HP Envy 17-3030ew – 3D na wynos [test]

Ten artykuł ma 4 strony:
Specyfikacja, wykonanie i ergonomia
Specyfikacja techniczna
Konfiguracja sprzętowo-programowa testowanego przez nas laptopa HP Envy 17–3030ew (A2Q46EA#AKD) jest następująca:
Zobacz również: Czy lepiej rozbudować starego laptopa, czy kupić nowego? Sprawdziliśmy
- matryca: 17,3″ Full HD 3D (1920 x 1080, błyszcząca, LED, 3D Infinity);
- procesor: Intel Core i7–2670QM (2,20 GHz);
- pamięć RAM: 6 GB DDR3 (1333 MHz);
- dysk: Toshiba MK1059GSM 1 TB (5400 RPM)
- grafika: Intel HD Graphics 3000, AMD Radeon HD 7690M XT (1 GB GDDR5, EyeFinity);
- złącza: 3 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x HDMI, 2 x DisplayPort, 2 x wyjście audio, 1 x wejście audio;
- łączność: 1 Gbit LAN, WLAN 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0+HSR, Intel Wireless Display 2.0 (WiDi), HP Wireless Audio;
- inne: podświetlana klawiatura HP Radiance z czujnikiem zbliżeniowym, kamerka HP TrueVision HD o rozdzielczości 1,3-megapiksela, system Beats Audio (6 głośników + subwoofer), napęd Blu-ray combo typu slot-in, technologia HP CoolSense, uniwersalny czytnik kart pamięci;
- akumulator: 6-komorowy, 91 Wh;
- OS: Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit;
- Dołączone oprogramowanie: Adobe Photoshop Elements 9, Adobe Premiere Elements 9.
Biorąc pod uwagę fakt, że HP Envy 17–3030ew jest adresowany do wymagających użytkowników, może dziwić jego stosunkowo niska cena. Za tak bogato wyposażony, wydajny laptop DTR z ekranem 3D trzeba wyłożyć około 5400 zł. Tym samym najnowsze dzieło HP nie ma zbyt licznej konkurencji w swoim przedziale cenowym. Czy gdzieś tu tkwi haczyk? Przekonajmy się!
Wygląd, obudowa i jakość wykonania
Najnowsza odsłona HP Envy 17 3D cechuje się świeżym, nieco ascetycznym lecz miłym dla oka designem. Srebrny pulpit roboczy, wykonany z jednego kawałka aluminium, urozmaicają czerwone akcenty, które wraz z wkomponowanym po prawej stronie klawiatury pokrętłem z logo Beats Audio sygnalizują obecność znakomitego systemu dźwiękowego. Korpus dobrze współgra z czarnym obramowaniem matrycy i gładką, ciemnobrązową pokrywą z podświetlanym logo HP.
Metalowy dekiel laptopa HP Envy 17 3D odznacza się dobrą sztywnością. Silny nacisk punktowy w niewielkim stopniu odkształca pokrywę i nie ma najmniejszego wpływu na wyświetlany obraz, zatem można uznać, że matryca jest właściwie chroniona. Panel osadzono na dwóch sprawiających wrażenie solidnych zawiasach, które stawiają mocny opór. Stabilnie utrzymują one położenie ekranu podczas pracy i pozwalają na jego odchylenie maksymalnie o około 135 stopni.
Jednocześnie zawiasy są mimo wszystko zbyt słabe, by zapobiec niewielkim, krótkotrwałym drganiom wyświetlacza po korekcji jego położenia lub powstawaniu ok. 3-cm szczeliny między nim a pulpitem, gdy laptop zostanie obrócony spodem do góry. Jednak nie oszukujmy się, HP Envy 17 3D nie jest konstrukcją stworzoną do częstego noszenia i trzymania na kolanach, zatem powyższe niedociągnięcia mają w tym przypadku marginalne znaczenie.
Wykonana z miękkiego tworzywa obwoluta ciągnąca się wokół ekranu sprawia, że ciężki panel zamyka się miękko. Sztywność jednostki zasadniczej notebooka HP Envy 17 3D jest bardzo dobra. Lity, metalowy pulpit roboczy nigdzie się nie ugina, nawet jeśli działa się na niego z nadmierną siłą. Lekkie odkształcenia pod wpływem nacisku można zaobserwować na stronie spodniej, która jest wykonana z dobrych jakościowo tworzyw sztucznych. Wszystkie elementy obudowy są dobrze spasowane.
Laptop HP Envy 17–3030ew waży 3527 gramów i ma ok. 32 mm grubości. Jest zatem stosunkowo smukły (jak na 17” DTR-a) i nie za ciężki. Na srebrnym pulpicie roboczym gromadzą się odciski palców i inne zanieczyszczenia, jednak nie rzucają się one w oczy. Widoczne są natomiast na tafli szkła chroniącego matrycę oraz na deklu. Na szczęście ich usunięcie wilgotną ściereczką do monitora nie nastręcza trudności.
Rozmieszczenie portów
Pod względem liczby i różnorodności interfejsów HP Envy 17–3030ew wypada więcej niż zadowalająco. Ich rozplanowanie co prawda nie jest do końca optymalne, ale nie jest też złe, a na pewno jest zdecydowanie lepsze niż w poprzednim, 17” Envy.
Największym problemem jest upakowanie portów nieco zbyt blisko siebie, zarówno na prawej, jak i lewej ściance. Tym samym podpinając do USB opasły tuner TV czy modem 3G, należy liczyć się z niemożnością użytkowania sąsiednich gniazd.
Kable wystające ze zlokalizowanych dość blisko przedniej krawędzi laptopa wyjść audio/wideo mogą nieco przeszkadzać użytkownikom myszek. Z racji lokalizacji gniazda Kensington Lock uciążliwa może być podpięta linka zabezpieczająca.

Polecane przez autora:
- Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców?
- Co dwie pary oczu, to nie jedna. Jak sprawdzić co dzieje się w domu pod naszą nieobecność?
- Android czy Windows? Tablet z jakim systemem powinien wybrać student?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze