Największe transakcje w branży IT w 2011 roku

Największe transakcje w branży IT w 2011 roku

Największe przejęcie w branży w 2011 roku (Fot. RSSBroadcast.com)
Największe przejęcie w branży w 2011 roku (Fot. RSSBroadcast.com)
Łukasz Michalik
07.12.2011 09:00, aktualizacja: 14.01.2022 11:36

Dobiegający końca rok obfitował w wielkie, liczone w miliardach dolarów, przejęcia. Pokazał zarazem, że gorącym towarem na rynku nie są budzące wiele emocji i oczekiwań społecznościowe startupy, ale pozostające w cieniu firmy zajmujące się rozwojem technologii. Kto, dlaczego i za ile zmienił właściciela?

Google i Motorola

Kwota transakcji: 12,5 mld dolarów

Status: ogłoszona w sierpniu, planowane zakończenie w 2012 roku

Steve Jobs miał rację, chcąc rozpętać z Google’em wojnę termonuklearną. Gdy mówił te słowa, Apple miał dużo większe szanse na wygraną. Od chwili gdy Android i pierwszy telefon Google’a debiutowały na rynku, minęło jednak sporo czasu.

Google go nie marnował. Nie tyko zdobył przewagę liczebną, sprawiając, że na rynku zaczęły dominować urządzenia z Androidem, ale zrobił wielki krok naprzód – połączył swoje siły z doświadczonym producentem telefonów. Dla Motoroli oznacza to szansę na drugą młodość, a dla Google’a – prawa do cennych technologii i patentów.

HP i Autonomy

Logo HP (Fot. IBTimes.com)
Logo HP (Fot. IBTimes.com)

Kwota transakcji: 10,2 mld dolarów

Status: ogłoszona w sierpniu, zakończona w październiku

Autonomy to brytyjska firma specjalizująca się w zarządzaniu informacjami. W czasie gdy coraz większa część komputerowego biznesu dotyczy nie sprzętu, ale usług, jeden z głównych graczy w branży podjął trafną decyzję.

Transakcja pozwala HP na rozszerzenie działalności na zagadnienia, które w przyszłości mogą okazać się kluczowe dla kondycji firmy. Przejęcie Autonomy, zainicjowane przez Leo Apothekera, po zmianie na stanowisku CEO HP zostało utrzymane przez Meg Whitman na liście priorytetów.

Microsoft i Skype

Na zawsze razem? (Fot. TraceHotNews.com)
Na zawsze razem? (Fot. TraceHotNews.com)

Kwota: 8,5 mld dolarów

Status: ogłoszona w maju, zamknięta w październiku

Choć opinie na temat przyczyn przejęcia najpopularniejszego komunikatora  głosowego i wideo są podzielone, dominuje twierdzenie, że nadrzędnym celem Microsoftu jest uzupełnienie pakietu usług dla biznesu.

Dodatkową motywacją dla firmy z Redmond jest dążenie do zaoferowania klientom cross-platformowej usługi wideorozmów, obejmującej najważniejsze produkty firmy, jak Xbox, Windows Phone i Windows 8.

Texas Instruments i National Semiconductor

Logo Texas Instruments
Logo Texas Instruments

Kwota transakcji: 6,5 mld dolarów

Status: ogłoszona w kwietniu, zakończona we wrześniu

W tym wypadku motywy działania największego na świecie producenta półprzewodników były proste. Texas Instruments, na rynku konsumenckim kojarzony m.in. ze świetnymi, programowalnymi kalkulatorami, wykupił działającą w tej samej branży, konkurencyjną firmę National Semiconductor.

Applied Materials i Varian

Ogłoszenie wyników Applied Materials za 4. kwartał 2010 roku (Fot. GreenTechMedia.com)
Ogłoszenie wyników Applied Materials za 4. kwartał 2010 roku (Fot. GreenTechMedia.com)

Kwota transakcji: 4,9 mld dolarów

Status: zapowiedziana w maju, zakończona w listopadzie

Celem Applied Materials było wzmocnienie części firmy, odpowiedzialnej za wytwarzanie sprzętu do produkcji chipów. Przejęcie firmy Variant oznacza ponadto dostęp do technologii związanych z panelami słonecznymi i ekranami LCD.

Western Digital i Hitachi

Na rynku dysków zapanuje duopol? (Fot. BrightSideOfNews.com)
Na rynku dysków zapanuje duopol? (Fot. BrightSideOfNews.com)

Kwota transakcji: 4,3 mld dolarów

Status: rozpoczęta w marcu, niezakończona

Western Digital jest w trakcie przejmowania Hitachi Global Storage Technologies (Hitachi GTS) – części Hitachi, odpowiedzialnej za produkcję twardych dysków. Przejęcie jednego z konkurentów jest skierowane m.in. przeciwko działającej w tej samej branży firmie Seagate.

Finalizacja transakcji napotkała na opór ze strony Komisji Europejskiej – regulator rynku domaga się, by przed przejęciem Hitachi GTS sprzedało część swojej infrastruktury innym konkurentom.

Po zakończeniu transakcji rynek zostanie podzielony pomiędzy dwóch dużych graczy. Z jednej strony znajdzie się Western Digital – Hitachi GST, a z drugiej Seagate z przejętym wcześniej działem twardych dysków Samsunga. Jedynym liczącym się, choć znacznie mniejszym konkurentem, pozostanie wówczas Toshiba.

Broadcom i NetLogic

Logo Broadcom (Fot. AllAmericanPatriots.com)
Logo Broadcom (Fot. AllAmericanPatriots.com)

Kwota transakcji: 3,7 mld dolarów

Status: zapowiedziana we wrześniu, prawdopodobna finalizacja nastąpi na początku 2012 roku

Obie strony transakcji to firmy zajmujące się produkcją sprzętu elektronicznego. Broadcom specjalizujący się m.in. w chipach wykorzystywanych w telewizorach i dekoderach kupił firmę produkującą podzespoły do sprzętu sieciowego.

SAP i SuccessFactors

Logo SAP
Logo SAP

Kwota transakcji: prawdopodobnie 3,4 mld dolarów

Status: zapowiedziana kilka dni temu, finalizacja w 2012 roku

Czołowy producent oprogramowania wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwami stopniowo przemieszcza swoje usługi do chmury. O ile część dotychczasowych usług SAP wymaga, by klienci dysponowali własną, kosztowną infrastrukturą, rozwiązania oferowane przez SuccessFactors w całości bazują na chmurze. SAP przejmie tę technologię.

Działania SAP są bezpośrednim następstwem transakcji przeprowadzonej przez konkurenta. Firma Oracle kupiła kilka tygodni temu za 1,5 mld dolarów RightNow, przedsiębiorstwo specjalizujące się w rozwiązaniach bazujących na chmurze obliczeniowej.

Qualcomm i Atheros

Logo firmy Qualcomm (Fot. Bug.hr)
Logo firmy Qualcomm (Fot. Bug.hr)

Kwota transakcji: 3,1 mld dolarów

Status: zapowiedziana w styczniu, zakończona w maju

Jeden z największych światowych graczy w dziedzinie podzespołów dla urządzeń mobilnych postanowił rozszerzyć swoją ofertę. Przepłacając ok. 45 proc. w stosunku do rynkowej wyceny Atherosa, Qualcomm przejął firmę produkującą moduły do obsługi Wi-Fi.

CenturyLink i Savvis

Logo CenturyLink
Logo CenturyLink

Kwota transakcji: 2,5 mld dolarów

Status: ogłoszona w kwietniu, sfinalizowana w lipcu

Trzecia co do wielkości amerykańska firma telekomunikacyjna kupiła Savvis, pozyskując technologię związaną z chmurą obliczeniową i usługami hostingowymi dla biznesu. Była to odpowiedź na działania konkurencji: Verizon w podobnym celu kupił wcześniej firmę Terremark.

Źródło: Business Insider

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)