Czym jest proxy, jak działa i do czego służy?

Strona głównaCzym jest proxy, jak działa i do czego służy?
02.12.2021 13:50
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł sponsorowany

Korzystając z internetu, coraz częściej zwracamy uwagę na kwestię bezpieczeństwa i anonimowości. Jesteśmy świadomi, że pozostawiamy po sobie ślad w sieci. Dlatego też serwery proxy zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością. Czy korzystanie z serwera pośredniczącego jest jednak bezpieczne?

Czym jest serwer proxy i jak działa? 

Serwer proxy, czyli serwer pośredniczący, jest pośrednikiem podczas łączenia się komputera z siecią. Żądania użytkownika najpierw trafiają na serwer proxy, który anonimowo przekazuje je dalej i łączy się z internetem. Dzięki temu adres IP użytkownika nie zostaje nigdzie zapisany, a po jego działaniach nie ma żadnego śladu. Proxy funkcjonuje poza siecią lokalną i dzięki temu gwarantuje ukrycie tożsamości.

Proxy przechowuje również w pamięci odwiedzane witryny internetowe. Takie działanie sprawia, że ich otwieranie zajmuje mniej czasu. Jeśli jednak nie odwiedzaliśmy danej strony wcześniej, serwer załaduje stronę, a w międzyczasie zapisze jej kopię w pamięci.

Serwery proxy wykorzystywane są głównie przez osoby, które chcą pozostać anonimowe w sieci. Dla zwykłego użytkownika jest to okazja do zwiększenia swojego bezpieczeństwa w sieci. Proxy sprawdza się świetnie podczas korzystania z internetu na komputerze w szkole lub pracy. Niestety, serwery proxy stały się także narzędziem umożliwiającym ukrywanie się hakerom. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat bezpieczeństwa w sieci, zajrzyj na serwis Nano.

Czy darmowe serwery proxy są bezpieczne? 

W sieci funkcjonują darmowe serwery pośredniczące, z których korzystanie jest w pełni bezpieczne. Darmowy serwer proxy nie musi być niebezpieczny, jednak powinniśmy zapoznać się wcześniej z opiniami na jego temat. Większa część serwerów darmowych nie korzysta z szyfrowanego połączenia HTTPS, dlatego też podczas używania ich nie powinniśmy logować się do banków i innych serwisów, które zawierają nasze poufne dane.

Decydując się na korzystanie z darmowych serwerów proxy, powinniśmy wybrać te popularne, które wybiera wielu użytkowników. Cieszą się one dobrą opinią i gwarantują usługi wysokiej jakości. Najczęściej wybierane to:

Hide.meHide.me, który jest wtyczką do przeglądarki Chrome lub Firefox. Umożliwia łączenie się z siecią przez serwery znajdujące się w Holandii, Niemczech i Finlandii. Nie zapisuje adresów IP użytkowników ani logów.

HideMyAss (HMA)Kolejnym popularnym dostawcą jest HideMyAss (HMA). Pozwala na łączenie się z serwerami pośredniczącymi z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Czech. Przy próbie łączenia można wyłączyć obsługę plików cookies i ładowanie skryptów, co umożliwia zablokowanie reklam i szybsze ładowanie strony.

WhoerWhoer z kolei jest dostępne tylko jako rozszerzenie do przeglądarek. Serwery pośredniczące tego usługodawcy znajdują się w Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Francji i Rosji.

VPN czy proxy - co jest lepsze? 

Wybór pomiędzy VPN a proxy powinien uwzględniać indywidualne potrzeby każdego użytkownika. VPN poza zapewnieniem anonimowości, szyfruje połączenia, a także jest kompatybilny z aplikacjami, grami i komunikatorami. Pozwala także na otwieranie stron zablokowanych w danym kraju. Jest to bezpieczne rozwiązanie, gdy chcemy zalogować się na stronę z naszymi poufnymi danymi. VPN umożliwia łączenie się z siecią wewnętrzną organizacji podczas pracy zdalnej. Jest również wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem, gdy zależy nam na systematycznym ukrywaniu swojego ruchu w sieci.

Serwer proxy świetnie sprawdzi się jako rozwiązanie tymczasowe. Warto wybrać go w sytuacji, gdy chce się otworzyć stronę zablokowaną przez dostawcę usług internetowych lub na terenie innego kraju. Jeśli jednak korzystanie z serwera proxy jest częste, powinniśmy zastanowić się nad wybraniem płatnej opcji z obsługą HTTPS. Pakiet szyfrujący zabezpieczy dane podczas logowania, dzięki czemu nie będą one narażone na kradzież. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o płatnych pakietach, zajrzyj w ten link.

Artykuł sponsorowany
Udostępnij: