Zanim zapanował pecet

Podziel się:

Zanim zapanował pecet [cz. 4.]. Wielcy i mali przegrani

Podbój rynku rozpoczęty w 1981 roku przez platformę IBM PC pogrzebał szanse wielu niezłych komputerów. Mimo licznych prób podjęcia walki, a w późniejszych latach wyszarpnięcia choć części udziałów, pozycja dominującej platformy pozostaje niezagrożona. Jakie firmy podjęły wyzwanie i przegrały w starciu z pecetem?

Zanim zapanował pecet [cz. 3.]. IBM wkracza do gry

Lata 80. to dekada, w której ukształtował się rynek komputerów osobistych. Walka, jaka rozegrała się wówczas pomiędzy nie tylko firmami, ale przede wszystkim odmiennymi filozofiami produkowania sprzętu komputerowego, do dzisiaj rzutuje na to, co stoi na naszych biurkach. Skąd wziął się zwycięzca tamtej konfrontacji, IBM PC?

Zanim zapanował pecet [cz. 2.]. Atari i Commodore przegrywają bitwę

Choć laboratorium Xerox PARC opracowało sprzęt, wyprzedzający swoją epokę niemal o dekadę, komputer Xerox Alto pozostał jedynie znaną pasjonatom ciekawostką. Walka o rynek rozegrała się pomiędzy innymi urządzeniami. Jakie istotne firmy i urządzenia pojawiły się w czasie, gdy dominacja platformy IBM PC nie była jeszcze przesądzona?

Zanim zapanował pecet [cz. 1.]. Cuda z laboratorium Xerox PARC

Dzisiejsze komputery osobiste to zazwyczaj urządzenia bazujące na platformie IBM PC. Dominacja tego rozwiązania, współcześnie oczywista, kilkadziesiąt lat temu wcale nie była przesądzona, a rozwiązanie IBM-u miało licznych i wcale nie gorszych rywali. Jak wyglądał rynek komputerów przed epoką dominacji pecetów?