Wady i zalety fotowoltaiki

Strona głównaWady i zalety fotowoltaiki
08.12.2021 16:16
Wady i zalety fotowoltaiki
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł sponsorowany

Instalacje fotowoltaiczne to obecnie coraz częściej wybierane rozwiązanie - nie tylko w nowych, ale i starych domach. Jest to bowiem najpowszechniejsze oraz najbardziej dostępne źródło odnawialnej energii. Z roku na rok rozwiązanie to staje się także coraz bardziej popularne. Zapewnia nie tylko znaczną optymalizację kosztów, jakie ponosimy z tytułu zakupu energii elektrycznej, ale i duży zwrot z poczynionej przez nas inwestycji.

Zalety instalacji fotowoltaicznej


 • Zwrot inwestycji oraz stałe zyski

Panele słoneczne są doskonałym rozwiązaniem szczególnie teraz, gdy mamy do czynienia z niskim oprocentowaniem rachunków oszczędnościowych oraz ryzykowną giełdą inwestycyjną. Oferują nam one bowiem stałe oszczędności. Średni koszt instalacji fotowoltaicznej w naszym kraju zwraca się po około 7 latach. Patrząc w przyszłość - jest to niezwykle dobra inwestycja, która zapewni nam niskie rachunki za prąd. Co więcej, w połączeniu z pompą ciepła lub matami grzewczymi, nasze rachunki mogą spaść do zera!

 • Niewyczerpalne i godne zaufania źródło energii - ekologia

Słońce jest jedynym pewnym źródłem energii na świecie - w naszej perspektywie czasu jest bowiem wieczne. Panele słoneczne opierają się na jego działaniu, wytwarzając wyłącznie czystą energię, która nie wpływa na zanieczyszczenia oraz nie produkuje szkodliwych do atmosfery substancji. Właśnie dlatego przyczyniamy się do radykalnej poprawy stanu naszego środowiska, a także zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz zminimalizowanie ryzyka, jakie niesie za sobą globalne ocieplenie.

 • Zyski - magazynowanie oraz sprzedaż energii

Wraz z początkiem roku 2016 nastała możliwość magazynowania prądu, którego nie zużyjemy w sieci energetycznej. Zjawisko zachodzi wtedy, gdy zużywamy mniej energii, niż produkujemy. Wówczas jej nadmiar trafia do sieci, a 80% z oddanej energii automatycznie pobieramy z powrotem, kiedy wydajność naszej mini elektrowni staje się gorsza, np. podczas zimy. 

 • Łatwa konserwacja oraz trwałość

Konserwacja paneli fotowoltaicznych praktycznie nie istnieje. Panele nie posiadają bowiem praktycznie żadnych ruchomych części, które są bardziej zagrożone uszkodzeniami niż części statyczne. Co się z tym wiąże - podczas ich konserwowania nie musimy niczego oliwić ani wymieniać za pomocą części zamiennych. Wpływa to zatem także na niskie koszty paneli. 

 • Wysoka żywotność instalacji

Instalacja fotowoltaiczna jest niezwykle trwała i może pracować przez dziesiątki lat. Na polskim rynku standardem jest jednak udzielania 12-letniej gwarancji na produkt, a także 25-letniej na określone zyski. Panele są także wytrzymałe mechanicznie - nie szkodzą im promienie UV, burza, wiatr czy zalegający śnieg.

 • Szybka instalacja

Montaż całego rozwiązania jest bardzo szybki i nieskomplikowany. Montaż przeciętnej instalacji, która znajduje się w domku jednorodzinnym (moc 4kWp) trwa do 2 dni. 

Wady systemu fotowoltaicznego


 • Wysoka cena instalacji

Mimo tego, że koszty inwestycji z roku na rok są coraz mniejsze, wiele osób może przerosnąć początkowy koszt, jaki trzeba włożyć, aby rozpocząć swoją przygodę z instalacją fotowoltaiczną.

 • Uzależnienie od promieniowania słonecznego

Wpływa to na wydajność całej instalacji. Zimą lub nocą nasze panele będą wytwarzały znacznie mniej energii niż w porach, kiedy mają dostęp do promieni UV. Co prawda, prąd nadal jest wytwarzany, ale jest go nawet o 90% mniej zimą w porównaniu z miesiącami letnimi.

 • Zależność od polityki oraz wprowadzanych regulacji prawnych

Niestety, fotowoltaika jest zależna od osób trzecich oraz panującej na świecie sytuacji. Właśnie dlatego bardzo ważne jest zwiększenie świadomości dotyczącej odnawialnych źródeł energii, a także wspieranie fundacji, które działają na rzecz środowiska oraz promowania ekologicznego stylu życia. Trudno bowiem przewidzieć, jakie rozwiązania wprowadzi niedługo rząd, czy Unia Europejska.

 • Czyszczenie instalacji raz w roku

Warunki klimatyczne w naszym kraju powodują, że każdy posiadacz fotowoltaiki powinien ją czyścić przynajmniej raz w roku. Dla niektórych może być to minus, bowiem panele najczęściej znajdują się na dachach domów.

 • Inwestycja jest nieopłacalna w budynku na wynajem

Jeżeli wynajmujemy mieszkanie lub dom, jest to nieopłacalna inwestycja, która nie przyniesie nam zysków w przyszłości. Pieniądze zatem będą wydane w przysłowiowe błoto.

 • Panele nie sprawdzą się wszędzie

Szczególnie tam, gdzie dachy usytuowane są na północ lub znajdują się w zacienionych miejscach, panele nie będą miały racji bytu.

W nowym budownictwie bardzo często znajdziemy rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika. Deweloperzy chcą bowiem ułatwić nam życie już od pierwszych dni zamieszkiwania w "nowym kącie". Nowe mieszkania np. w Krakowie cieszą się niezwykle rozbudowanym systemem fotowoltaicznym, który pomoże cieszyć nam się niskimi rachunkami bez końca, a jednocześnie wzbogaci wartość naszych mieszkań na następne lata.

Artykuł sponsorowany
Udostępnij: