Las w centrum miasta? Włoscy architekci wiedzą, jak to zrobić!

Bosco Verticale (Fot. StefanoBoeriArchitetti.net)

Bosco Verticale (Fot. StefanoBoeriArchitetti.net)

Problemem dużych miast jest bardzo często ograniczona powierzchnia terenów zielonych pozwalających choć na chwilę zapomnieć o wszechobecnym betonie i asfalcie. Co zrobić, gdy miejsca na park albo skwer brakuje, a mieszkańcy chcieliby przebywać wśród drzew? Odpowiedź na ten problem znalazła włoska pracownia architektoniczna Stefano Boeri Architetti.

O tym, jak ważna jest miejska zieleń, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Poza walorami estetycznymi obszary zielone nagrzewają się wolniej od betonowych budynków, gromadzą wodę deszczową i oczyszczają powietrze, pozwalając uniknąć takich kuriozów, jak sprzedawane w Japonii świeże powietrze w puszkach.

Nieprzemyślana urbanizacja doprowadziła w wielu miejscach do sytuacji, w której mieszkańców otacza betonowa dżungla. Trudno o dobre rozwiązanie tego problemu – nie sposób przecież na masową skalę wyburzać wzniesione przed laty budynki, by posadzić w ich miejscu drzewa. Jest jednak inne rozwiązanie — Bosco Verticale, czyli pionowy las.

30 najbardziej niezwykłych monet na świecie

Opracowany przez włoską pracownię projekt zakłada wzniesienie budynku, którego konstrukcja będzie przystosowana do sadzenia roślin. Nie będą to jednak rachityczne karykatury drzew, jakie widzimy niekiedy w niszach elewacji biurowców, ale pełnowymiarowe drzewa i rośliny, znane z lasów.

Bosco Verticale nie jest jedynie utopijną koncepcją – mierzące 110 i 76 metrów budynki według projektu Stefano Boeri Architetti są już wznoszone w Mediolanie. Dwie wieże z mieszkaniami zapewnią miejsce dla 900 drzew o wysokości dochodzącej do 9 metrów. Będzie to ekwiwalent 10 tys. metrów kwadratowych (1 ha) lasu.

Nawadnianie roślin – poza wodą deszczową – będzie zapewnione poprzez wykorzystanie oczyszczonej tzw. szarej wody. Są to niemal wszystkie ścieki produkowane przez gospodarstwa domowe z wyjątkiem tych powstałych po spłukaniu toalet.

Realny aż do bólu FPS dla prawdziwych twardzieli. Nie daj się trafić!

Zobacz również: Gadżetomania TV: Pixel Heaven - targi retro rozrywki okiem

Porastająca budynki roślinność będzie ponadto stanowić dodatkową izolację, zapewniając niższe temperatury w miesiącach letnich i wyższe w zimie. Koszt dwuwieżowego kompleksu mieszkalnego to około 65 mln euro (ponad 280 mln złotych).

Projekt wydaje się obiecujący – łatwo sobie wyobrazić, jaką przyjemnością  jest wyjście w środku miasta na balkon otoczony przez drzewa i leśną zieleń. Ciekawe, czy Bosco Verticale poza dwiema wieżami w Mediolanie zostanie w przyszłości zastosowany również w innych miastach?

Bosco Verticale (Fot. StefanoBoeriArchitetti.net)
Bosco Verticale (Fot. StefanoBoeriArchitetti.net)
Bosco Verticale (Fot. StefanoBoeriArchitetti.net)
Bosco Verticale (Fot. StefanoBoeriArchitetti.net)

Źródło: Stefano Boeri ArchitettiGizmag

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym GTA V najlepiej pokazuje kobietę za kółkiem! Gdzie, jak i za ile? Wybieramy najlepszy sposób na kupowanie gier!