Nowy typ akumulatora - nawet 30 lat z tą samą baterią
MACIEK KUREK • dawno temu • 16 komentarzyBrzmi niewiarygodnie? W Kalifornii trwają badania nad bateriami, które można rozładowywać i ładować ponownie dziesiątki tysięcy razy.
Czasami mam wrażenie, że producenci smartfonów i innych zaawansowanych gadżetów starają się zmieścić w swoich urządzeniach maksymalną liczbę funkcji, zapominając o jednym detalu – baterii. Czas pracy na jednym ładowaniu jest coraz krótszy, cykl życia baterii również wypada słabo.
Żelowe baterie zbawieniem dla użytkowników gadżetów?
Na ten problem zwrócił uwagę Colin Wessells, student Uniwersytetu Stanforda. Colin prowadzi badania nad konstrukcją baterii i twierdzi, że ich żywotność można wydłużyć nawet do 30 lat, co daje dziesiątki tysięcy cykli naładowania i rozładowania.
W każdej baterii w komórce znajdują się jony. Przemieszczając się pomiędzy elektrodami, uszkadzają ich strukturę. Każde naładowanie i rozładowanie baterii skraca jej życie, o czym wie każdy, kto używa komórki dłużej niż 2 lata. Tajemnicą Colina Wessellsa są elektrody zawierające sześciocyjanożelazian żelaza. Ich budowa pozwala na zachowanie struktury nawet podczas długiego użytkowania baterii.
Na stoku też można być gadżeciarzem!
Eksperymenty przeprowadzone przez grupę Colina wykazały, że nowatorska konstrukcja akumulatora pozwala na naładowanie go do 80% nawet po 40 000 cykli. Dla porównania, zwykła bateria litowo-jonowa może być ładowana zaledwie 400 razy.
Czy czeka nas era długowiecznych baterii? Na razie za wcześnie na entuzjazm. W tej chwili badacze skupiają się na akumulatorach potrafiących magazynować prąd o napięciu znacznie wyższym niż to, które zasila komórki. Pocieszający jest fakt, że zdaniem Wessellsa nowy typ baterii nie będzie znacznie droższy od stosowanych obecnie.
Zobacz również: Cyfrowe dzieciaki odc. 1: Jak dzieci widzą technologie
Pozostaje trzymać kciuki za badania studentów. Jest tylko jedno „ale”. Na co komu długowieczna bateria, skoro mniej więcej co dwa lata wymieniamy gadżety na nowe?
Źródło: Geekosystem
Ten artykuł ma 16 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze