Laptop DTR – wybieramy mobilny zamiennik desktopa [poradnik]

Wymagania względem laptopa DTR (Desktop Replacement) są zwykle wysokie. Zastępując komputer stacjonarny musi sprawdzić się niemal w każdym typie zastosowań, a do tego zapewniać komfortową pracę. Zatem który z dziesiątek modeli wybrać? Czym się kierować podczas poszukiwań?
DTR – dla kogo "stacjonarny" laptop?
Notebooki DTR są dobrym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy podróżują rzadko lub w ogóle. Zazwyczaj są one bowiem słusznych rozmiarów, ważą więcej od popularnych, 15" konstrukcji i nie oferują imponujących przebiegów na akumulatorach. Tym samym nie sprawdzają się zbyt dobrze w roli towarzyszy codziennych wojaży. Jednocześnie DTR-y zajmują znacznie mniej miejsca niż typowe desktopy, można je w razie potrzeby łatwo przenosić (np. między pomieszczeniami), pakować (np. do samochodu) czy chować (np. gdy obawiamy się o cenne dane).
Laptopy z tego segmentu są też najczęściej bardzo dobrze wyposażone i, oczywiście, wydajne. Muszą bowiem sprawdzić się w możliwie największej liczbie scenariuszy. Przynajmniej w teorii, bowiem najtańsze maszyny klasyfikowane obecnie jako DTR-y nie imponują ani osiągami, ani wyposażeniem. Dlatego też jeśli ilość zajmowanego miejsca i mobilność nie są kluczowe, warto rozważyć inwestycję w komputer stacjonarny. Może blaszaki są niemodne, ale oferują lepszy stosunek możliwości do ceny i większe możliwości rozbudowy.
Zobacz również: Czy lepiej rozbudować starego laptopa, czy kupić nowego? Sprawdziliśmy
DTR — kluczowe podzespoły
Komputer przenośny, który ma wcielić się w rolę stacjonarnego powinien mieć dużą, dobrą jakościowo matrycę. Rozsądnym minimum wydaje się 17", najlepiej o matowej powłoce i rozdzielczości nie mniejszej niż HD+ (1600 x 900 pikseli). Warto mieć do dyspozycji duży obszar roboczy i jednocześnie nie musieć przemeblowywać mieszkania, by ograniczyć odbicia i refleksy pojawiające się na lustrzanych matrycach. Niestety, te ostatnie są najczęściej montowane w laptopach, także w zamiennikach stacjonarek.
Procesor w laptopie DTR powinien być mocny. W przypadku tańszych maszyn dobrym wyborem będzie CPU Intel Core i3 drugiej generacji lub APU AMD z serii A8. Bardziej wymagający (i zamożni) powinni natomiast rozważyć zakup modelu z chipem Intel Core i5 lub i7. W komplecie powinna też znaleźć się szybka karta graficzna. I to nie tylko ze względu na możliwość uruchamiania nowych gier. Coraz więcej aplikacji potrafi wykorzystać potencjał nowych GPU do przyspieszania wykonywania czasochłonnych operacji (np. konwersji wideo).
Warto zatem rozglądać się za DTR-ami z dedykowanymi kartami graficznymi nie gorszymi niż Nvidia GeForce GT 525M/540M/63xM lub AMD Radeon HD 65×0M/66×0M/76xxM. Wymagający gracze nie powinni natomiast schodzić poniżej poziomu GeForce’a GTX 460M/560M lub Radeona HD 5870M. Osoby, które nie potrafią sklasyfikować CPU lub GPU pod względem wydajności, powinny rzucić okiem na dostępne w sieci rankingi tychże podzespołów. Porządne, na bieżąco aktualizowane zestawienia znajdziecie m.in. na polskim Notebookchecku.
Jaki dysk do laptopa? HDD, hybrydowy czy SSD? W jaki zainwestować?
Notebook DTR powinien mieć co najmniej 4 GB pamięci RAM z możliwością łatwego rozszerzenia do minimum 8 GB oraz pojemny i szybki dysk. Warto poszukać egzemplarza z HDD o prędkości obrotowej 7200 RPM lub z dyskiem hybrydowym. Nie powinno zabraknąć możliwości instalacji drugiego dysku i łatwej wymiany zamontowanej pamięci masowej. Bardziej wymagający powinni zwrócić uwagę na możliwość tworzenia macierzy dyskowych (RAID).
DTR – wyposażenie
Praktycznie wszystkie laptopy DTR mają gigabitowe karty LAN i moduły WiFi 802.11b/g/n, kamerki internetowe i uniwersalne czytniki kart pamięci. W najtańszych modelach nadal zdarza się, że brakuje Bluetootha. Co prawda koszt zakupu donlga nie jest wysoki, jednak warto mieć w standardzie wbudowany stosowny moduł w wersji nie starszej niż 2.0, by nie marnować na niego portu USB i móc bezproblemowo komunikować się z urządzeniami zewnętrznymi.
Pozycją obowiązkową wydaje się dobra, najlepiej wielokanałowa karta dźwiękowa i wbudowany, dobry jakościowo zestaw głośników (minimum 2.1 z subwooferem). Warto szukać laptopów z systemami audio sygnowanymi logo Beats Audio (HP), JBL (Dell, Lenovo), Bang & Olufsen ICEpower (Asus) i harman/kardon (Toshiba), ale jednocześnie mieć na uwadze, że logo znanego producenta nie zawsze gwarantuje wysoką jakość doznań słuchowych, o czym możecie się przekonać czytując nasze recenzje.
Multimedia bez kabli, czyli bezprzewodowe HDMI w laptopie
DTR powinien mieć napęd Blu-ray combo (ew. nagrywarki w przypadku osób bardziej wymagających) i pokaźny zestaw różnorodnych, sensownie rozmieszczonych interfejsów. Niezbędnym minimum są 4 USB (w tym co najmniej jeden w wersji 3.0) i wyjście HDMI. Wskazana jest też obecność eSATA, gniazda ExpressCard i wyjść S/PDIF oraz DisplayPort. Dla kinomaniaków atutem będą dołączony do notebooka pilot zdalnego sterowania oraz możliwość bezprzewodowego strumieniowania multimediów do kompatybilnych urządzeń np. via Intel Wireless Display (WiDi).
Laptop DTR – typy gadżetomaniaka
- do 4000 zł: Asus N75SF (17,3", ceny), Dell XPS 17 L702x (17,3", z GeForcem GT555M, ceny), HP Pavilion dv7–6140ew (17,3", z Radeonem HD 6770M, ceny);
- powyżej 4000 zł: Acer Aspire Ethos 8951G (18,4", z GeForce GT 555M, ceny), Alienware M17x (17,3", ceny) i M18x (18,4", ceny), Apple MacBook Pro 17 (17", ceny), Asus G74SX (17,3", ceny), MSI GT780 (17,3", ceny) i GT783 (17,3", ceny), Toshiba Qosmio X770 (17,3", ceny).
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając laptop DTR?
Inwestując większą gotówkę w laptop z segmentu DTR z pewnością trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania i klawiaturę. Obudowa powinna być solidna i dobrze spasowana, a klawiatura wygodna (i podświetlana). Korzystanie z zewnętrznej w przypadku laptopa 17"+ nie jest komfortowe, więc lepiej, by ta wbudowana spełniała oczekiwania.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie warto poszukać rzetelnej recenzji wybranej maszyny by dowiedzieć się, czy nie występują problemy z temperaturami podzespołów i throttlingiem (dość powszechne zjawisko ostatnimi czasy). Wyczuleni na punkcie hałasu powinni też zapoznać się z ustępem poświęconym kulturze pracy.
Wybierając DTR-a niejako godzimy się na ograniczoną mobilność, jednak nie zaszkodzi też rzucić okiem na przebiegi na akumulatorze. Na koniec, jeśli jednak zamierzamy czasami targać laptop ze sobą, warto pomyśleć nad zakupem wygodnego plecaka.
Zobacz także:
Komputer All-in-One — wybieramy następcę desktopa [poradnik]
Laptop do grafiki: jaki kupić? Na co zwrócić uwagę? [poradnik]
Desktop sprzętem niszowym — przyszłość należy do ultrabooków?

Polecane przez autora:
- Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców?
- Co dwie pary oczu, to nie jedna. Jak sprawdzić co dzieje się w domu pod naszą nieobecność?
- Android czy Windows? Tablet z jakim systemem powinien wybrać student?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze