Lego Cubestormer. Zanim przeczytasz te słowa, robot ułoży kostkę Rubika!

Jak szybko można ułożyć kostkę Rubika? Jeszcze do niedawna czasy osiągane zarówno przez ludzi, jak i roboty były dość wyrównane. Najnowszy Lego Cubestormer jest jednak bezkonkurencyjny. Czy człowiek kiedykolwiek osiągnie podobny wynik?

Lego Cubestormer 2 - poprzednik aktualnego rekordzisty

Lego Cubestormer 2 - poprzednik aktualnego rekordzisty

Jak szybko można ułożyć kostkę Rubika? Standardowa kostka w układzie 3×3x3 nie stanowi obecnie większego problemu. W 1980 roku pierwszy rekordzista układał ją aż przez 54 sekundy, jednak współcześni mistrzowie radzą sobie z tym zadaniem w 5,5–6,1 s!

Dla nowicjusza ułożenie kostki Rubika może być karkołomnym zadaniem. Jak podaje serwis Isomorphismes, istnieje ponad 43 tryliony możliwych kombinacji. Jak ułożyć tę prawidłową?

Przez lata opracowano wiele różnych metod układania kostki Rubika. Najnowsze badania prowadzone m.in. przez Google’a wykazały, że niezależnie od początkowego ułożenia każdą kostkę 3×3x3 da się ułożyć w maksymalnie 20 ruchach — wystarczy zastosować odpowiedni algorytm.

Tym właśnie tropem poszli konstruktorzy robota, a właściwie serii robotów Lego Cubestormer. Są to maszyny zbudowane z klocków Lego, przeznaczone do jednego celu: jak najszybszego ułożenia kostki Rubika.

Cubestormer powstaje z zestawów Lego Mindstorms. Są to klocki Lego wzbogacone o różne czujniki, serwomechanizmy i jednostkę centralną odpowiedzialną za sterowanie.

Pierwszy Lego Cubestormer powstał w 2010 roku. Do jego budowy użyto zestawu Lego Mindstorms RCX. Tak powstał robot wyposażony w osiem chwytaków pozwalających na manipulację kostką. Podczas układania robot korzystał z opracowanego w 1992 roku algorytmu, którego autorem jest Herbert Kociemba.

Pierwszy rekord odnotowano w 2011 roku. Lego Cubestormer II kontrolowany przez smartfona ułożył kostkę w 5,27 s, ustanawiając tym samym rekord Guinnessa. Co istotne, nieoficjalny wynik uzyskany podczas jednej z prób był jeszcze lepszy. Robot poradził sobie z zadaniem w 4,76 s.

Po trzech latach Cubestormer pobił samego siebie. Trzecia wersja robota z klocków, pracującego tym razem pod kontrolą smartfona Samsung Galaxy S4, ustanowiła nowy rekord szybkiego układania kostki Rubika. Maszyna poradziła sobie z tym zadaniem w imponującym czasie 3,253 s. To wynik, o którym ludzie mogą tylko pomarzyć! Zobaczcie, jak wyglądało bicie rekordu.

Zobacz również: Wideorecenzja: Acer Aspire S3

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Porozmawiajmy o grach! PrioVR – kostium dla prawdziwego gracza Wise Button – bezprzewodowy asystent Piłkarski powrót do przyszłości Steam Controller się zmienił. I już prawie niczym nie różni się od zwykłych padów Monitor ultrapanoramiczny – dlaczego proporcje 21:9 są epickie i Kowalski (ze)chce je mieć? Wyłączyć świat – testujemy słuchawki z aktywnym tłumieniem hałasu Kontroler konsoli Amazonu coś nam przypomina. I chyba nie jest aż tak bardzo wygodny Gdzie kupować w Internecie? Milion Polaków wybrało najlepsze sklepy Jedna ładowarka do wszystkich telefonów? To wcale nie jest taki świetny pomysł Wello. Obudowa będąca... prywatnym lekarzem Razer Blade 14 - jest moc! Ultrabook, który może zastąpić desktopa Oferują Wam darmowy Internet? Lepiej dokładnie sprawdźcie, o co chodzi Już w przyszłym tygodniu zobaczymy wirtualną rzeczywistość w wydaniu Sony? LuMini. Żarówka też jest smart! Specjalny Android na urządzenia noszone? Chińscy gracze w natarciu: MEIZU MX3 PaperTab. „Papierowy” tablet przyszłości LifeHub. WSZYSTKO w jednym urządzeniu. Genialny koncept! Twój komputer cię nie pokocha, bo i niby dlaczego by miał? Świat rodem z Orwella. Tak będzie wyglądał Internet w 2025 roku? Człowiek wygrał z robotem, ale nie takiego starcia się spodziewaliśmy