F-22 Raptor

F-22 Raptor

10 najdroższych samolotów i śmigłowców wojskowych świata

Ten artykuł ma 6 stron:

B-2 Spirit

B-2 Spirit (Fot. Wikimedia Commons)

Cena: według różnych źródeł od 700 mln do 2,4 mld dolarów

Producent: Northrop Grumman, USA

Rok oblotu/wejścia do służby: 1989/1993

Bombowiec strategiczny zbudowany w układzie latającego skrzydła został wykonany w technologii stealth. Jego powstanie było odpowiedzią na rozwój w latach 70. ubiegłego wieku radzieckich systemów radiolokacyjnych. Z planowanych początkowo 132 egzemplarzy wybudowano w sumie 21 samolotów.

F-22 Raptor

F-22 Raptor (Fot. Wikimedia Commons)

Cena: 350 mln dolarów

Producent: Lockheed Martin i Boeing, USA

Zobacz również: Gadżetovlog o gadżetach

Rok oblotu/wejścia do służby: 1990/2003

Wykonany w technologii stealth myśliwiec przewagi powietrznej miał pecha. Zadanie, do którego został zaprojektowany - zwalczanie radzieckich samolotów w warunkach przeciwdziałania wrogiej obronie przeciwlotniczej — straciło na aktualności.

Ze względu na nową sytuację i drastycznie rosnące koszty całego programu zamówienie opiewające początkowo na 750 sztuk zostało zredukowane do 183 egzemplarzy. F-22 Raptor jest jednym z nielicznych samolotów osiągających prędkość naddźwiękową bez użycia dopalaczy.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

Nowy trailer Tomb Raider Underworld Silent Hill Homecoming, coming in... Nasza-klasa wprowadza Śledzika Nowa wersja antywirusa od Microsoftu jest naprawdę dobra [pobierz] Maszyna do pisania powraca, by chronić Rosję przed szpiegostwem w Sieci Microsoft chce opatentować metody badań na ewolucją Pierwszy plakat Defiance z Danielem Craigiem Wrzucił do Sieci dwa fragmenty Koziołka Matołka, teraz może iść do więzienia Dziewczyny wybrały - Fangirl Awards The First Cut: kiepski zwiastun prequela Motelu Czarny kapelusz, czyli nowiny z największej konferencji hakerów Przełomowe święta. “Android kontra iOS” to najpopularniejszy spór przy rodzinnym stole [iGag]

Popularne w tym tygodniu:

Suntago Wodny Świat - otwarcie już wkrótce. Co oferuje największy park wodny w Europie