6 niezwykłych skarbów znalezionych przez amatorów

6 niezwykłych skarbów znalezionych przez amatorów

6 niezwykłych skarbów znalezionych przez amatorów
Łukasz Wieliczko
13.02.2012 03:00

Góry złota wciąż spoczywają pod ziemią. Wiele cennych przedmiotów zgubionych lub celowo ukrytych zostało odnalezionych, jednak część nadal pozostaje nieodkryta. Wykrywacz metalu w jedną dłoń, saperka w drugą i do dzieła! Co? Za zimno? Nacieszmy więc oczy radością innych.

Skarb średzki

Kolekcja średniowiecznych monet i klejnotów monarchów czeskich, warta łącznie ok. 250 mln złotych, została znaleziona (i to... dwa razy) w Środzie Śląskiej. Najprawdopodobniej w XIV wieku, podczas epidemii dżumy, bogaty bankier żydowski Mojżesz ukrył swoje kosztowności w piwnicach domu, po czym opuścił Środę Śląską. Słuch o nim zaginął… W 1985 roku, w trakcie kopania fundamentów pod budynek centrali telefonicznej przy ul. Daszyńskiego 16, robotnicy znaleźli gliniany dzban wypełniony srebrnymi monetami: groszami praskimi i miśnieńskimi. Dar od losu chętnie przyjęło Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, a prace budowlane kontynuowano.

Trzy lata później, gdy rozbierano sąsiednią kamienicę (Daszyńskiego 14), natrafiono na dalszą część skarbu. Lokalna sensacja ściągnęła na miejsce znaleziska rzesze poszukiwaczy skarbów. Z ruin piwnic domu (a także z wysypiska śmieci, gdzie wywożono gruzy) wyniesiono znaczną część monet i biżuterii. Pomimo podejmowanych prób (akcja MO „Korona”) nie udało się odnaleźć wszystkich skradzionych elementów kolekcji. Co kilka lat pojawiają się w mediach informacje o odzyskaniu lub pozyskaniu przedmiotów należących do niej.

Obraz

Skarb z Lichfield

Obraz

3500 przedmiotów dających łącznie 5 kg złota, 1,3 kg srebra odnalazł w 2009 roku na jednym z pól w hrabstwie Staffordshire, niedaleko miejscowości Lichfield, niejaki Terry Herbert, żyjący z renty poszukiwacz skarbów z Wielkiej Brytanii. Złote pierścienie zaręczynowe, bogato zdobione szlachetnymi kamieniami rękojeści mieczy i inne wspaniałe wytwory angielskiej sztuki zdobniczej wycenione zostały na 3,26 mln funtów. Obecnie znajdują się w Muzeum Brytyjskim w Londynie, ciesząc oczy zwiedzających.

Obraz

Skarb z Hoxne

Obraz

Niejaki Peter Whatling poprosił przyjaciela Erica Lawesa, by za pomocą wykrywacza metalu pomógł mu odnaleźć zgubiony na polu młotek. Narzędzie nie znalazło się, ale poszukiwacze, ku własnemu zdumieniu, odkryli w ziemi srebrne łyżki, złotą biżuterię i niezliczoną ilość monet (po podliczeniu okazało się, że niemal 15 tys.). Dziś znalezisko to znane jest jako skarb z Hoxne. Monety to srebrne solidy i złote siliquae, stąd archeolodzy dość szybko ustalili możliwe pochodzenie skarbu. Prawdopodobnie przedmioty te zakopali ok. 407 roku naszej ery brytyjscy Rzymianie, gdy zaatakowani przez barbarzyńców zostali zostawieni bez żadnej pomocy ze strony imperium. Aż do roku 1992 nietknięte kosztowności spoczywały w ziemi. Zbiory obecnie znajdują się w Muzeum Brytyjskim. Wyceniane są na ok. 1,75 mln funtów.

Srebro z Harrogate

Obraz

David i Andrew Whelan, ojciec i syn, realizowali wspólne hobby, przeszukując pewnego zimowego dnia 2007 roku za pomocą wykrywacza metali teren w Harrogate na północy Wielkiej Brytanii. Niespotykanie silny sygnał, jaki wydobył z siebie sprzęt, rozpalił ich wyobraźnie – nie na próżno. Znakomicie zachowana srebrna czara wypełniona 617 srebrnymi monetami i biżuterią przerosła ich najśmielsze oczekiwania. Archeologowie przypisali IX-wieczne znalezisko Wikingom, z uwagi na różnolitość zawartości (kosztowności pochodzą z Afganistanu, Irlandii, Rosji i Skandynawii). Całość wyceniana jest na ok. 1 mln funtów, choć wartość kulturowa jest niewspółmierna do materialnej.

Obraz

Monety z Frome

Obraz

Kiedy Dave Crisp zaczynał dwa lata temu przeszukiwanie pola swojego przyjaciela z Frome, w najśmielszych oczekiwaniach nie liczył na znalezienie choć jednej srebrnej monety z czasów rzymskich. Rzeczywistość okazała się niezwykle hojna, bo zamiast jednej znalazł 52 tys. sztuk rzymskiego bilonu, o łącznej wartości blisko 0,5 mln funtów. Oczywiście – znalezisko musiał oddać państwu.

Skarb Fishpool

Obraz

W 1966 robotnicy kopiący dół pod fundamenty w miejscowości Ravenshead niespodziewanie odkryli jeden z największych skarbów, jaki znaleziono kiedykolwiek w Wielkiej Brytanii. XV-wieczne znalezisko zawierało 1237 złotych monet, 4 pierścienie z tego samego kruszcu, dwie bransoletki, również złote, i kilka innych elementów biżuterii. Według historyków kosztowności zakopano podczas Wojny Dwóch Róż, by doczekały lepszych czasów. Brytyjskie Muzeum odkupiło zbiór za 300 tys. funtów.

Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)