Absolute Towers – absolutnie żadnych kantów

MAD

MAD

Często bywa tak – a prawie zawsze, gdy mamy do czynienia z budowlami o imponującej skali – że architektura musi spełniać przede wszystkim funkcję reprezentacyjną. Ma być charakterystycznym elementem pejzażu. Promocyjną wizytówką czy raczej widokówką miejsca, w którym jest wznoszona. Tak jest w przypadku tematu dzisiejszego wpisu, apartamentowców Absolute Towers.

Acer Aspire S3 – test chudzielca z Tajwanu

urbantoronto.ca

Zapewne mało kto z Was słyszał o kanadyjskim mieście Mississauga. Mimo że jest to ponad 700-tysięczny, bardzo prężnie rozwijający się ośrodek miejski, często nie jest nawet traktowany jako całkowicie samodzielne miasto, ale składnik metropolii Toronto, taka sypialnia. Władzom Mississauga musiało nie podobać się takie redukowanie ich odrębności i postanowiły poprawić wizerunek miasta. Środkiem do tego ma być zapadająca w pamięć architektura, przede wszystkim bliźniacze wysokościowce o nowoczesnej formie. O ile pejzaż Toronto kojarzy się z wieżą CN Tower o wysokości ponad 0,5 km, tak budynkiem symbolem Mississauga będą Absolute Towers.

MAD

Mississauga to przede wszystkim dzielnice niskich, wolno stojących domków. Jedynie centrum miasta zabudowane jest wysokościowcami. Wśród kilkunastu drapaczy chmur od razu rzucają się w oczy miękkie, wyoblone linie Absolute Towers.

designboom

Oba apartamentowce są częścią z założenia reprezentacyjnego kompleksu mieszkalnego składającego się jeszcze z 3 innych wysokościowców, położonego u zbiegu 2 głównych ulic miasta. Absolute Towers wyróżnia ich forma architektoniczna. Obie wieże pozbawione są jakichkolwiek kantów, są doskonale wyoblone, z pasmowymi tarasami, których balustrady powtarzają kierunek, w jakim wyginają się bryły obu wież. Gdy doda się do tego kształt samych tarasów płynnie zmieniający się z każdym piętrem, uzyskuje się złudzenie ruchu. Patrząc ku górze, można odnieść wrażenie, że obie wieże cały czas obracają się wokół własnej osi. Złudzenie potęgują też charakterystyczne zwężenia i wybrzuszenia.

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Galaxy Gear

Nikon 1 J1 i V1 na zdjęciach [galeria]

Jason Zytynsky via ArchDaily

Wyższa wieża (tzw. wieża A) ma 56 pięter, 170 m wysokości i 45 tys. m² powierzchni. Niższa (B) ma 50 pięter, 150 m i 40 tys. m². Oba apartamentowce oferują odpowiednio 427 i 453 lokale mieszkalne w 12 i 14 wersjach aranżacyjnych. Dla formalności tylko dodam, że wnętrza zostały wykończone materiałami odpowiadającymi prestiżowemu standardowi Absolute Towers. Wieże oczywiście mają wszelkie udogodnienia tworzące z nich izolowane enklawy. Obie wieże wieńczą wspólne przestrzenie klubowe dla mieszkańców. Ceny lokali są zróżnicowane, ale przykładowa cena rynkowa to ponad 5 tys. dolarów amerykańskich za m². Koszt budowy obu wież wyniósł 180 mln dolarów.

MAD

Aboslute Towers to dzieło pekińskiej pracowni MAD architects. I trzeba dodać, że nie u wszystkich ten projekt budzi entuzjazm. Wybór zagranicznej pracowni to tylko jeden zarzut. Są też inne, bardziej rzeczowe. Przede wszystkim pojawiają się wątpliwości co do izolacji termicznej budynku. Nie sprzyjają jej wystające poza obrys bryły betonowe tarasy, które są jednocześnie częścią stropów. To, w połączeniu z całkowicie przeszkloną elewacją, czyni konstrukcję budynku nieefektywną energetycznie w kanadyjskim klimacie. Wątpliwości budzą też płaskie dachy. Ze względu na okrągły przekrój, pokoje lokali mają nieregularne kształty, trudne w aranżacji i umeblowaniu.

Jason Zytynsky via ArchDaily

Bez względu na te wszystkie zastrzeżenia, jedno jest pewne. Krajobraz Mississauga wzbogacił się o nowoczesne drapacze chmur o coraz modniejszej, pofalowanej, skręcającej i nieregularnej bryle. Wyższy, ze względu na wcięcia i wybrzuszenia już dorobił się ksywki Marilyn. Pytaniem pozostaje niepowtarzalność i oryginalność formy Absolute Towers. Wieżowców o skręconej fasadzie przybywa. Wystarczy wymienić Turning Torso w Malmö (projekt Santiago Calatravy) czy budowany w Dubaju Infinity Tower. Architekci idą nawet dalej w swych śmiałych wizjach, czego przykładem jest faktycznie ruchomy wysokościowiec Dynamic Tower.

Nie cierpisz formatu 16:9? Z pomocą przyjdzie nowy monitor NEC-a

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?