Jak zrobić świetne zdjęcia aparatem smartfonu?

Jak zrobić świetne zdjęcia aparatem smartfonu?

Jak zrobić świetne zdjęcia aparatem smartfonu?
Źródło zdjęć: © Materiał partnera
Maciej Gruszczyński
18.12.2020 16:21, aktualizacja: 23.12.2020 12:39

Najlepszy aparat to ten, który mamy przy sobie – bo tylko nim jesteśmy w stanie zrobić zdjęcie w tej konkretnej chwili. W dzisiejszych czasach najczęściej rolę podręcznego aparatu odgrywa smartfon. Nie każdy jednak zna możliwości posiadanego urządzenia. Podpowiadamy, jak w pełni wykorzystać jego potencjał!

Zacznij od podstaw

Kluczową rolę w dobrych zdjęciach odgrywa kompozycja – mówiąc prościej są to odpowiednie proporcje, które łatwiej zachować, stosując regułę trójpodziału, czyli dwie linie pionowe i dwie poziome. Funkcję tę należy włączyć uprzednio w ustawieniach. Przecięcia linii tworzą tak zwane mocne punkty i to właśnie w tych miejscach należy umieszczać najważniejsze elementy fotografii.

Światło

Kolejnym bardzo ważnym aspektem dobrych zdjęć jest odpowiednio dobrane światło. Jeżeli będzie go za dużo, to w przypadku wielu urządzeń otrzymamy prześwietlony kadr, jeżeli za mało, ujęcie może wyjść za ciemne. W przypadku smartfonów często wyzwaniem jest wykonywanie zdjęć nocą. Najlepiej robić je tuż po zachodzie słońca albo poszukać źródeł światła w okolicy, np. ulicznych latarni. Niektóre smartfony, np. OPPO, są wyposażone jednak w funkcję trybu nocnego, dzięki któremu wykonywanie zdjęć i filmów po zmroku nie będzie problemem. Robiąc zdjęcia w ciągu dnia, pamiętajmy także, żeby mieć słońce za naszymi plecami lub z boku.

Portret, krajobraz czy selfie?

Aparat smartfonu możemy wykorzystać zarówno do fotografii portretowej, krajobrazowej, jak i selfie. Nie musimy więc skupiać się na jednym rodzaju zdjęć!

Portretując, warto zwrócić uwagę na kadr – optymalny to taki, w którym widzimy osobę fotografowaną od klatki piersiowej w górę. Ważną rolę odgrywa też nasza odległość od modela/modelki.

W ujęciach portretowych możemy wykorzystywać nowe technologie, które udoskonalą fotografie. Ciekawą propozycją jest portret w kolorze AI. Możliwość zrobienia takiego zdjęcia daje m.in. OPPO Reno4. Jak wyglądają takie zdjęcia? Postać w kadrze jest w kolorze, a tło mamy czarno-białe. Takie kontrastowe połączenie przyciąga wzrok oglądającego do głównych punktów naszego ujęcia. Dodatkowy efekt portretowy zapewnia rozmyte tło i wyostrzenie centralnego obiektu.

Przy zdjęciach krajobrazowych zwróćmy uwagę na linię horyzontu – istotne jest, aby była to linia prosta i w zależności od tego, czy chcemy skupić wzrok odbiorcy na niebie, czy ziemi, umieśćmy horyzont na 1/3 lub 2/3 wysokości kadru. Innowacyjne smartfony doskonale radzą sobie z tym zadaniem.

W mediach społecznościowych najczęściej spotykane są selfie – tutaj również warto pamiętać o kilku zasadach. Robiąc sobie zdjęcie, patrz w obiektyw, nie używaj lampy błyskowej i wykorzystaj statyw lub stabilny uchwyt , żeby zdjęcie nie wyszło rozmazane. W przypadku niektórych smartfonów, np. modeli marki OPPO, nie będzie to jednak konieczne – urządzenia te posiadają niezwykle przydatną funkcję ultrastabilizacji obrazu, która z powodzeniem zastępuje statywy i uchwyty.

Nie przesadzaj z filtrami

Smartfony dają wiele możliwości obróbki zdjęć. Dzięki dostępnym filtrom, podkreślimy w ujęciach to, co najlepsze. Możemy dowolnie zmieniać różne parametry np. kontrast, nasycenie, jasność, rozmycie czy korektę prześwietleń. Nie należy jednak przesadzać z edycją, bo nasz efekt może być odwrotny od zamierzonego.

Nie trzeba być posiadaczem drogiej lustrzanki, aby robić wysokiej jakości zdjęcia. Stosując się do powyższych zasad, możemy robić świetne zdjęcia aparatem smartfonu. Aparaty w smartfonach wyposażone są w różne tryby i funkcje ułatwiające fotografowanie. Nie bójmy się z nich korzystać i eksperymentować. I pamiętajmy, że na dobre ujęcie ma wpływ przede wszystkim nasza kreatywność i odpowiedni moment, a dopiero później sprzęt.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)