Mogą być kluczem do długowieczności. Uczeni badają niezwykłe gryzonie

Mogą być kluczem do długowieczności. Uczeni badają niezwykłe gryzonie
01.02.2022 14:16
Mogą być kluczem do długowieczności. Uczeni badają niezwykłe gryzonie
Źródło zdjęć: © Getty Images | Karen Tweedy-Holmes

Golce pisakowe – gryzonie żyjące na pustynnych obszarach Afryki Wschodniej - od dawna są w centrum uwagi naukowców. Zdaniem uczonych zwierzęta te mogą pomóc ludziom w uzyskaniu długowieczności i dobrego zdrowia.

Obserwacje golców są prowadzone m.in. przez rosyjskich biologów, którzy od ponad 30 lat badają środowisko naturalne w Etiopii. Przez ten czas naukowcy opisali ponad siedemdziesiąt gatunków zwierząt, z których piętnaście było wcześniej zupełnie nieznanych nauce. Golce, które przez większość czasu mieszkają w podziemnych koloniach, nie bez powodu cieszą się szczególnym zainteresowaniem badaczy.

Zagadka długowieczności

W przeciwieństwie do innych gryzoni, są to zwierzęta długowieczne. Mogą dożywać nawet 32 lat, czyli kilkukrotnie więcej niż myszy czy szczury. Z tego względu golce pisakowe są obecnie najdłużej żyjącymi ze znanych nam gryzoni. Przyczyny ich długowieczności wciąż nie są dobrze znane i stanowią przedmiot badań naukowych.

Oprócz tego golce nie wykazują zewnętrznych oznak starzenia, a starsze osobniki umierają nie częściej niż młode. Gryzonie te są ponadto niezwykle odporne na nowotwory i choroby układu krążenia (do niedawna panował nawet pogląd, że są całkowicie odporne na raka, co okazało się jednak nieprawdą).

– Żyją ponad trzydzieści lat. To niesamowite. To tak, jakbyśmy my (ludzie – red.) żyli osiem wieków. Ponadto to zwierzę najwyraźniej nie odczuwa bólu spowodowanego oparzeniami termicznymi i chemicznymi oraz jest niezwykle odporne na wysokie stężenia dwutlenku węgla – mówi Leonid Ławrenczenko z Rosyjskiej Akademii Nauk, uczestnik etiopsko-rosyjskiej ekspedycji naukowej.

Specjaliści mają nadzieję, że w organizmach golców piaskowych może kryć się wskazówka, która przyczyni się w przyszłości do poprawy zdrowia i życia u ludzi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)