Nowy Dreambox DM7020 HD

Nowy Dreambox DM7020 HD

Dreambox DM7020HD - widok z przodu (fot. Dream Media)
Dreambox DM7020HD - widok z przodu (fot. Dream Media)
Marcin Honkisz
01.11.2011 13:20

21 października do polskich sklepów trafił długo oczekiwany nowy model Dreamboxa - DM7020 HD. Czy to kolejne urządzenie firmy Dream MultiMedia, które zasłuży na miano kultowego?

21 października do polskich sklepów trafił długo oczekiwany nowy model Dreamboxa - DM7020 HD. Czy to kolejne urządzenie firmy Dream MultiMedia, które zasłuży na miano kultowego?

Dreamboxy w Polsce w dalszym ciągu uchodzą za jedne z najlepszych i dających największe możliwości odbiorników. Model DM7020 HD podtrzymuje tradycję. Działający na Linuxie tuner oparty jest na procesorze BCM7405, taktowany zegarem 400 MHz, współdziałający z 1 GB pamięci Flash oraz 512 MB pamięci RAM. W standardzie znajduje się moduł pozwalający na odbiór sygnału DVB-S2 w standardzie HDTV. Oprócz tego wyposażony jest w dwa złącza na tunery typu plug & play. W jednym z nich fabrycznie montowany jest hybrydowy moduł umożliwiający odbiór naziemnej (DVB-T) oraz kablowej (DVB-C) telewizji cyfrowej.

Po podłączeniu dowolnego dysku pod interfejs SATA, eSATA lub USB tuner nagrywa materiał filmowy, stając się typowym urządzeniem typu PVR. Do połączenia z Internetem wykorzystuje klasyczny ethernet kablowy 10/100 Mbit lub dołączany poprzez USB moduł Wi-Fi, który sprzedawany jest w komplecie z tunerem. Dekodowanie sygnału umożliwiają dwa wbudowane czytniki kart kodowych oraz dwa gniazda na moduły Common Interface. Daje to ogromne możliwości w zakresie odbioru większości kodowanych pakietów telewizji cyfrowej.

Obraz
© [źródło](http://gadzetomania.pl/?attachment_id=24898)

Linux, na którym pracuje Dreambox, to Enigma 2, odmiana systemu opracowana przez Dream MultiMedia specjalnie na potrzeby tunerów z tej serii. Wraz z wprowadzeniem tego modelu producent zmienił zapisy w licencji systemu operacyjnego. Oznacza to pewne ograniczenia w korzystaniu z systemu i w jego modyfikacjach. Ma to wpłynąć na wyeliminowanie klonów tunerów z rynku. Nie zmienia to faktu, że Dreambox dalej będzie dawał możliwości nielegalnego odbioru płatnej telewizji. Dopracowane narzędzia do tzw. sharingu, czyli podziału uprawnień z kart kodowych przez Internet, bezproblemowo działają również na tym modelu.

Tuner pierwszy raz został pokazany na targach ANGA Cable w Niemczech. Swój debiut w Polsce miał w Krakowie podczas tegorocznej edycji SAT Krak. Do sklepów trafił jednak dopiero kilka dni temu. Sugerowana cena detaliczna to ok. 2600 PLN.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)