Ubezpieczenie mieszkania przez internet – czy to trudne?

Ubezpieczenie mieszkania przez internet – czy to trudne?
04.08.2022 17:12
Mężczyzna i kobieta siedzą na kanapie z komputerem sprawdzając ubezpieczenie mieszkania przez Internet
Mężczyzna i kobieta siedzą na kanapie z komputerem sprawdzając ubezpieczenie mieszkania przez Internet
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł sponsorowany

Nikt z nas nie spodziewa się zalania mieszkania, pożaru, włamania, kradzieży, czy innych nieszczęść, jednak niestety takie sytuacje się zdarzają. Zwykle powodują ogromne straty finansowe, którym ciężko jest sprostać, szczególnie dziś, gdy krajobraz ekonomiczny zmienia się z dnia na dzień. Solidne ubezpieczenie mieszkania, niezależnie od tego, czy je wynajmujemy, czy mieszkamy "na swoim", jest czymś, co może zdjąć ten ciężar z naszych barków, gdy wydarzy się coś tak nieprzyjemnego. Dlaczego warto kupić ubezpieczenie mieszkania przez internet?

Ubezpieczenie mieszkania, czyli... 

Ubezpieczenie mieszkania to zawierana w pełni dobrowolnie umowa z firmą ubezpieczeniową. Polega ona na tym, że wykupujemy określony, wybrany przez nas pakiet, który obejmuje te sfery, które najbardziej nas dotyczą i sami uznamy, że najbardziej do nas pasują. Umowa taka gwarantuje nam wypłatę odszkodowania, jeśli stanie się coś złego lub nieprzewidzianego.

Bywają sytuacje, w których wykupienie ubezpieczenia jest obowiązkowe, jak na przykład wówczas, gdy wymaga tego od nas kredytodawca. Mieszkanie definiowane jest jako mienie. Ubezpieczenie mieszkania stanowi więc ubezpieczenie mienia. W zakres takiej ochrony wchodzą między innymi skutki takich zdarzeń jak: katastrofa budowlana, zalanie, pożar, burza, grad, upadek drzewa, działanie osób trzecich: włamanie, kradzież, uszkodzenie, wandalizm i wiele innych. Pakiety możemy rozszerzać na różne warianty ułatwiające życie. Współcześnie możliwości jest wiele.

Ubezpieczyć możemy dom, mieszkanie, ale również wszystkie "przyległości", czyli na przykład: podwórko, garaż, komórki lokatorskie, piwnicę. Objąć taką ochroną można nawet obiekt, który dopiero powstaje, co bardzo przydaje się w celu zabezpieczenia placu budowy. Ubezpieczeniem możemy objąć nie tylko same mury i elementy stałe, ale również przedmioty ruchome, znajdujące się w obrębie nieruchomości.

Co warto ubezpieczyć – co powinno zawierać ubezpieczenie mieszkania?  

Mężczyzna z noworodkiem przed komputerem ubezpiecza mieszkanie przez internet
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Mężczyzna z noworodkiem przed komputerem ubezpiecza mieszkanie przez internet

Podstawowe ubezpieczenie mieszkania zazwyczaj zawiera ubezpieczenie lokalu na wypadek zalania, pożaru, włamania z kradzieżą i innych zdarzeń. Jest to przydatne szczególnie w bloku, gdyż przy zagęszczeniu mieszkańców czynnik ryzyka jest zwielokrotniony. Zalanie lub zaprószenie ognia jest bardziej prawdopodobne, gdy mamy wielu sąsiadów. Wystarczy chwila nieuwagi. Podobnie jest z kradzieżami. W wielu sytuacjach możemy liczyć przede wszystkim na siebie i dobre ubezpieczenie, które obejmuje nie tylko zalanie, pożar i kradzież z włamaniem, ale również takie elementy jak: czynniki atmosferyczne, przepięcia elektryczne, wiatr, wybuch gazu, upadek drzewa i wiele innych.

Takie podstawowe ubezpieczenie obejmuje nie tylko sam lokal lub dom, ale również wszystkie przyległości należące do obiektu, takie jak: garaże, komórki lokatorskie, tarasy, balkony, ogródki. Podstawowe ubezpieczenie mieszkania to punkt wyjścia do innych wariantów dodatkowych, które z pewnością warto rozważyć. Wśród nich znajdują się między innymi takie opcje jak:

  • pomoc po zdarzeniu

Odszkodowanie to jedno. Pieniądze przydają się w sytuacji, gdy spotkają nas nieprzewidziane okoliczności. Współczesne ubezpieczenia oferują jednak znacznie więcej. Przy odpowiednio dobranym pakiecie możemy liczyć również na wsparcie po zdarzeniu. Na przykład na pomoc specjalistów, takich jak: ślusarz, elektryk, hydraulik, szklarz. Zapewniają oni nie tylko podstawowe zabezpieczenie, ale jeśli to możliwe, nawet naprawę, od razu, na miejscu.

  • dozór i transport

W ramach Assistance w u niektórych ubezpieczycieli możemy też liczyć na wsparcie ze strony firmy ochroniarskiej, która zapewnia dozór mienia, gdy lokal nie może być odpowiednio zabezpieczony po zdarzeniu. Istnieją pakiety, w których mamy do dyspozycji również lokal zastępczy oraz transport, gdy nie jesteśmy w stanie normalnie się przemieszczać.

  • inne korzystne rozszerzenia

Ubezpieczyciel może oferować rozszerzenia ubezpieczenia w gotowych pakietach. Znajdują się tam, między innymi, możliwość ubezpieczenia należących do nas rzeczy poza domem (gdy zgubimy laptop, torebkę, lub coś uszkodzi się podczas transportu). Ponadto, w podobny sposób, ochroną możemy objąć także: dzieła sztuki, kolekcje, instrumenty muzyczne.

Istnieją pakiety, w których możemy ubezpieczyć również nasze dzieci i zwierzęta. W bardzo różnych zakresach. Przykładowo, jeśli dziecko straci rowerek – ubezpieczyciel zwróci koszty. Jeśli pupil będzie potrzebować transportu lub dodatkowego wsparcia weterynaryjnego – często możemy liczyć na właśnie takie opcje.

Zwykle dobór różnych wariantów przemyślany jest w sposób bardzo elastyczny. Wszystko zależy od wyboru ubezpieczyciela i naszych indywidualnych potrzeb.

Oczywiście warto jest podkreślić, że zakup polisy ubezpieczeniowej online jest jednym ze sposobów nabycia ubezpieczenia. Jeśli nie mamy na to ochoty, zawsze możemy zrobić to tradycyjną drogą. Z całą pewnością jednak ubezpieczenie mieszkania przez internet należy do niezwykle wygodnych form i to z wielu powodów. Wśród nich należałoby wymienić takie aspekty jak:

  • wygoda: zakupu możemy dokonać o dowolnej porze, bez wychodzenia z domu

Niektórzy uwielbiają kontakt z ludźmi i sprzedaż bezpośrednią. Zawsze jednak jest tak, że nawet najmilszy i najbardziej przebojowy agent ubezpieczeniowy nie zastąpi miłą rozmową pełnego zapoznania się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To leży po naszej stronie zanim cokolwiek podpiszemy. Lepiej jest poświęcić czas i mieć świadomość jaką umowę zawieramy. Dlatego też dobrze jest spokojnie usiąść przed komputerem i wszystko dokładnie przeczytać.

  •  przejrzysty proces

Abstrahując od konieczności zapoznania się z OWU, ogólny proces jest bardzo prosty i przejrzysty. Do dyspozycji mamy czytelne kalkulatory dostępne online, dzięki którym możemy sobie wszystko, sprawnie policzyć. Doskonale wiemy też, na co się decydujemy.

  • możliwość porównania ofert

Bez wychodzenia z domu możemy porównać różne oferty ubezpieczycieli, wybrać idealną konfigurację polisy, która będzie nam najbardziej odpowiadać.

  • zakup polisy w ostatniej chwili

Kiedy na przykład orientujemy się, że ubezpieczenie się kończy, nie mamy czasu na spotkania z ubezpieczycielem, możemy zakupić polisę online i będzie nas ona chronić niemal od razu.

Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie