SpaceX pracuje nad rakietami wielokrotnego użytku [wideo]
GRZEGORZ NOWAK • dawno temu
Firma, która stworzyła pierwszy prywatny statek kosmiczny wielokrotnego użytku, teraz planuje wykonanie kolejnego kroku. Jest nim budowa rakiety, która będzie w stanie wylądować po wystrzeleniu kapsuły w kosmos. Zrealizowanie tego zamiaru mogłoby znacząco zmniejszyć koszty podróży w kosmos.
Wielka szansa dla eksploracji kosmosu!
Elon Musk ogłosił ostatnio podczas National Press Club, że przeprowadzone przez jego firmę symulacje komputerowe napawają optymizmem. Zastosowane przez nich rozwiązania technologiczne mają się sprawdzić także w rzeczywistości. Jak twierdzi Musk — to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy są zainteresowani podróżą na Marsa.
Pojazd startowy wielokrotnego użytku (reusable launch vehicle — RLV) nosi na razie nazwę Grasshopper. Poszczególne człony rakiety potrafią na własną rękę wylądować na powierzchni Ziemi po wykonaniu swojego zadania. Nowa rakieta oparta jest na konstrukcji Falcona 9 i będzie mierzyć 32 m wysokości.
Jednym z najtrudniejszych zadań jest dopasowanie masy dodatkowych elementów konstrukcji, które posłużą do lądowania rakiety. Zaledwie 2–3% masy całego pojazdu zostaje dostarczone na orbitę, więc konstruktorzy mają bardzo niewielki margines błędu. Z tego powodu poprzednie próby stworzenia takiego pojazdu okazały się nieudane. SpaceX jest jednak bliska realizacji swojego projektu.
Zobacz również: Cyfrowe dzieciaki odc. 1: Jak dzieci widzą technologie
„Kosmiczna taksówka” odwiedzi ISS dopiero w grudniu
Oddanie RLV-a do użytku ograniczyłoby koszty wystrzelenia rakiety nawet 100-krotnie. Obecnie jeden start kosztuje ok. 50–60 milionów dolarów, a na samo paliwo trzeba wydać ok. 200 tys. dolarów. Poniżej możecie obejrzeć animację przedstawiającą działanie rakiety wielokrotnego użytku. Jak zaznaczają twórcy, filmik nie jest dokładnym odwzorowaniem, ale daje wyobrażenie o tym, na czym polega opracowywana technologia.
Źródło: gizmag.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze