Bitcoin

Bitcoin to kryptowaluta stworzona w 2009 roku przez osobę lub grupę osób, kryjących się za pseudonimem Satoshi Nakamoto. Waluta umożliwia wykonywanie transferów o wysokim poziomie anonimowości. Jest to niezależny od rządów i polityków, wirtualny pieniądz, za którego emisję odpowiada algorytm o znanym działaniu. Nowe bitcoiny są dodawane do istniejącej puli w procesie, nazywanym wydobywaniem, który polega na wykonywaniu przez komputery skomplikowanych obliczeń.

Trudność wydobycia rośnie proporcjonalnie do mocy obliczeniowej komputerów, biorących w nim udział, a proces zakończy się wraz z wydobyciem 21 milionów bitcoinów.

Waluta została zaprojektowana w taki sposób, by zapewnić użytkownikom możliwość łatwego płacenia za pomocą Internetu. Ponieważ transakcje zapewniają wysoki poziom anonimowości, krytycy bitcoina wskazują, że może być wykorzystywany do nielegalnych działań, jak handel narkotykami, bronią czy pranie brudnych pieniędzy.

Zalety bitcoina:

  • Niezależność od polityków
  • Gwarancja, że liczba monet w obiegu nie wzrośnie poza wartość graniczną
  • Wygodne transfery gotówki
  • Wysoki poziom anonimowości

Wady bitcoina

  • Ryzyko związane z utratą wirtualnego portfela
  • Niejasny status prawny
  • Możliwość reakcji władz, które zabronią korzystania z kryptowaluty
  • Duże zmiany wartości

Studio PlayStation 5 highlight: PrzeGryw – premiera konsoli PS5

Alternatywy dla Bitcoina, czyli przegląd wirtualnych walut

Bitcoin to cyfrowa waluta, o której było ostatnio głośno. Ale nie wszyscy wiedzą, że "B" to niejedyna kryptowaluta, która cieszy się tak dużym zainteresowaniem w wirtualnym świecie. Konkurencja nie śpi i trafia celnie tam, gdzie Bitcoin zawiódł. 

dawno temu

Bitcoin - waluta wolnych ludzi czy pomysłowa piramida finansowa?

Bitcoin, choć wciąż dość niszowy, wydaje się najpopularniejszą walutą alternatywną. Honorują go niektóre serwisy i sklepy internetowe, można wymieniać go w internetowych kantorach, a niedawno doczekał się pierwszej instytucji parabankowej. Obok ...

dawno temu

Bitcoin obrasta w piórka. Gwarancje bankowe dla cyfrowej waluty

W Sieci pojawiła się i zaczęła żyć własnym życiem dość sensacyjna wiadomość: powstał bank, obsługujący bitcoiny – wirtualną walutę, gwarantującą anonimowość i szybkość transakcji w Internecie. Informacja o banku nie jest jednak prawdziwa. Na co mogą ...

dawno temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie