Cztery koła i ryk silnika. American Muscle Cars w filmie [przegląd]

Ten artykuł ma 6 stron:

Zaczęło się od Bullitta

Olbrzymie gabaryty, symboliczne hamulce i ogłuszający warkot paliwożernego silnika. To może być tylko amerykański muscle car. Tu nie ma znaczenia precyzja niemieckich konstruktorów, na chwilę zapominamy o niezawodnych japońskich markach, a już tym bardziej omijamy włoską ekstrawagancję designerską. Liczą się tylko: muskularny silnik i unoszone na chwiejnym zawieszeniu tysiące kilogramów blachy. Tak pokrótce można zdefiniować amerykańską legendę motoryzacji, która zasłużenie obrosła kultem, a dzisiaj przechodzi prawdziwy renesans. Do powracającej mody na American Muscle Cars w dużej mierze przyczyniło się kino, które współcześnie sięga po te klasyczne samochody niemal z taką samą radością, jak robiło to 40 lat temu. W niniejszym przeglądzie przyjrzymy się najpopularniejszym modelom, których użyto w klasykach gatunku, filmach współczesnych, a także w paru niechlubnych wyjątkach.

Bohater: 1968 Ford Mustang

W filmie: Bullitt (1968)

Steve McQueen miał sporo szczęścia w swojej karierze. Do aktora mógł raz na zawsze przylgnąć wizerunek podstarzałego gościa, grające nastolatka, który zmaga się z czerwoną mazią atakującą ludzi w filmie Blob. Na szczęście dla McQueena, popkultura lepiej go zapamiętała z późniejszej roli twardego detektywa Franka Bullitta, z nieodłącznym Fordem Mustangiem u boku. Zawarta w filmie scena pościgu z udziałem Mustanga i Dodge’a Chargera, to jedna z najlepszych sekwencji pościgowych w historii kina. Reżyser Peter Yates zrezygnował z użycia jakiejkolwiek muzyki podczas tej sceny, aby lepiej było słychać dźwięk silników. Zabieg ten okazał się strzałem w dziesiątkę.

Zobacz również: Niedocenione gry mijającej generacji

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała 10 najdroższych samolotów i śmigłowców wojskowych świata Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym

Popularne w tym tygodniu:

Najlepsze gry planszowe dla dorosłych graczy