Nie tylko Photoshop. Najlepsze darmowe programy graficzne
Photoshop to wspaniałe narzędzie pracy, zwłaszcza dla osób, których oczekiwania wykraczają poza korekcję czerwonych oczu ;). Niestety, nie jest to tania aplikacja. Warto sprawdzić alternatywy – może okazać się, że naszym potrzebom z powodzeniem sprostają darmowe programy graficzne. Przed Wami przegląd bezpłatnych aplikacji do obróbki grafiki rastrowej.
20.03.2011 | aktual.: 14.01.2022 13:41
Photoshop to wspaniałe narzędzie pracy, zwłaszcza dla osób, których oczekiwania wykraczają poza korekcję czerwonych oczu ;). Niestety, nie jest to tania aplikacja. Warto sprawdzić alternatywy – może okazać się, że naszym potrzebom z powodzeniem sprostają darmowe programy graficzne. Przed Wami przegląd bezpłatnych aplikacji do obróbki grafiki rastrowej.
Picasa
Picasa powstała w 2002 roku w inkubatorze przedsiębiorczości Idealab. Dwa lata później aplikacja została kupiona przez Google'a. Obecnie ta przeglądarka, katalog i prosty edytor zdjęć współpracuje z udostępnianą przez Google’a galerią online o nazwie Picasa Web Album oraz z Google Earth.
Wartą uwagi cechą programu w przypadku obróbki zdjęć jest zapisywanie oryginalnych plików w oddzielnym katalogu. Pozwala to na łatwe cofnięcie zmian dokonanych podczas edycji.
GIMP
GIMP, czyli GNU Image Manipulation Program, w większości zastosowań z powodzeniem zastępuje Photoshopa, a jego możliwości można łatwo rozbudować za pomocą niezliczonych wtyczek.
Osoby, dla których problemem jest interfejs aplikacji, mogą skorzystać z modyfikacji o nazwie GIMPShop, dzięki której GIMP przypomina Photoshopa.
Paint.NET
Paint.NET to prosty i niewielki program graficzny. Spośród wielu podobnych aplikacji wyróżnia go m.in. obsługa warstw i przezroczystości. Stanowi doskonałą alternatywę dla wszystkich, którzy nie wykorzystują zaawansowanych funkcji udostępnianych przez takie programy, jak Photoshop lub Gimp.
W zależności od potrzeb użytkownicy mogą zwiększać funkcjonalność aplikacji dzięki dużej liczbie dostępnych wtyczek.
Pinta
Pixlr
Darmowe programy graficzne to nie tylko aplikacje desktopowe. Pixlr to dostępne online, zaawansowane narzędzie do obróbki i tworzenia grafiki. Pixlr to w gruncie rzeczy dwie aplikacje: Express – przeznaczony do podstawowej obróbki zdjęć - i Editor przypominający zubożonego Photoshopa.
Poza liczbą funkcji Pixlr wyróżnia się szybkością działania, pozwalając na komfortową pracę.
Sumo Paint
Sumo Paint to kolejna aplikacja działająca online. Pod względem interfejsu bardzo przypomina Photoshopa. Zarejestrowani użytkownicy aplikacji mają do dyspozycji zintegrowane z aplikacją konto, na którym mogą umieszczać tworzone w Sumo Paint grafiki.
Istnieje również desktopowa edycja Sumo Paint. Aby z niej skorzystać, trzeba zapłacić 19 dol. Wśród webowych aplikacji graficznych warto również zwrócić uwagę na Phoenix Image Editor z serwisu Aviary, Flauntr i Picnik.
JPEGCrops
Nie wszyscy użytkownicy wykorzystują zaawansowane funkcje, jakie dają darmowe programy graficzne. Czasami wystarczy jednofunkcyjne wyspecjalizowane narzędzie.
Jeśli potrzebujesz przyciąć lub wykadrować zdjęcie bez straty jakości, pomocnym narzędziem okaże się JPEGCrops, który pozwala na podstawową obróbkę. Aplikacja umożliwia ponadto łatwe dopasowanie wielkości cyfrowej fotografii do pożądanego rozmiaru odbitki.
PhotoScape
ImageTasks
ImageTasks to rozbudowany program do obróbki fotografii. Poza typowymi narzędziami edycyjnymi ImageTasks pozwala na masowe przetwarzanie plików dotyczące zarówno parametrów obrazu, jak i stosowania różnego rodzaju filtrów i efektów.
Aplikacja pozwala ponadto na generowanie galerii w HTML-u.
Artweaver
Artweaver to aplikacja, której zadaniem jest nie obróbka, ale tworzenie grafik od podstaw. Program ma wiele narzędzi przydatnych dla artystów tworzących za pomocą komputera.
Artweaver jest dostępny w dwóch wersjach: darmowej - mającej podstawowe funkcje - oraz płatnej o nazwie Artweaver Plus, rozbudowanej o dodatkowe narzędzia.
Photo Designer
Program Photo Pos Pro pod względem bogactwa funkcji dorównuje bardziej znanemu GIMP-owi. Wyróżnia się wyjątkowo intuicyjnym interfejsem i gotowymi kreatorami, które pozwalają na łatwe tworzenie m.in. ramek i przycisków.
CleanSkinFX
Photo Pos Pro
Jeśli jedynie obrabia się fotografie, warto sięgnąć po wyspecjalizowane programy graficzne. Jednym z nich jest CleanSkinFX - niewielkie narzędzie ułatwiające życie amatorom fotografii. Program przeznaczony jest do poprawiania fotografii portretowych. Cecha wyróżniająca CleanSkinFX to wyjątkowa prostota.
Aplikacja ma tylko jedną funkcję, a retusz wykonywany jest automatycznie. Mimo banalnej obsługi i całkowitej automatyzacji program radzi sobie całkiem nieźle. CleanSkinFX automatycznie rozpoznaje, które części zdjęcia wymagają korekty.
MyPaint
MyPaint to aplikacja przeznaczona dla komputerowych malarzy. Program jest dedykowany osobom tworzącym obrazy i grafiki. Ze szczególną uwagą twórcy MyPain potraktowali obsługę różnego rodzaju tabletów graficznych.
Poza typowymi narzędziami edycyjnymi użytkownicy programu mają do dyspozycji m.in. warstwy i nieograniczony rozmiar płótna.
Krita
Krita to zaawansowana aplikacja do tworzenia i obróbki grafiki działająca w środowisku KDE. Ze względu na liczbę funkcji porównywana jest z Gimpem i Photoshopem, jednak z uwagi na krótką obecność na rynku program nie jest w pełni zoptymalizowany.
Krita stanowi jednak ciekawą alternatywę – oferuje funkcje, których zazwyczaj nie mają inne darmowe programy graficzne. Aplikacja obsługuje m.in. CMYK, wyposażona jest również w nietypowe narzędzia pozwalające np. na symulowanie schnięcia farby.
Pixia
Program został napisany z myślą o wielbicielach mangi, jednak z czasem wyewoluował do standardu, jaki oferuje większość solidnych aplikacji graficznych.
Śladem po pierwotnym przeznaczeniu aplikacji są nietypowe pędzle i inne narzędzia pozwalające na uzyskiwanie oryginalnych efektów.
PhotoFiltre
IcoFX i iIco
Te dwa darmowe programy graficzne to wyspecjalizowane narzędzia do tworzenia ikon. IcoFX to bardziej rozbudowana aplikacja pozwalająca na kontrolowanie większej liczby parametrów obrazka.
Hornil StylePix
Hornil StylePix ma zaletę, której zazwyczaj nie oferują darmowe programy graficzne – bardzo rozbudowany system skrótów klawiszowych. Program oferuje również wiele narzędzi do zautomatyzowanej obróbki obrazu.
Mankamentem Hornil StylePix jest niedokładne spolszczenie – niewielka część napisów wyświetlana jest w języku angielskim.
W Sieci można znaleźć wiele aplikacji graficznych. Większość z nich jest jednak bardzo podobna do siebie - odróżnia się przede wszystkim nazwą i wyglądem. Czy znacie inne darmowe programy graficzne, które wyróżniają się czymś nietypowym i wartym uwagi?
Rzuć także okiem na nasze zestawienie serwisów z darmowymi programami.