezpośrednim podpięciu do USB odtwarzacza touchpad nie chciał działać prawidłowo. Poskutkowało dopiero podłączenie nadajnika poprzez huba USB. Dodam, że rozwiązanie zasugerował mi producent, zatem nie była to wada testowanego urządzenia, ale znany Media-Techowi problem.

Podsumowanie i ocena

Quark RF to bardzo ciekawy gadżet. Za niską cenę otrzymuje się niewielkie i wygodne urządzenie, które jednocześnie jest bardzo funkcjonalne. Biorąc pod uwagę coraz większą liczbę domowych urządzeń działających pod kontrolą Androida, posiadanie takiej klawiaturki wydaje się wręcz niezbędne.

Co dziwne, Media-Tech ma bardzo małą konkurencję na rynku. A wydaje się, że to dość dobra nisza czekająca na odkrycie. Dostępne produkty właściwie nie mają możliwości konkurowania z Quarkiem RF. Jego cena jest kilkukrotnie niższa niż innych podobnych rozwiązań.

Oceniamy: Miniaturowa klawiatura Media-Tech

Cecha Nota w skali 1–5 Waga noty
Wykonanie 4,5 15 %
Waga 5 20 %
Wygoda użytkowania 4 30 %
Kompatybilność 4 25 %
Wrażenie testującego 4 10 %
Ocena końcowa 4,275 -

Quark RF MT1419-US

+Mały rozmiar i waga
+Zintegrowany touchpad
+Dodatkowe przyciski funkcyjne
+Niska cena
+Kompatybilność z większością sprzętów na rynku
-Inna budowa 8 przycisków w klawiaturze
-Niewygodne wprowadzanie polskich znaków
-Pokrywy baterii z czasem mogą się wyrobić i łatwo otwierać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne