Cyberszpieg Manty, czyli zabawa w podglądacza [test]

Cyberszpieg Manty, czyli zabawa w podglądacza [test]

Manta 3D Cyber Eye HD
Manta 3D Cyber Eye HD
Marcin Honkisz
21.01.2012 12:09, aktualizacja: 14.01.2022 10:06

Polska firma Manta Multimedia z miesiąca na miesiąc poszerza swoją ofertę ciekawych multimediów. Do naszej redakcji trafiło ostatnio kilka interesujących urządzeń. W pierwszym teście przyjrzę się gadżetowi rodem z filmów o Jamesie Bondzie. Kto w młodym wieku nie marzył o szpiegowskich okularach, dzięki którym można podglądać niczego nieświadome osoby? Przedstawiam test okularów Manty - 3D Cyber Eye HD.

Pierwsze wrażenia

Okulary wyglądają ciekawie. Pomalowanie na wysoki połysk sugeruje, że esteci będą musieli często sięgać po szmatkę do czyszczenia - i tak też jest. Na ładnej i solidnie zrobionej obudowie widać każdy, nawet najmniejszy odcisk palca. Nie wiem, czy w przypadku okularów fortepianowa czerń jest najlepszym rozwiązaniem. Kwestia gustu i estetyki.

Zawartość pudełka
Zawartość pudełka

Podstawowy element, czyli szkła, są fabrycznie pokryte folią ochronną z obu stron. Dłuższą chwilę zajmuje jej zdjęcie, zwłaszcza że w tym celu należy wyjąć szkła z opraw. Dobrze, że są elastyczne, bo dość solidnie trzeba je wygiąć.

Ergonomia

Okulary są wyjątkowo lekkie (ważą tylko 80 g) i wygodnie leżą na twarzy. Zauszniki nie mają wygięć opadających za uszy, przez co np. na głowie dziecka mogą nie trzymać się stabilnie. Dla mnie jednak były bardzo wygodne. Wiem, co mówię, bo na co dzień noszę okulary.

Gadżet ten niestety nie nadaje się dla okularników. Wydaje się to oczywiste, ale warto zaznaczyć, że nie da się tych okularów założyć na własne… Wymiana szkieł na korekcyjne też nie wygląda na prostą, choć pewnie przy odrobinie chęci jest możliwa.

Szkła wyjęte z oprawek
Szkła wyjęte z oprawek

Z produktu będą zadowoleni miłośnicy sportów ekstremalnych. Docenią go ci, którzy chcą się podzielić z innymi swoimi wyczynami, ale nie mogą trzymać kamery w ręce z różnych względów. Podejrzewam, że wiele osób, zwłaszcza młodych, będzie chciało wykorzystać gadżet jako narzędzie do szpiegowania. Również do takiego zastosowania okulary wydają się odpowiednie.

Wyglądają wprawdzie trochę futurystycznie, ale nie ma na nich w widocznych miejscach przycisków, diod ani nazwy firmy, która by mogła sugerować inne zastosowania niż tylko ochrona przed słońcem. Spore zgrubienia na bocznych częściach mogą wzbudzać ciekawość, ale przy obecnych trendach w modzie takie elementy ozdobne nie powinny nikogo dziwić.

Estetyczny futerał ze ściereczką do czyszczenia szkieł
Estetyczny futerał ze ściereczką do czyszczenia szkieł

Pierwsze wrażenie estetyczne jest więc bardzo pozytywne. Okulary wyglądają ciekawie, można powiedzieć, że na swój sposób są modne.

Parametry techniczneSpecyfikacja techniczna

  • obsługa kart pamięci microSD do 16 GB;
  • nagrywanie w rozdzielczości 720 x 480 pikseli oraz 30 kl./s;
  • czas pracy baterii: ponad 1 godz.;
  • czas czuwania: 130-150 min;
  • obsługa USB 1.1 oraz 2.0;
  • nagrywanie w formacie .avi;
  • wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 1280 x 1024 pikseli;
  • funkcja kamery internetowej;
  • nanoszenie daty oraz godziny na filmach i zdjęciach;
  • wysokiej jakości optyka;
  • polaryzacyjne soczewki.
Kamera ukryta jest centralnie pomiędzy szkłami
Kamera ukryta jest centralnie pomiędzy szkłami

Informacje podane przez producenta pokrywają się z rzeczywistością. Przede wszystkim na pochwałę zasługuje możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 720 x 480 pikseli. W tym momencie pora odnieść się do nazwy okularów. Niestety, obecność w niej skrótu HD nie oznacza nagrywania filmów w takiej jakości!

Rozdzielczość zamontowanej w okularach kamery to standard dla formatu NTSC, w żadnym wypadku HD. Owszem, rozdzielczość zdjęć to SXGA, ale w odniesieniu do nich nie stosuje się oznaczenia "HD". Podobnie niestety jest z określeniem 3D w nazwie. Nie wiem, szczerze mówiąc, o co chodzi, ale trzeba przyznać – chwyt marketingowy niezły.

Obsługa urządzenia

Czas na nagranie pierwszego filmu. Otworzyłem instrukcję i znalazłem w niej taki oto opis:

"Naciśnij przycisk POWER, zapali się niebieska kontrolka i urządzenie przejdzie do stanu wstrzymania. Po naciśnięciu przycisku VIDEO/CAMERA niebieska kontrolka zacznie wolno mrugać. Teraz, aby rozpocząć nagrywanie wideo, naciśnij przycisk VIDEO/CAMERA".

Dla porównania zacytuję fragment opisujący zrobienie zdjęcia:

"Naciśnij przycisk POWER, zapali się niebieska kontrolka i urządzenie przejdzie do stanu wstrzymania. Po naciśnięciu przycisku VIDEO/CAMERA niebieska kontrolka mrugnie raz, co oznacza zrobienie zdjęcia. Po kolejnym naciśnięciu wykonane zostanie następne zdjęcie".

Przyciski POWER oraz VIDEO/CAMERA
Przyciski POWER oraz VIDEO/CAMERA

Czy tylko mi się wydaje, że coś tu jest nie tak? Niestety, takich błędów w instrukcji znajduje się więcej. Aby nagrać film, należy włączyć urządzenie, a następnie przytrzymać przycisk VIDEO/CAMERA przez kilka sekund, aż niebieska dioda zacznie mrugać. Wtedy też rozpocznie się nagrywanie filmu. Aby je zatrzymać, trzeba na krótko wcisnąć przycisk VIDEO/CAMERA. Ponowne rozpoczęcie nagrywania to znów przytrzymanie przycisku przez dłuższy czas.

W czasie gdy okulary nie nagrywają, są w stanie czuwania (niebieska dioda świeci światłem ciągłym), i można wówczas robić zdjęcia. Należy w tym celu wybrać przycisk VIDEO/CAMERA. Dioda zamruga trzy razy, co oznacza, że zdjęcie zostało zapisane. Aby wyłączyć urządzenie, należy przytrzymać przycisk POWER przez co najmniej 3 s, aż do zgaśnięcia diody.

Obsługa urządzenia jest więc prosta i intuicyjna, ale dopiero po samodzielnych, krótkich testach. Po kilku użyciach można obsługiwać okulary bez patrzenia na diodę wskazującą.

Jakość nagrań

Poniżej znajdziecie film nagrany kamerką w zimowej scenerii. Od razu przykuwa uwagę to, że obraz się trzęsie (zgodnie z naturalnym ruchem głowy podczas zwykłego spaceru). Oczywiście można się skupić i iść ostrożnie, bez rozglądania.

Jak jednak będzie wyglądał film nagrany na przykład podczas zjazdu rowerowego lub narciarskiego? Na pochwałę zasługuje to, że okulary bardzo dobrze sobie radzą z szybkozmiennym obrazem. Nie widać rażącego zacinania ani smużenia. Obraz ma świetną jakość, kolory są nieźle odwzorowane, a szczegóły dobrze widoczne.

SUNP0002

Na poniższym przykładzie widać, że przetwornik kamery nieźle spisuje się przy gwałtownych zmianach oświetlenia sceny. To bardzo ważna zaleta, zwiększająca funkcjonalność sprzętu.

O ile nagrywane filmy można zaliczyć do udanych, o tyle zdjęcia są mizernej jakości. Niestety, wychodzą rozmiary szpiegowskiej optyki oraz samego przetwornika. Obraz jest ziarnisty i rozmyty na krawędziach, a kolory przekłamane. Co ciekawe, nie udało mi się zrobić zdjęcia ruszonego. Wprawdzie starałem się stać nieruchomo, ale i tak efekt zaskoczył mnie pozytywnie. Podsumowując, zdecydowanie lepiej używać sprzętu do kręcenia filmów.

Zdjęcie wykonane za pomocą okularów
Zdjęcie wykonane za pomocą okularów

Na wszystkich zdjęciach oraz filmach automatycznie są umieszczane data i godzina. Ciekawe jest ustawianie tych parametrów. Na płycie ze sterownikami znajduje się plik o nazwie TAG.TXT, w którym należy wpisać aktualne informacje o dacie i czasie, a następnie włożyć kartę do okularów. Od uruchomienia media będą tagowane uaktualnionymi danymi. To trochę uciążliwe. Jeśli nie umieści się pliku na karcie, to na zdjęciach i filmach i tak będzie data, tyle że jest ona ustawiona na 2008 rok.

Inne opcje

Okularki mają także wbudowaną opcję kamery internetowej. Po podpięciu przez złącze USB w systemie widać dysk wymienny, czyli jest dostęp do karty SD włożonej do czytnika. Pojawia się także kamerka, do użytku w sieci. Działa bardzo dobrze: pozwala na uzyskanie o wiele lepszego obrazu niż za pomocą standardowych kamer podpinanych pod USB, które zazwyczaj mają rozdzielczość 640 x 480 pikseli.

Ładowanie wbudowanego akumulatora odbywa się przez złącze USB. Okulary można podłączyć do komputera albo do dostarczonej w zestawie ładowarki sieciowej. Czas pracy deklarowany przez producenta wynosi godzinę. Tak faktycznie jest, pełny akumulator zapewnił pracę nawet ok. 10 minut dłuższą.

Podsumowanie i ocenaPodsumowanie

Tester w testowanym sprzęcie
Tester w testowanym sprzęcie

Oczywistym minusem okularów jest dołączona do nich instrukcja. Pełna błędów, które utrudniają opanowanie obsługi. Wystarczy jednak poświęcić kilka chwil na samodzielne testy funkcji i można w pełni cieszyć się z możliwości szpiegowskiej zabawki.

Oceniamy: Okulary z kamerą

[block position="inside"]1437[/block]

3D Cyber Eye HD

[plus]Ciekawy wygląd

[plus]Dobra jakość filmów

[plus]Tagowanie filmów oraz zdjęć datą i godziną

[plus]Funkcja kamerki internetowej

[plus]Stosunkowo długi czas pracy akumulatora

[plus]Wysoka jakość wykonania

[plus]Ładowanie z USB

[plus]Wygodny, usztywniany futerał

[minus]Czerń fortepianowa

[minus]Delikatne luzy na szkłach

[minus]Instrukcja z błędami

[minus]Słaba jakość zdjęć

[minus]Brak pamięci wewnętrznej

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)