Tydzień w Kosmosie

Podziel się:

Od procesora Quark do platformy Joule. Wearables i Internet Rzeczy: rewolucja według Intela

W ostatnich trzech latach Intel zaprezentował szereg technologii związanych z Internetem Rzeczy i wearables. Z jakim spotkały się przyjęciem i jakie możliwości zaoferowały developerom?

Tydzień z Gadżetomanią #5. Darknet, czołgi i ubieralna elektronika, a do tego konkurs z VPN-ami do wygrania

Najbliższe dni to okazja do bliższego przyjrzenia się zagadnieniom, związanym z ubieralną elektroniką. Choć poświecimy sporo uwagi branży wearables, nie zaniedbujemy również innych kwestii. O czym przeczytacie na Gadżetomanii w tym tygodniu?

Statki kosmiczne śmierdzą, a załogi strajkują. Tego nie ogłoszą w oficjalnych komunikatach

Oficjalne komunikaty milczą na temat wielu ciekawych kwestii. Czy astronauci kiedykolwiek zastrajkowali na orbicie? Jak wymiotują? I z czym kojarzy się zapach rosyjskiej stacji kosmicznej?

Jak zostać astronautą i ile wytrzymamy na obcych planetach bez kombinezonu?

Szukasz pracy? Mamy dobrą wiadomość – NASA ogłosiła nabór na astronautów. Jakie warunki trzeba spełnić i ile można zarobić? Tę i inne informacje znajdziecie, jak co wtorek, w naszym kurierze kosmicznym.

Zegarek z Księżyca i kosmiczne choroby, czyli na co i dlaczego chorują astronauci?

Dlaczego Mars nie ma atmosfery i na jakie choroby cierpią astronauci? Czas na kosmiczne podsumowanie ostatnich dni, czyli najnowsze wieści na temat Kosmosu i wszystkiego, co z nim związane.

Wtorkowy Kurier Kosmiczny: co zostawiono na Księżycu i jak Polacy posprzątają Kosmos?

Wtorkowy Kurier Kosmiczny powraca! W tym tygodniu zobaczycie fotografię, pozostawiona na Księżycu przez jednego z astronautów, poznacie polskie firmy, które posprzątają Kosmos i dowiecie się, kiedy w Ziemię może uderzyć duży asteroida.

Wtorkowy Kurier Kosmiczny: Polak poleci w Kosmos, ile kosztuje meteoryt i kosmiczny korek przy ISS

W dzisiejszym Kurierze Polak, który wygrał wycieczkę w Kosmos, kosmiczny korek w pobliżu ISS, konkurs na nazwę dla chińskiego łazika księżycowego i ciekawa teoria wyjaśniająca pochodzenie Księżyca. A do tego niesamowite zdjęcie Egiptu widzianego z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wtorkowy Kurier Kosmiczny: trening astronauty, polskie balony i Han Solo odnaleziony

W dzisiejszym wydaniu Kuriera zobaczymy, jak trenują astronauci, poznamy projekt europejskiego wahadłowca i plany związane z polskimi balonami stratosferycznymi. Do tego nowa teoria kwestionująca Wielki Wybuch, krytyka odkrycia rzekomo pozaziemskiego życia i niesamowita infografika podsumowująca 50 lat eksploracji Kosmosu.

Wtorkowy Kurier Kosmiczny: wycieczka po ISS, praca w NASA i latająca żaba

W dzisiejszym wydaniu Kuriera wyjątkowa oferta pracy: NASA płaci 5 tys. dol. miesięcznie za leżenie. Poznamy też losy żaby, która stała się sławna za sprawą startu sondy LADEE, po raz kolejny pożegnamy się z Voyagerem 1, a na koniec wybierzemy się na wycieczkę po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wtorkowy Kurier Kosmiczny: ile zarabiają kosmonauci, sukces Bransona i deszcz diamentów na Neptunie

W dzisiejszym wydaniu Kuriera sprawdzimy, ile zarabiają rosyjscy kosmonauci, prześledzimy lot kosmicznego samolotu Richarda Bransona i zastanowimy się, skąd biorą się anomalie na największym księżycu Saturna, Tytanie. A na koniec uczta dla oka, czyli infografika pokazująca, jak wygląda deszcz na innych planetach, i niesamowity trailer filmu „Gravity”

Wtorkowy Kurier Kosmiczny. Utonięcie w Kosmosie, chiński łazik księżycowy i marsjańskie życie

W dzisiejszym Kurierze: astronauta niemal utonął podczas kosmicznego spaceru, a NASA wyjaśnia, jak to możliwe. Ponadto w grudniu na Srebrnym Globie wyląduje chiński łazik, Amerykanie umieszczają na orbicie wielkiego satelitę szpiegowskiego, a biochemik udowadnia, że ziemskie życie pochodzi z Marsa. I jak zwykle ciekawy obrazek – tym razem przedstawiający trasy astronautów podczas pierwszego lądowania na Księżycu na tle… boiska piłkarskiego.

Wtorkowy Kurier Kosmiczny. Księżyce z Dooma, kosmiczna biżuteria i konkurs dla studentów

Z dzisiejszego wydania Kuriera dowiecie się, że najstarsza biżuteria spadła Egipcjanom z nieba, zobaczycie, jak z powierzchni Marsa wygląda miejsce, w którym rozgrywa się fabuła Dooma, i poznacie szczegóły konkursu, dzięki któremu studenci mogą wygrać 10 tys. dol. Obejrzycie również wyjątkowy, nakręcony przez Polaka film, który zachwycił wielbicieli astronomii z całego świata.

Wtorkowy Kurier Kosmiczny: pogrzeb na orbicie, druk 3D w Kosmosie i centra kontroli lotów

W dzisiejszym odcinku Kuriera przeczytacie o sposobie na kosmiczny pogrzeb, dziwnych manewrach chińskiego satelity, planach NASA związanych z drukiem 3D i kontrowersjach dotyczących położenia Voyagera 1. A na koniec seria zdjęć pokazujących, jak wyglądają centra kontroli lotów kosmicznych w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Niemczech, Korei Północnej i innych krajach.

Wtorkowy Kurier Kosmiczny. Polski łazik z detektorem życia i wyłączenie Space Fence

W dzisiejszym wydaniu Kuriera bez emocji o przebiegunowaniu Słońca, informacje o tym, w jaki sposób SpaceX pomoże Niemcom w szpiegowaniu, dlaczego Amerykanie wyłączają system nadzoru przestrzeni kosmicznej i o polskim udziale w poszukiwaniu życia na Marsie. A na koniec przepiękne zdjęcia wykonane z orbity przez teleskop Hubble’a.

Wtorkowy Kurier Kosmiczny. Chińska rakieta dla polskiego satelity, porażka Carmacka, rok Curiosity

Co ciekawego w dzisiejszym wydaniu WKK? John Carmack, programista znany ze stworzenia Dooma i Quake’a, rezygnuje z budowy suborbitalnego samolotu. Poza tym chińska firma proponuje dla polskiego satelity ofertę last minute, twórcy gry Race to Mars wdrażają plan awaryjny po niepowodzeniu na Kickstarterze, a NASA podsumowuje rok marsjańskiej misji Curiosity, udostępniając świetne filmy.

Wtorkowy Kurier Kosmiczny: polska agencja kosmiczna, gotowy plan misji na Marsa i polski komputerowy model Kosmosu

W dzisiejszym wydaniu Kuriera plany stworzenia polskiej agencji kosmicznej i szczegóły dotyczące brytyjskiej załogowej misji na Marsa. A do tego nowe dzieło polskich badaczy Kosmosu – model, dzięki któremu można sprawdzać, jak zmieniają się zarówno pojedyncze gwiazdy, jak i grupy liczące miliony takich obiektów.

Wtorkowy Kurier Kosmiczny: tyranozaur na Marsie, radioteleskop w Borach Tucholskich i Wszechświat na jednym zdjęciu

Ostatni tydzień obfitował w ciekawe wydarzenia związane z eksploracją Kosmosu. Na Marsie dostrzeżono głowę tyranozaura, pierwsza europejska kosmiczna taksówka wystartuje już w przyszłym roku, a koniec Wszechświata będzie – zdaniem brytyjskiego fizyka – wyjątkowo nudny. Zanim to nastąpi, być może polscy astronomowie zdążą zbudować w Borach Tucholskich gigantyczny radioteleskop.

Wtorkowy Kurier Kosmiczny. Konferencja grawitacyjna, polarnicy pomagają astronautom i mycie włosów na orbicie

W dzisiejszym wydaniu Kuriera zobaczycie, w jaki sposób można umyć włosy w stanie nieważkości, i dowiecie się, gdzie i kiedy wypatrywać na niebie roju Perseidów. Poza tym Amerykanie testują nowy wahadłowiec, polscy polarnicy pomogą astronautom, a w Warszawie dobiegła końca konferencja, na którą przybyli najwybitniejsi na świecie badacze grawitacji.

Wtorkowy Kurier Kosmiczny: Polacy badają silniki kwantowe, a Chiny chcą lecieć na Księżyc

Jak co wtorek porcja kosmicznych wieści. Tym razem dowiemy się, że zdaniem polskich naukowców silniki kwantowe muszą się psuć. Poznamy również próbę wyjaśnienia, skąd wziął się nasz naturalny satelita, chińskie plany związane z Księżycem, analizę, dlaczego tydzień temu Rosjanie stracili rakietę Proton, i zobaczymy, jak SpaceX testuje swoją rakietę zdolną do bezpiecznego lądowania. 

Wtorkowy Kurier Kosmiczny. Katastrofa Protona, Polak w Kosmosie i Race to Mars na Kickstarterze

W dzisiejszym Kurierze film z katastrofy rakiety Proton i informacje o planach polskiego studia Intermarum, które na Kickstarterze zbiera fundusze na grę Race to Mars. Ponadto wspomnienie o pierwszym i na razie jedynym polskim locie na orbitę i wyjaśnienie, dlaczego strona NASA straszy błędami 404.