Technologiczne mity

Podziel się:

Dlaczego płyta CD mieści dokładnie 74 minuty? Wcale nie chodziło o IX Symfonię Beethovena

Płyta CD Audio mieści standardowo 74 minuty nagrań. Nie jest to przypadek. O takiej, a nie innej pojemności tego nośnika zdecydował jeden człowiek. Miał ku temu dobry powód.

Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów

Dlaczego produkty Sony, przez lata uchodzące za wzór niezawodności, zaczęły się psuć? Mitycznym sprawcą miał być Sony timer - układ elektroniczny odpowiedzialny za uszkadzanie urządzeń po określonym czasie. Czy kiedykolwiek istniał?

Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł?

Powszechnie znana historia raczy nas opowieścią o tym, jak to bracia Orville i Wilbur Wright w pobliżu Kitty Hawk wykonali w grudniu 1903 roku pierwszy lot samolotem. Znamy ją wszyscy, jednak ma jeden feler: jest nieprawdziwa.

Technologiczne mity: Mars napada, czyli dlaczego „Wojna światów" nie wywołała masowej paniki?

Wszyscy wiemy o masowej panice, jaką w latach 30. wywołało w Stanach Zjednoczonych radiowe słuchowiska o inwazji Marsjan. Problem w tym, że powszechnie znane wydarzenia nigdy nie miały miejsca!

Technologiczne mity. Bracia Lumière nie wymyślili kina! Kto ich wyprzedził?

Z pozoru wszystko jest oczywiste – ponad 120 lat temu, dokładnie 28 grudnia 1895 roku bracia Auguste i Louis Lumière zorganizowali pierwszy, publiczny pokaz filmowy, rozpoczynając tym samym erę kina. Jak to jednak zwykle bywa z czymś, co powszechnie wydaje się oczywiste, niewiele w tym prawdy, bo uznawani za pionierów bracia wcale nie byli pierwsi! Jeśli zatem nie oni, to kto?

Technologiczne mity. Mowa ciała ważniejsza od słów? Nie wierzcie oszustom!

Pogląd, że w czasie rozmowy dużo więcej od słów przekazuje mowa ciała, jest w Sieci bardzo popularny. Lansuje go wielu domorosłych specjalistów, sprzedających szkolenia i poradniki, dotyczące komunikacji. Problem w tym, że często nie mają racji, a na dodatek zupełnie nie rozumieją badań naukowych, na które się powołują.

Technologiczne mity. „Lucy” kłamie, czyli nie wykorzystujemy tylko 10 proc. mózgu!

Popularna opinia głosi, że nie korzystamy w pełni z możliwości, jakie zapewnia nam nasz mózg. Skąd wzięło się to przekonanie i jak wiele ma wspólnego z prawdą? Dobrą okazję do zastanowienia się nad tym tematem zapewnia film ”Lucy”, który niedawno trafił na ekrany polskich kin. Z ilu procent mózgu korzystamy?

Technologiczne mity. Rozmowa telefoniczna nie zwiększa ryzyka wypadku?

Czy rozmowa telefoniczna z użyciem słuchawki podczas jazdy samochodem wpływa na bezpieczeństwo? Oczywiście! - krzyknie jednym głosem chór psychologów. Problem w tym, że statystyka niezbyt chce się z tą opinią zgodzić. Czas zweryfikować stare przekonania?

Technologiczne mity. Laptop na kolanach powoduje bezpłodność?

W Sieci można się natknąć na niezliczone ostrzeżenia dotyczące trzymania laptopa na kolanach. W przypadku mężczyzn ma to powodować opłakane skutki i prowadzić do bezpłodności. Tylko czy są na to jakiekolwiek dowody?