Niewidomi piszą na tabletach, czyli o elektronicznym alfabecie Braille'a słów kilka
PAWEŁ ROGALIŃSKI • dawno temu
Jedna z ważnych grup społecznych tradycyjnie została pominięta w ogólnoświatowej rewolucji tabletowej: niedowidzący. Gładkie i błyszczące ekrany dotykowe są dla ludzi pozbawionych zmysłu wzroku zupełnie bezużyteczne, dlatego zespół trzech facetów z Uniwersytetu Stanforda postanowił zmierzyć się z tym problemem.
I ty możesz odczytać alfabet Braille'a
Zadanie było proste w teorii — stworzyć system rozpoznawania znaków zamieniający tekst pisany Braille'em na zwykłe, czytelne znaki. Oryginalne założenia szybko obróciły projekt w coś dużo bardziej użytecznego — ekran dotykowy dla niewidomych.
Adam Duran i jego dwóch wykładowców (Adrian Lew i Sohan Dharmaraja) zdobyli ze swoim projektem tegoroczną nagrodę "Best Application Android". Urządzenie, jakim pierwotnie była Motorola Xoom, czytało tekst dla niewidomych i zamieniało znaki na czytelny dla każdego tekst. Okazało się, że system można przerobić, aby ułatwić życie niepełnosprawnym. Osoba niewidoma nie jest w stanie zlokalizować klawiatury na płaskim ekranie, nie mówiąc już o pisaniu. Aby rozwiązać ten problem, wykorzystano odciski palców.
Kiedy użytkownik ułoży na ekranie osiem palców, system sam ustawi znaki tam, gdzie powinny się one znajdować. Sześć z nich ma służyć do pisania, dwa pozostałe do powrotu karetki i spacji. Jeśli użytkownik zacznie się mylić, w każdej chwili może przywrócić pierwotny stan lub od nowa skalibrować klawiaturę. Program czyta wszystkie znaki i wyrazy wprowadzane przez operatora.
Rozwiązanie jest proste i piękne. Świetnie było to zobaczyć. Klawiatura dostosowuje się do użytkownika, biorąc pod uwagę wielkość palców i odstępy między nimi.
Zobacz również: Star Trek obnażony
— mówi Adrian Lew — jeden z twórców projektu.
W planach jest stworzenie pełnej klawiatury obsługującej równania matematyczne i wiele znaków specjalnych. Program może przydać się nauczycielom, studentom i naukowcom. Rozwiązanie w oparciu o tablet jest 10 razy tańsze niż systemy do pisania dla niewidomych dostępne dotychczas na rynku. Czekamy tylko, kiedy aplikacja pojawi się w Android Markecie.
Źródło: wired.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze