Soczewka kontaktowa z wyświetlaczem

Soczewka kontaktowa (Fot. Pfarma.com.br)

Soczewka kontaktowa (Fot. Pfarma.com.br)

Czy zamiast wyświetlać informacje na ekranie telefonu czy komputera, nie byłoby lepiej widzieć je bezpośrednio przed oczami? Udane testy wyświetlającej obraz soczewki kontaktowej pozwalają mieć nadzieję, że takie rozwiązanie już niedługo przestanie być jedynie atrybutem filmów SF.

Naukowcy z University of Washington i fińskiego Aalto-yliopisto przeprowadzili serię udanych testów z elektroniczną soczewką kontaktową. Urządzenie testowane było na króliku i wyświetlało – na razie – tylko jeden piksel.

Istotną cechą elektronicznej soczewki jest możliwość zdalnego, bezprzewodowego zasilania urządzenia. Zdaniem twórców największym sukcesem na obecnym etapie rozwoju wynalazku jest pokonanie dwóch przeszkód: udało się nie tylko zapewnić soczewce zdalne zasilanie, ale rozwiązano również problem ostrości widzenia.

Jak źle może skończyć się maraton gry w Skyrim?

Użyty podczas eksperymentu królik przetrwał testy bez szwanku, choć niepokoi brak protestów ze strony działaczy PETA. Czyżby obrońcy praw zwierząt nie wykazali się w tej kwestii odpowiednim zaangażowaniem i czujnością? Mimo powodzenia prób naukowcy nadal mają do rozwiązania kilka istotnych problemów.

Urządzenie działające na oku królika (Fot. NewScientist.com)

Na razie soczewka działa prawidłowo w odległości zaledwie kilku centymetrów od zasilacza. Wśród rozważanych rozwiązań tego problemu znajduje się umieszczenie na niej mikropaneli słonecznych.

Kolejną kwestią jest złożoność całego układu. Wyświetlenie jednego punktu to za mało, by soczewka miała praktyczne zastosowanie – konieczne jest opracowanie urządzenia zapewaniającego co najmniej kilkaset pikseli.

Zobacz również: Star Trek obnażony

25 posiłków, które serwują linie lotnicze z całego świata

Choć od jednego punktu do zaawansowanych funkcji, wspomagających zmysł wzroku w sposób znany np. z „Terminatora”, wiedzie daleka droga, pamiętajmy, że zanim pojawił się Skyrim, przez pewien czas szczytem możliwości komputerowej grafiki był kilkupikselowy Pong.

Pierwsze koty za płoty – po udanym teście pierwszej elektronicznej soczewki wyświetlanie e-maili czy smsów na oku jest jedynie kwestią czasu.

Źródło: ZDNetNew ScientistPopular Science

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację