Zmarł człowiek, który wymyślił sztuczną inteligencję

John McCarthy w 2006 roku (Fot. Flickr/null0/Lic. CC by)

John McCarthy w 2006 roku (Fot. Flickr/null0/Lic. CC by)

O śmierci Johna McCarthy’ego poinformował Uniwersytet Stanforda, gdzie ten zasłużony dla rozwoju technologii naukowiec przez wiele lat wykładał i prowadził swoje badania. Co mu zawdzięczamy?

Kariera naukowa urodzonego w 1927 roku Johna McCarthy’ego od samego początku – czyli od połowy ubiegłego wieku — poświęcona była przede wszystkim sztucznej inteligencji.

Termin ten, użyty przez naukowca po raz pierwszy w 1955 roku, dotyczył planowanej na rok następny konferencji w Dartmouth i zyskał szeroką popularność, rozpalając emocje entuzjastów technologii,  zarazem stając się jednym z istotnych elementów popkultury.

Jednym z bardziej doniosłych projektów badawczych Johna był, realizowany na Massachusetts Institute of Technology (MIT), Project MAC – przełomowe badania, stanowiące istotny krok nie tylko w rozwoju sztucznej inteligencji, ale również późniejszych systemów operacyjnych.

Badania nad rozwojem maszyn zaowocowały w 1960 roku publikacją założeń języka programowania LISP opracowanego przez McCarthy’ego 2 lata wcześniej. LISP jest obecnie drugim – po Fortranie – najstarszym językiem programowania wysokiego poziomu, który mimo upływu lat nadal pozostaje w użyciu.

Milion odsłon w kilka dni! Natanek Batmanek bije rekordy na YouTube

LISP, stworzony w celu usprawnienia badań nad maszyną Turinga,  stał się jednym z najczęściej wybieranych języków programowania stosowanych podczas badań nad sztuczną inteligencją, dając zarazem podstawę wielu współczesnym technikom programistycznym.

W 1962 roku John McCarthy przeniósł się na Uniwersytet Stanforda, prowadząc w ramach Stanford AI Laboratory konkurencyjne wobec MIT-u badania. Dotyczyły one m.in współdzielenia zasobów komputera i stały się podstawą współczesnych chmur obliczeniowych.

Zobacz również: Wiedźmin 3: 5 rzeczy, których o nim nie wiesz

Naukowiec zajmował się również kwestią wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną, opracowując teoretyczne podstawy fontanny kosmicznej - odmiany kosmicznej windy, radykalnie zmniejszającej koszty wynoszenia ładunków na orbitę.

Mimo przejścia na emeryturę w 2000 roku McCarthy nadal był aktywny, publikując swoje komentarze oraz prowadząc – uaktualnianą do 2008 roku – stronę internetową. Niech Was nie zwiedzie jaj spartański wygląd!

Gigant internetowego handlu od 2012 roku również w Polsce. Są powody do radości?

Jego dokonania i zasługi dla nauki były wielokrotnie doceniane. W 1981 roku został laureatem Nagrody Turinga, otrzymał również prestiżowy National Medal of Science oraz Nagrodę Kioto – odpowiednik technologicznego Nobla.

Źródło: TechCrunchGuardianWired

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym GTA V najlepiej pokazuje kobietę za kółkiem! Gdzie, jak i za ile? Wybieramy najlepszy sposób na kupowanie gier!