Ewolucja nas dogania - odkryto grzyby, które żywią się plastikiem

Fot. manzrussali/Shutterstock (na zdjęciu nie uwieczniono grzybów pestalotiopsis microspora )

Fot. manzrussali/Shutterstock (na zdjęciu nie uwieczniono grzybów pestalotiopsis microspora )

Pamiętacie, jak w szkole uczono, że plastikowa butelka może rozkładać się nawet 1000 lat? Czas weryfikuje tego typu informacje, a natura nie lubi pozostawać długo w tyle. W ekwadorskich lasach deszczowych odkryto grzyby, którym do życia potrzebny jest tylko plastik.

Grzyby pestalotiopsis microspora odkryła studencka ekspedycja badawcza z Uniwersytetu Yale, na jej czele stał profesor biochemii molekularnej — Scott Strobel. Te same grzyby, które doskonale radzą sobie w amazońskich lasach deszczowych, mają szansę pomóc w recyklingu plastikowych odpadów.

10 zadziwiających organizmów bioluminescencyjnych

Odkrycie jest tak ważne, ponieważ pestalotiopsis microspora nie tylko żywią się poliuretanem, ale także potrafią funkcjonować bez dostępu do tlenu. Dzięki temu doskonale poradziłyby sobie w warunkach, jakie panują na dnie wysypiska śmieci.

Niesamowite animowane warzywa po rezonansie magnetycznym

Wykorzystanie grzybów do szybkiego i stosunkowo taniego pozbycia się odpadów jest bardziej niż kuszące. Ciekawe tylko, czy żarłoczne maluchy nie przedostałyby się poza obręb wysypisk. Perspektywa posiadania laptopa wsuwanego przez grzyby nie jest już tak wesoła.

Źródło: Dvice

Zobacz również: Gadżetomania TV: Historia komputerów

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację